Zašto je kolagen toliko važan i kako ga obnoviti?

American actress Jessica Alba debus with DL1961 collection in her first collaboration with Revolve Jeans., Image: 309541003, License: Rights-managed, Restrictions: EDITORIAL USE ONLY, Model Release: no, Credit line: Profimedia, Balawa Pics
“Sinteza kolagena” vjerojatno je jedna od najčešće spominjanih sintagmi u svijetu skincarea – no, to dosadno ponavljanje sasvim je opravdano. Kolagen je, naime,  bitan protein s višestrukim funkcijama: nastaje u dermisu, unutarnjem sloju kože građenom od vezivnog tkiva. U zdravom se tijelu nalazi velika količina kolagena, i to više od 25 tipova ovog vezivnog elementa.

Njegov naziv dolazi od grčke riječi kolla, što znači ljepilo.  Ta bjelančevina i ima ulogu ljepila, koje drži stanice kože čvrsto na okupu i odgovoran je za kvalitetnu strukturu kože, a pripisuju mu se i regeneracijska svojstva.
Kolagenska vlakna povezuju kožu s dubljim strukturama ispod nje, a osim potporne i vezivne, imaju i nutritivnu ulogu – štiteći stanice i osiguravajući im neometanu komunikaciju i primitak potrebnih tvari.

Utjecaj na zacjeljivanje ozljeda i čvrstoću kože

Također, posebna građa ovog specifičnog tkiva uvelike pridonosi i prirodnoj otpornosti organizma, ali i njegovim prirodnim regeneracijskim sposobnostima. Iako naše tijelo ima sposobnost prirodne sinteze kolagena, taj proces s godinama postaje sve slabiji i sporiji – ozljede sporije zacjeljuju, oštećena tkiva obnavljaju se mnogo dulje, a koža gubi karakterističnu mladenačku čvrstoću.
Kako povećati razinu kolagena u tijelu? Jedan od najboljih načina sasvim je sigurno – prehrana. Namirnice bogate bjelančevinama izvrstan su izvor kolagena, zbog čega bi se na našem jelovniku redovito trebale nalaziti namirnice kao što su nalaziti govedina, piletina, riba, morski plodovi i jaja te biljni proteinski nadomjesci.

Tijelo ga sve teže sintetizira, a posljedice su najvidljivije na koži

U početku vjerojatno nećete primijetiti da se sinteza kolagena u vašem tijelu usporila – ta se promjena ionako neće dogoditi preko noći niti će izazvati zdravstvene tegobe, no posljedice ovog procesa dovode do najomraženijih znakova starenja – dubokih bora, obješene kože i manjka prirodne napetosti, čvrstoće i blistavosti kože.

Zato je kolagen – koji se uzima oralno, putem suplemenata, ili pak topikalno, preko krema i seruma, a njegova se sinteza može potaknuti i raznim tretmanima – pravi ženski saveznik u očuvanju besprijekorne puti.

Keira Knightley for Chanel.

Optimalna razina kolagenskih vlakana

Za glatku, čvrstu i mladoliku kožu potrebna je optimalna razina dobro organiziranih kolagenskih vlakana koja će osigurati koži da zadrži elastičnost i čvrstoću. Da bi mogao prodrijeti kroz kožu, molekula mora biti izrazito malena. Preparati s kolagenom obično funkcioniraju tako da na koži ostavljaju film koji popunjava nepravilnosti na površini, a kada se proizvod osuši, proteinski film se stegne uzrokujući suptilno zatezanje bora na koži.

Tretmani na bazi radiofrekvencije, zatim mezoterapija, PRP, laser, kemijski piling, dermaroller i sl. rade na principu stimuliranja proizvodnje kolagena i potiču obnovu kože obnavljajući njezin elasticitet. Ovaj važan protein ključan je za lijepu kožu, a navedenim se postupcima održava ono za čime čeznemo – mladolikost.

Pročitajte još i ...