Kako da zaštitni faktor ne začepi pore i ostala pitanja na koja ćete teško pronaći bolje odgovore

Mladi liječnik koji je u kratkom vremenu privukao mnogo pažnje u beauty krugovima – dr. Jakov Jurčević, strastveni je zaljubljenik u kvalitetnu kozmetiku i ljepotu kože. Potraga za najučinkovitijim formulama i sastojcima za njega je mnogo više od hobija, a zahvaljujući nepresušnom znanju o kombiniranju proizvoda i tekstura, za savjet mu se obraćaju dame iz čitave Hrvatske.

dr. Jakov Jurčević

Teško nam je propustiti priliku da ovakvog stručnjaka i zaljubljenika u skincare svijet ne upitamo baš sve što nas zanima o njezi kože, izazovima koje donosi ljeto, ali i promjenama koje je s vremenom potrebno uvesti u dnevnu rutinu. Ako i vas muče neka od najčešćih beauty pitanja ljetne sezone, poput – „začepljuje li SPF pore“ ili „hoće li vitamin C uzrokovati mrlje na suncu“, na pravom ste mjestu. Na ova, ali i brojna druga pitanja, odgovorio nam je liječnik čiji će vas vrlo detaljni i znalački odgovori – sigurni smo – oduševiti.

Što odgovara masnoj, dehidriranoj, zreloj ili pak problematičnoj koži?

Možete li nam objasniti fenomen dehidrirane, a masne kože? Koji su proizvodi dobri za takav tip kože, kakvi sastojci?

Masna koža je tip, dok je dehidracija stanje kože. Često osobe s masnijom kožom koriste preagresivne proizvode pogrešno misleći da će tako način pročistiti kožu i smanjiti sebum. To je potpuno u suprotnosti s metabolizmom kože, jer što ju agresivnije čistimo i dehidriramo, ona će proizvoditi više sebuma. Laički rečeno, naša koža ne može ‘proizvoditi’ vodu, pa to kompenzira proizvodnjom sebuma i tako se pokušava zaštiti od isušivanja. Ulja su sastojci kojih se groze sve osobe koje imaju masnu kožu i pribjegavaju proizvodima na kojima piše da su matirajući, bez ulja itd. Takvi proizvodi često isušuju kožu, i osim sebuma, iz kože izvlače i vlagu. Stvarnost je da postoje ulja, poput onog iz jojobe, koja su molekularno slična sastavu našeg sebuma, i nanošenjem zapravo smanjuju hiperprodukciju sebuma. Pravilno čišćenje masne kože je iznimno bitno, i započinje upravo čišćenjem uljem ili balzamom. Odličan izbor su Dermalogica precleanse, Elemis Pro-Collagen Cleansing Balm i Heimish All Clean Balm.

Oni čiste sebum, uklanjanju nečistoće, sredstva za zaštitu od sunca i make up. Nakon toga slijedi čišćenje same kože, i to najbolje što nježnijim gelom s niskim pH koji bi u idealnom slučaju sadržavao mali postotak salicilne kiseline. Takvi su Clear Start breakout clearing foaming wash i CosRx Good morning gel cleanser, oba su odlična!

Kada treba započeti s anti-age kozmetikom? Može li se započeti „prerano“ i ima li to negativne posljedice na kožu?

Prvo bismo trebali definirati što je anti-age njega. Ako govorimo o konkretnim sastojcima, oni koji se često ističu kao “anti-age” su na primjer hijaluronska kiselina, retinol, vitamin C i sastojci koji štite od UV zračenja. Hijaluronska kiselina je izvrstan ovlaživač, vitamin C djeluje preventivno kao antioksidans, daje blistavost kože te smanjuje pigmentacije. Retinol i njegovi derivati vrlo su učinkoviti i za tretiranje akni; kako kod tinejdžera, tako i kod odraslih. Zaštita od sunca nezaobilazan je korak svakodnevne njege kože i ima dokazane benefite neovisno o dobi. S obzirom na to, možemo zaključiti da ne postoji „prerano“ kad je njega kože u pitanju. Umjesto prerano i prekasno, trebali bismo govoriti o odgovarajućoj i neodgovarajućoj njezi lica ovisno o tipu i stanju kože svake osobe.

Ljetna njega ima posebna pravila?

Trebaju li nam ljeti proizvodi koji više hidratiziraju kožu?

Apsolutno, dok nam se ljeti značajno povećava proizvodnja sebuma u koži, pod utjecajem vrućine i sunca u isto vrijeme se povećava i transepidermalni gubitak vode. To dovodi do dehidracije kože koja to kompenzira još većom proizvodnjom sebuma. Upravo zbog toga trebali bismo koristiti laganije hidrirajuće formule poput tonika, esencija ili seruma, koje će bez težine i ljepljivog osjećaja hidrirati i balansirati kožu.

Moja preporuka su Missha Time Revolution The First Treatment Essence, Laneige Cream Skin Refiner, Dermalogica antioxidant hydramist i Hylamide subq mist.

 

Navečer je odlično koristiti lagane ‘overnight’ maske koje se nanose kao zadnji korak rutine i ne ispiru se. Moje omiljene su LANEIGE Water Sleeping Mask i Dermalogica sound sleep cocoon.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jakov (@jakovjurcevic) on

Koje su prednosti vitamina C i kako ga koristiti ljeti?

Mnoge su prednosti vitamina C – od antioksidativne zaštite, povećanja blistavosti kože, smanjenja i prevencije hiperpigmentacija do povećanja učinka SPF-a. Vitamin C nije jedan sastojak, već označava cijelu grupu spojeva koji imaju različite karakteristike i učinke na kožu. Ljeti je važno koristiti stabilan oblik vitamina C, i koristiti ga ispod kreme sa zaštitnim faktorom. Serum s vitaminom C možete koristiti i navečer, jer su istraživanja pokazala da se vitamin C zadržava u koži dulje od 24 sata. Odličan izbor su Dermalogica biolumin-C serum i NIOD ELAN 2.

Prvi sadrži dva napredna i iznimno stabilna oblika vitamina C u kombinaciji s Palmitoil Tripeptidom-5 koji stimulira proizvodnju kolagena i sprječava njegovu degradaciju, što nam je važno pri izlaganju suncu. Sadrži i mliječnu kiselinu koja radi nježnu eksfolijaciju i pojačava penetraciju aktivnih sastojaka.

NIOD ELAN 2 sadrži etiliranu askorbinsku kiselinu, vrlo stabilan oblik vitamina C u kombinaciji sa superoksid dizmutazom, selenom i cinkom. Tehnologija kojom su kombinirani u ovoj formuli oblikuje antioksidativnu mrežu za koju je klinički dokazano da omogućava cikličku reaktivaciju tih sastojaka povećavajući njihov antioksidantni učinak vezanja slobodnih radikala.

SPF i puder – vrućine bez začepljenih pora

Koliko seruma, krema, preparata općenito trebamo nanositi ljeti? Kako uopće izbjeći začepljenje pora ljeti kada nanosimo i serum i SPF i, primjerice, puder?

Kada govorimo o njezi kože tijekom ljeta, apsolutni imperativ je SPF. Kremu sa zaštitnim faktorom trebao bi koristiti svatko, svaki dan. Ostale proizvode uključujemo po potrebama kože. Napretkom tehnologije i industrije, danas imamo puno proizvoda koji ispunjavaju više od jedne kategorije proizvoda. Tako imamo proizvode koji u jednom hidriraju, hrane, tretiraju (npr. akne) i štite od sunca. Važno je napomenuti da se biofiziološke odlike naše kože mijenjaju ljeti. Vrućine znatno utječu na našu kožu, jer se za svaki stupanj povišenja vanjske temperature produkcija sebuma u koži poveća se za 10%, što je problematično za osobe s kožom koja sklona hiperprodukciji sebuma. U isto vrijeme, povećava se proizvodnja ceramida, što je odlično za osobe sa suhom i osjetljivom kožom, koje često navode da im se koža ‘popravi’ tijekom ljeta, i to pogrešno prepisuju izlaganju suncu. Velik broj osoba se žali na začepljenje pora tijekom ljeta i toplijeg vremena, a to se može spriječiti korekcijom njege lica i zamjenom proizvoda za one lakše teksture.

Belstaff Winter 16 Womenswear collaboration with Liv.Tyler at One Marylebone, for London Fashion Week. 21/02/2016. The 12-piece capsule collection is inspired by Amelia Earhart, the aviation pioneer who Belstaff dressed in the 1920s., Image: 275053731, License: Rights-managed, Restrictions: FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR COVER USAGE., Model Release: no, Credit line: Profimedia, TEMP Camerapress

Koliko nam je SPF važan tijekom dana, toliko nam ga je i važno pravilno ukloniti s lica navečer. Dvostruko čišćenje je nezaobilazan korak, pogotovo ako se koristi make up. Make up i sastojci za zaštitu od sunca topivi su u ulju, i ne mogu se potpuno ukloniti koristeći samo gel ili pjenu za umivanje. Potrebno je prvo kožu očistiti balzamom ili hidrofilnim uljem, nakon toga gelom ili pjenom, a zatim je odlično napraviti nježni enzimski piling koji bi u idealnom slučaju sadržavao malo salicilne ili neke druge kiseline kako bi dubinski očistili kožu.

Odličan je izbor Dermalogica daily superfoliant, jer je formuliran pri neutralnom pH bez obzira na kiseline koje sadrži, i zbog toga otvara pore i dubinski ih čisti. Ljeti je noćna njega iznimno bitna, jer upravo u večernjoj rutini koristimo sve sastojke kojima tretiramo eventualne probleme i potičemo regeneraciju kože. Za prevenciju izbijanja i pročišćavanje kože koristimo maske s glinom i salicilnom kiselinom, koje čiste pore i sprječavaju upalu.

Moje omiljene su Clear Start blackhead clearing fizz mask, The Ordinary salicylic acid 2% masque, Dermalogica charcoal rescue masque i REN Clarimatte™ Invisible Pores Detox Mask.

Maske ljeti slobodno možete koristiti češće. Jutarnja rutina bi trebala biti minimalna i usmjerena na zaštitu kože. Lagani serum s vitaminom C ili hidrirajući s hijaluronskom kiselinom i krema za zaštitu od sunca sasvim su dovoljni. Make up bi trebalo zamijeniti mineralnim jer je lakši, prozračniji i dodatno štiti i smiruje kožu svojim mineralnim pigmentima. Mirise je u kozmetici posebno važno izbjegavati tijekom sunčanih dana jer su često fototoksični.

Nadovežimo se na prethodno pitanje, je li dovoljno koristiti samo serum i SPF?

Tijekom dana, apsolutno. Jutarnja rutina treba sadržavati minimalan broj proizvoda upravo zbog osjećaja težine i prevencije začepljenja pora. Losione, balzame, serume, ampule, maske i kreme koristimo navečer.

Tko nam može dati najbolji savjet što odgovara našoj koži – magistra farmacije/osoba koja radi u ljekarni ili specijaliziranoj trgovini, dermatolog…?

Odgovor na ovo pitanje nije lak. Najbolji će nam savjet dati dermatolog jer je samo kreiranje rutine i savjetovanje o njezi kože složen proces, jer se treba uzeti u obzir kako spol, tip i stanje kože, tako i prehrana, način života, posao koji radite i ciljevi koje želite postići njegom. Liječnik vidi ne samo kakvu kožu imate, nego detaljno i kako ona reagira na različite sastojke i procedure te nam može dati najviše informacija o pravilnoj njezi kože i prevenciji svih potencijalnih problema. U nekim dijelovima svijeta vrlo je uobičajeno imati svog dermatologa s kojim se možete redovito konzultirati kad je riječ o rutini njege i kozmetičkim procedurama. Iz tog razloga preporučujem odlazak dermatologu čak i osobama koje nemaju problema s kožom, kako bi se posavjetovale o individualnoj njezi kože.

FOR EDITORIAL USE ONLY. Paul Poiret Backstage Paris Ready to Wear. Autumn/Winter 2018. ADDITIONAL IMAGES AVAILABLE ON REQUEST., Image: 368791867, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, TEMP Camerapress

Kako se koža mijenja tijekom života i trebamo li mijenjati i kozmetiku?

Treba li mijenjati kozmetiku ili ne?  Može li se koža zasititi kozmetike?  (Primjerice, da proizvod prestane djelovati ili pak da koža poslije jednostavno postaje ovisna o preparatu kako bi izgledala dobro?)

Ne treba mijenjati nešto što funkcionira – koriste li se dobro izabrani proizvodi pravilno, nema bojazni od toga da će se koža zasititi. To jednostavno nije znanstveno utemeljeno, kao ni tvrdnja da koža postane ovisna o nekom proizvodu. Može se dogoditi da imamo neki problem s kožom koji riješimo pravilnom njegom i određenim aktivnim sastojcima. Ponekad ako se koža prestane njegovati, ovisi o uzroku problema, problem se može vratiti. Ali tu ne govorimo o tome da je koža ovisna o nekom sastojku, nego naprosto da je proizvod učinkovit.

Mijenja li se koža tijekom života?

Koža je naš najveći organ s brojnim funkcijama, od zaštite od vanjskih štetnih učinaka preko moduliranja prolaska vode i elektrolita do termoregulacije. Naša koža nije statična, i zastarjele podjele na suhu ili masnu jednostavno nisu dovoljne kako bi ilustrirale biofizikalne odlike naše kože. Naša koža se konstantno mijenja, kako kroz godine, tako i tijekom dana. Fascinantna je dinamičnost metabolizma naše kože – na primjer, ujutro je pH kože bazičniji i tijekom dana prelazi u kiseliji.

FOR EDITORIAL USE ONLY. Jason Wu Backstage New York Ready to Wear. Spring/Summer 2018. American model Lily Aldridge. ADDITIONAL IMAGES AVAILABLE ON REQUEST., Image: 355898415, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, TEMP Camerapress

Na istom licu možemo imati dehidrirana, suha, balansirana i područja hipersekrecije sebuma. I to je potpuno prirodno. Metabolični procesi u koži drugačiji su tijekom dana kada su usmjereni na zaštitu, i noći kada se koža obnavlja. Tijekom života mijenja se produkcija sebuma, hidriranost, elastičnost, blistavost i gustoća kože. Koža starenjem postaje suha, dehidrirana, tanja, manje elastična i stvaraju se bore i fine linije. Većina tih pojava, ili barem njihov opseg može se prevenirati pravilnom njegom i kozmetičkim procedurama.

Što je s problematičnom kožom?

Je li problematična koža samo ona koja ima akne ili tako možemo nazvati i kožu koja ima problema s proširenim porama i „čepljenjem“ pora?

Problematična koža je pomalo nespretan naziv, i možda bi preciznije bilo reći koža sklona nepravilnostima. Nepravilnosti tena obuhvaćaju proširene pore, akne i pigmentacije.

Ima li Dermalogica AGE Bright Clearing Serum dugoročan efekt? Možemo li ga primjerice koristiti samo ljeti kako bismo spriječili začepljenje pora?

AGE Bright Clearing Serum je serum za pročišćavanje i hidrataciju kože koji ima dugoročan učinak pročišćavanja i balansiranja kože kod odraslih kojima treba njega koja djeluje i na znakove starenja. Sadrži salicilnu kiselinu koja odčepljuje pore i djeluje antiinflamatorno.

Odličan je izbor i za korištenje samo preko ljeta kod osoba koje su sklonije začepljenjima pora tijekom tog razdoblja godine, jer je iznimno lagane teksture, brzo se upija i hidrira kožu tijekom cijelog dana te se dobro kombinira s make-upom. Sadrži i sastojke za posvjetljivanje pigmentacija i povećanje blistavosti kože. Zanimljiva je kombinacija timola, terpineola i niacinamida koja djeluje na loše bakterije na površini kože, a štiti one dobre te potiče proizvodnju antimikrobnih peptida tako uravnotežujući mikrobiom kože. Sviđa mi se što umjesto tradicionalnih ovlaživača poput glicerina ili hijaluronske kiseline, sadrži gliceril glukozid koji u isto vrijeme odlično hidrira ali se potpuno upija pritom ne stvarajući film na koži.

Je li pogodan i za korištenje na plaži? Treba li iznad njega ići SPF?

Može se koristiti preko dana, pa i na plaži. Iznad njega obavezan je SPF jer je jedan od sastojaka salicilna kiselina koja kožu može fotosenzitirati, tj. učiniti osjetljivom na sunce. Može se koristiti i ujutro i navečer kao serum.

FOR EDITORIAL USE ONLY. Bottega Veneta Backstage Milan Ready to Wear. Spring/Summer 2018. South African model Candice Swanepoel. ADDITIONAL IMAGES AVAILABLE ON REQUEST., Image: 355000064, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, TEMP Camerapress

Je li se moguće riješiti mrljica od prištića i akni? Kako?

Od svih hiperpigmentacija, postinflamatorne hiperpigmentacije nakon akni su mrljice koje imaju najbolji klinički odgovor na tretiranje topičkim pripravcima. Sastojci poput niacinamida i hidroksirezorcinola vrlo su učinkoviti jer komplementarno djeluju na put stvaranja i transporta melanina inhibirajući enzim tirozinazu i prijenos melanosoma.

Proizvod koji sadrži te aktivne sastojke je Age bright spot fader. Azeleična kiselina je dobar izbor kod hiperpigmentacija nakon akni kao i za tretiranje samih akni. Jedan takav proizvod je The Ordinary Azelaic Acid Suspension 10%.

Koji su sastojci vaš izbor kada su u pitanju potkožni prištići? Zašto?

Potkožni prištići su nešto kompleksniji za tretiranje i zahtijevaju više vremena. Često su uzrokovani stresom, onečišćenjem, načinom života ili hormonskim poremećajima. Moji omiljeni proizvodi za tretiranje su oni koji sadrže benzoil peroksid, sumpor, retinol ili adapalen. Ti su sastojci nešto agresivniji i neki od njih se u Hrvatskoj ne mogu kupiti bez recepta. Teško mi je govoriti napamet, jer potkožne akne su prilično individualne, i okidači za izbijanja se značajno razlikuju od osobe do osobe. Često su uz proizvode za njegu i tretmane lica potrebne promjene životnog stila i prehrane te uzimanje posebnih suplemenata.

Kako ljeti njegovati suhu, masnu i mješovitu kožu u 20-ima, a kako u 50-ima?

Možete li nam preporučiti konkretnu rutinu koja bi odgovarala djevojkama u 20-ima, čija je koža mješovita – kako odabrati SPF za svjetliju, a kako za tamniju put?

U 20-ima je prevencija najvažnija, a kod svijetle puti preporučujem visoki zaštitni faktor – Dermalogica solar defense booster spf 50 izvrstan je odabir, jer se može koristiti samostalno ili kao dodatak drugim proizvodima.

Što se čišćenja tiče, za mješovitu kožu je najvažnije očistiti pore nakon svakog dana, pa je moja preporuka Dermalogica precleanse i breakout clearing foaming wash za čišćenje te breakout clearing all over toner za toniranje i balansiranje kože. Kad je prevencija akni u pitanju, Daily Microfoliant je nezaobilazan korak ljetne njege, a izvrsno djeluje ujutro za osvježenje kože. Za djevojke tamnije puti preporučujem istu rutinu čišćenja i toniranja, a kad je SPF u pitanju, dovoljan je faktor 30, pa je izvrstan izbor Dermalogica prisma protect spf 30.

Što biste preporučili damama koje se u 30-ima još uvijek muče s masnom kožom, a primijetile su i prve hiperpigmentacije?

Precleanse od Dermalogice u kombinaciji s clearing face washem kontrolirat će višak sebuma, dok će daily superfoliant nekoliko puta tjedno očistiti svaku poru. Kad su u pitanju pigmentacije, kombinacija koja ujednačuje ten, a kao stvorena je za masnu i mješovitu kožu jer briše i postojeće mrlje od akni je age bright clearing serum i age bright spot fader. Ako ste skloni mrljama od sunca, za SPF odaberite solar defense booster spf 50.

U 40-ima se osim izraženijih hiperpigmentacija /melazme, vrlo često javljaju i proširene pore, posebno kod dama s mješovitom kožom. Koja bi kombinacija iz Dermalogice njima najbolje odgovarala?

Svakodnevnim čišćenjem proizvodima precleanse i clearing skin wash te povremenom eksfolijacijom daily microfoliantom, koža će postati blistavija, a pore manje. Kad je smanjenje pigmentacija u pitanju, preporučujem Biolumin-C serum te pure light spf50, a kod melazme su visok zaštitni faktor i ostale mjere zaštite od sunca od iznimne važnosti, pa bez spf-a ne preporučujem niti kratke izlaske iz kuće.

U 40-ima često dolazi do isušivanja kože, a osim pigmentacija, na licu primjećujemo i bore – kako umanjiti znakove starenja i spriječiti nastanak novih?

Osim dnevnog čišćenja precleanseom, preporučujem i skin resurfacing cleanser, kao i antioxidant hydramist i Biolumin C. U ovim je godinama ključno osigurati antioksidativnu zaštitu i spriječiti daljnji razvoj znakova starenja, dok će se lagani slojevi hidratacije pobrinuti za problem isušivanja i dehidracije koji znakove starenja može dodatno naglasiti.

Što sa suhom, a što s mješovitom kožom u 50-ima?

Ulaskom u 50-e, na koži se najčešće vide već izraženi znakovi starenja, a ovisno o tipu kože, problem može biti i dubinska isušenost. Za dame sa zrelijom kožom koja je ujedno i suha, preporučujem Dermalogica antioxidant hydramist i Biolumin C te dynamic skin recovery za hidrataciju. Postoji li i sklonost osjetljivosti, umjesto antioxidant hydramista preporučujem redness relief essence, koji će snažno umiriti i nahraniti kožu te smanjiti površinsko crvenilo.

Kod mješovite zrele kože, čišćenje je jednako važno kao i u ranijim godinama, pa rutinu treba započeti čišćenjem – skin resurfacing cleanser i daily superfoliant izvrsne su opcije. Ako je koža  mješovita, dovoljan je serum s vitaminom C i dynamic skin recovery krema koja je sveobuhvatna anti-age njega sa zaštitnim faktorom 50.

Pročitajte još i ...