Dr. Željana Bolanča: Tretman koji djeluje na akne, ali i na stare ožiljke

Pretjerano izlaganje suncu i štetnim faktorima iz okoliša, pušenje, loša prehrana, ali i gubitak kolagena koje se prirodno javlja s godinama, glavni su uzroci oštećenja na koži i sitnih promjena koje nam već nakon 30-e narušavaju ujednačen i mladolik izgled tena.

Ujednačen ten danas je na dohvat ruke

Osim gubitka svježine i blistavosti, na koži se s godinama javljaju i druge negativne promjene, poput smanjene elastičnosti, pojave hiperpigmentacija i sve vidljivijih ožiljaka zaostalih od starih oštećenja.

Iako je takve promjene još donedavno bilo vrlo teško ukloniti, danas su nam na raspolaganju nebrojene metode ne samo za pomlađivanje kože, već i za uklanjanje nepravilnosti, a većina ih ima jednu zajedničku karakteristiku – oslanjaju se na prirodne sposobnosti samoobnavljanja kože.

FOR EDITORIAL USE ONLY. Balmain Backstage Paris Ready to Wear. Spring/Summer 2016. Serbian model Mina Cvetkovic (L) and Russian model Sasha Luss (R).<br /> ADDITIONAL IMAGES AVAILABLE ON REQUEST., Image: 263355977, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, TEMP Camerapress

Kad su u pitanju metode za ujednačavanje tena i vraćanje blistavosti, među najpopularnijima s razlogom se nalazi kemijski piling. Riječ je o tretmanu osmišljenom kako bi sivom, umornom i neujednačenom tenu pomogao da se riješi mrtvih stanica te pomogao novim, zdravim stanicama kože da se probiju na površinu i vrate licu mladenački, roskasti i blistavi izgled.

Akne, hiperpigmentacije, ožiljci, gubitak svježine

Kemijski pilinzi u samo nekoliko godina popeli su na sam vrh omiljenih dermatoloških tretmana za uklanjanje hiperpigmentacija, liječenje akni i ožiljaka nakon akni, a ove neinvazivne pomagače besprijekornog tena  obožavaju i brojne slavne dame.

Njihovih je namjena mnogo, no najčešće se koriste kod liječenja ožiljaka nakon akni, ali i za uklanjanje odumrlih stanica u procesu liječenja aktivnih akni te smanjenje vidljivosti hiperpigmentacija. Što je ustvari kemijski piling i kako točno djeluje, upitali smo dr. Željanu Bolanču iz Poliklinike Milojević, dermatologinju s dugogodišnjim iskustvom u tretiranju najrazličitijih problema tena.

dr. Željana Bolanča

„Riječ je o kiselinama s eksfolirajućim svojstvima koje su u svijetu dermatologije i kozmetike poznate već desetljećima, no njihovim međusobnim kombiniranjem u jedan piling kreiran je tretman koji će ne samo djelovati na vidljive nepravilnosti lica, već mu pružiti i željeno osvježenje kojem toliko stremimo“, objašnjava zagrebačka liječnica te dodaje kako je cilj kemijskog pilinga uvijek ukloniti površinski sloj stanica kože.

Rastom novih stanica koža se regenerira

Neovisno o odabranoj kombinaciji kiselina, kemijski će piling uvijek osvježiti ten, dubinski očistiti pore te potaknuti rast novih stanica, ali i sintezu kolagena. Nužan preduvjet za obnovu kože i rast zdravih, mladih stanica je oslobađanje prostora za njih, pri čemu će kemijski piling djelovati površinski na uklanjanje odumrlih stanica, suhe i oštećene kože, a rezultat je zaglađenija tekstura kože te ujednačenija boja tena.

Iako je godinama sinonim za kemijske pilinge bilo crvenilo i značajno ljuštenje, napredak estetske dermatologija i inovacije u pogledu metoda, doveli su do toga da se danas kemijski piling može napraviti s novim formulacijama koje ne iritiraju kožu, a potiču učinkovitu regeneraciju gornjih slojeva kože.

„Najčešće se pacijentice na kemijske pilinge odlučuju kad je u pitanju osvježavanje lica, djelovanje na kvalitetu tena te poboljšanje prirodnih regeneracijskih sposobnosti kože, no prava se snaga ovog tretmana očituje i u liječenje akni i ožiljaka od akni, solarnih keratoza, ali i ublažavanje bora i korigiranje fotooštećenja kože lica, vrata i dekoltea“, objašnjava dr. Bolanča.

Nestankom zaštitne barijere koža postaje osjetljivija

Ipak, kemijski piling, zbog same prirode tretmana, rezultira i nekim nepoželjnim učincima, među koje svakako spada i uklanjanje zaštitne barijere. Da je riječ o ozbiljnom problemu, potvrdila nam je i naša sugovornica.

„Nestankom zaštitne barijere, koža postaje znatno osjetljivija jer je izgubila prirodnu obranu od negativnih vanjskih utjecaja, a osim toga, nestaje i njena prirodna površinska vlažnost, zbog čega je proces zacjeljivanja usporen“, tvrdi dermatologinja.

Za brži i učinkovitiji oporavak kože nakon tretmana kemijskim pilingom, dermatolozi preporučuju pojačanu njegu proizvodom koji će potaknuti što brže zacjeljivanje. Minimalno nekoliko tjedana nakon tretmana tretirani dio kože potrebno je štititi od sunca te njegovati epitelizirajućim kremama koje će pomoći koži u bržoj obnovi.

Trenutno umirenje i brža obnova

„Koži je nakon takvog tretmana potrebno trenutačno umirenje pa na kožu odmah po završetku kemijskog pilinga nanosim La Roche-Posay Cicaplast gel B5, koji će trenutno umiriti kožu, ublažiti crvenilo i upale te potaknuti epitelizaciju kože“, tvrdi dermatologinja, objašnjavajući kako svakoj pacijentici preporučuje da ovim moćnim gelom nastaviti njegovati kožu i kod kuće, barem nekoliko dana nakon tretmana, dok u potpunosti ne prestane proces ljuštenja kože.

Upravo su moćni sastojci odgovorni za status Cicaplast B5 gela, koji je u vrlo kratkom roku postao omiljeni saveznik nakon estetskih zahvata i tretmana. Naziv duguje vitaminu B5, poznatijem kao Panthenolu, koji smiruje nadraženu kožu, potiče zacjeljivanje i jača prirodnu kožnu barijeru, dok Madecassoside iz biljke Centella Asiaticae djeluje regenerativno povećavajući sintezu kolagena i elastina, istovremeno djelujući na sprječavanje upale kože te obnovu oštećenih stanica.

S obzirom na to da je koža nakon ovakvog pilinga ostala bez prirodne površinske vlažnosti, olakšanje će joj donijeti sastojci koji vraćaju vlagu direktno u stanice kože i pomažu joj u regeneraciji zaštitne barijere.

Kombinacija bakra, cinka i mangana s hijaluronskom kiselinom u La Roche-Posay Cicaplast B5 gelu pomaže u ubrzanoj obnovi kože, zbog čega će i kemijski piling svoje pozitivne učinke na ten pokazati mnogo brže.

Pročitajte još i ...