Ne vjerujte Samanthi Jones – zašto su kiseline neizostavne u njezi lica?

Prije 15-ak godina nam je prva asocijacija na skincare kiseline bila scena iz megapopularne serije Seks i grad u kojoj mnogima omiljen lik – Samantha, nakon kemijskog pilinga danima velikim šeširom prekriva oštećeno, jarko crveno lice.

Samanthu Jones krivimo za neopravdan strah od kiselina

Upaljeno lice i bolna grimasa mnogima su se urezali u pamćenje, pa iako je u slučaju popularnog lika bila riječ o kemijskom pilingu, ova je scena kod mnogih izazvala odbojnost prema korištenju kiselina na licu.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Samantha Jones (@samanthajonessatc) on

Ipak, ako ste ikada kupili kvalitetniju kremu, serum, tonik, losion za čišćenje lica ili pak tretman protiv akni – u njima su se zasigurno nalazile neke od najpopularnijih kiselina za njegu lica, što samo govori u prilog činjenici da je njihovo korištenje godinama neopravdano izaziva strah kod brojnih žena.

Zašto su kiseline apsolutni „must have“ u njezi kože svih dobnih skupina?

Dermatolozi tvrde kako su skincare kiseline apsolutno neizbježni dio njegujuće, ali i anti-age rutine, i to za dame svih tipova kože i svih dobnih skupina. No, baš kao i u svemu – i u njihovom korištenju treba pronaći mjeru.

Ako niste sigurni koja je kiselina idealna za koji problem kože te kako se uopće snaći u silnoj ponudi proizvoda na tržištu, na pravom ste mjestu – donosimo sažet vodič kroz najčešće korištene kiseline, njihovo djelovanje i preporuke o najboljem način korištenja.

Prije svega, potrebno je znati kako su najveći neprijatelj čistog, ujednačenog i blistavog tena mrtve stanice koje se nakupljaju u porama i na površini kože. Naša koža neprestano stvara nove stanice, istovremeno odbacujući one stare, oštećene.

Začepljene i proširene pore, upale, ljuskanje, pa čak i bore

No, taj proces ne teče uvijek onako glatko kako priželjkujemo – zbog dehidracije, tipa kože i onečišćenja iz okoliša, proces odbacivanja mrtvih stanica kože ponekad je otežan, što za posljedicu ima njihovo nakupljanje u porama, ali i onemogućavanje proizvodima za njegu kože da djeluju u svojoj punoj snazi.

Rezultat su, pogađate – začepljene i proširene pore, akne, miteseri, upale, ljuskica na koži, sivkast ten, dubinska dehidracija i brojna druga oštećenja zbog kojih nam je ten iz dana u dan sve lošiji. Osim toga, zbog produljene dehidracije i oštećenja kože, kao i nemogućnosti prodiranja hranjivih sastojaka iz krema i seruma, kao rezultat pretjeranog nakupljanja mrtvih stanica kože javljaju se i prerano nastale bore i ubrzano starenje kože.

Odgovor na sve ove probleme, tvrde stručnjaci, je uvođenje moćnih kiselina  redovnu njegu lica.

AHA, BHA, PHA – koje odabrati i kako ih koristiti?

Osim što će ukloniti zaostale mrtve stanice, sebum, prljavštinu, nakupljene čestice prašine i onečišćenja iz pora i s površine kože, pravilno korištene kiseline uspješno će ukloniti i sivilo tena, mrljice, pa čak i znakove starenja. Jednostavnije rečeno – licu će vratiti blistavost i mladenački izgled čak i kada ste od nje već odustali. Iako ih najčešće nalazimo u proizvodima za eksfolijaciju, sve se češće moćne kiseline mogu pronaći i na popisima sastojaka anti-age krema, seruma i tonika – a u silnoj se ponudi nije uvijek najjednostavnije snaći.

Koje sve vrste kiselina nalazimo u skincare formulama i kako odabrati idealnu za svoje lice?

Najčešće u proizvodima nalazimo alfahidroksi, betahidroksi te polihidroksi kiseline, a glavne razlike među njima odnose se na snagu i dubinu prodiranja u kožu te na učinak koji postižu.

Voćne kiseline idealne su za površinsko zaglađivanje i poticanje hidratacije

Alfahidroksi kiseline, poznatije kao AHA kiseline, najčešće se nalaze u nešto blažim formulama namijenjenim češćem korištenju. Obično se dobivaju iz voća, zbog čega se kolokvijalno često nazivaju i voćnim kiselinama – a zajednički naziv AHA koristi se za skup od nekoliko kiselina – glikolnu, maličnu, citričnu, mandeličnu i mliječnu.

S obzirom na to da s topive u vodi, najbolje djeluju na samoj površini kože. Njihov je najčešći učinak zaglađivanje površinske teksture kože, lagano učvršćivanje te poticanje brže izmjene stanica.

Ducray Melascreen Depigmentant Intenzivna njega namijenjena je posvjetljivanju tamnih mrlja, smanjenu njihove uočljivosti te ujednačavanju tena. Svoju učinkovitost duguje zaštićenoj koncentriranoj formuli dvaju moćnih kiselina – azelaične i glikolne

Zbog činjenice da djeluju nježno i površinski, ne uzrokuju crvenilo niti karakterističnu nadraženost koju asociramo s pilingom, no njihov učinak na izmjenu stanica pomoći će i u proizvodnji novog kolagena. Izrazito su nježne i prikladne čak i za osobe s osjetljivom kožom, tankom i suhom kožom, no njihov učinak nije dovoljno snažan za problematičnu kožu sklonu aknama i začepljenim porama.

Snažnije BHA kiseline najbolji su prijatelj problematične kože

Za razliku od AHA kiselina, njihove „snažnije rođakinje“ – BHA kiseline, mnogo su moćnije kad je u pitanju prodiranje u kožu. Glavna je razlika u njihovoj strukturi – one su, naime, topive u ulju, što znači da se neće zadržati na površini kože, već će vrlo učinkovito rastopiti sebum i tako prodrijeti duboko u pore.

Iako i u BHA kategoriju službeno spadaju četiri kiseline, u skincare kontekstu važna je samo jedna – salicilna.

Effaclar Duo [+] korektivna je njega koja pojačano djeluje protiv izraženijih nepravilnosti, protuupalno te kako bi spriječila tragove na koži koji ostaju nakon bubuljica. Sadrži niacinamid, pirokton olamin za borbu protiv proliferacije bakterija te LHA i salicilnu kiselinu za njihovo komplementarno keratolitičko djelovanje. Salicilna kiselina čini ovaj proizvod izvrsnim za problematičnu kožu jer odčepljuje blokirane pore i reducira lučenje sebuma, čisteći kožu i djelujući duboko u dermis.
Nazvana i „kraljicom čistih pora“, ova je kiselina s dobrim razlogom jedna od najkorištenijih preparata ne samo u kupaonicama skincare entuzijasta, već i u dermatološkim ordinacijama diljem svijeta. Samo neki od njenih iznimnih učinaka su vrlo duboko prodiranje u pore, odčepljivanje začepljenih pora, uklanjanje viša sebuma, reguliranje prirodnog sebuma i mašćenja lica – zbog čega ih obožavaj osobe masne, problematične kože sklone aknama i  upalama.

Aprive SOS Skin serum baziran je na 2% čiste salicilne kiseline s dodatkom bisabolola i hammamelisa – prirodnih sastojaka s dokazanim protuupalnim, regeneracijskim i smirujućim djelovanjem. Ovaj je noćni eksfolijacijski serum pravi recept za masnu i mješovitu kožu sklonu prištićima, upalama i miteserima.

Osim eksfolijacije gornjeg sloja kože, one će ciljanim djelovanjem na žlijezde lojnice smanjiti pojavu komedona i mitesera, a zbog iznimnog učinka čišćenja pora i uklanjanja mrtvog sloja površinskih stanica, smatra se i izvrsnim anti-age saveznikom.

Više o formulama brenda Aprive pročitajte OVDJE.

Rješenje koje mogu koristiti čak i osobe s ekcemom ili rozacejom

Ako je vaša koža izrazito osjetljiva, zbog čega je vaša potraga za idealnim preparatima za njegu otežana (a čak su vam i nježne AHA kiseline izazvale pretjeranu reakciju), ne morate u potpunosti odustati od korištenja kiselina.

OVDJE saznajte više o tretiranju crvenila na osjetljivoj koži.

U posljednje vrijeme sve se češće spominju PHA – Poli hidroksi kiseline, namijenjene izrazito osjetljivoj koži sklonoj snažnim reakcijama.

Novexpert Trio Cink Peeling Noćni losion koristi novu generaciju ultra nježnih aktivnih sastojaka za eksfolijaciju: PHA ili glukonolakton. Ovim je sastojcima ujedinio učinkovitost voćnih kiselina i nježni učinak PHA formule zbog čega odgovara i vrlo osjetljivoj koži.

Karakteriziraju ih izrazito velike molekule, zbog čega ne mogu prodrijeti u kožu već djeluju isključivo na njenoj površini. Iz tog razloga, neće uzrokovati nadraživanje niti će nepotrebno iritirati ionako osjetljive stanice kože – a zato ih obožavaju dame na čijem se licu pojavio ekcem ili rozaceja.

Doprinose dubokoj dehidraciji, zbog čega su ideala odabir za vrlo suhu, oštećenu i nadraženu kožu.

Pročitajte još i ...