Akne povezane s hormonima – kako i zašto nastaju i možemo li ih se riješiti

Kad je riječ o problemima kože, definitivno vrijedi pravilo – bolje (i lakše) ih je spriječiti, nego liječiti. Jednom kada se pojave, akne se na koži mogu zadržati jako dugo, a začarani krug hiperprodukcije sebuma i množenja bakterija ponekad je vrlo teško prekinuti. 

Plodno tlo za bakterije i nastanak upala

Kožu sklonu aknama karakterizira pretjerano lučenje sebuma – koje se može dodatno pogoršati pod utjecajem hormona, vremenskih uvjeta, lijekova i životnog stila. Osim viška sebuma, ključan faktor za nastanak akni je zadebljanje izvanjskog sloja kože, poznatije kao hiperkeratoza – ne uklanjamo li redovito mrtve stanice na površini kože, kanalići žlijezda lojnica će se začepiti, a prolazak sebuma onemogućiti – zvuči kao plodno tlo za bakterije i nastanak upala, zar ne?

Glavni razlog zbog kojeg se prištići vrlo često vraćaju je činjenica da u njihovom nastanku sudjeluje mnogo čimbenika – od prirodno povećane proizvodnje sebuma, hormonskog disbalansa, izloženosti bakterijama, zagađenog gradskog okruženja, pa sve do pogrešnog odabira njege lica.

Hormonski disbalans

Ovaj put stavljamo naglasak na hormonski disbalans, a kako ga prepoznati, kako on utječe na nastanak akni te možemo li ih se riješiti, upitali smo tri vrsne stručnjakinje s bogatim iskustvom u rješavanju tegoba problematične kože – dr. Mateju Tošić Jukić, dr. Danicu Kesić i dr. Sanju Peršić Vojinović, koje u sklopu nacionalne kampanje #pokazise obavljaju besplatne dermatološke preglede u nekima od najboljih hrvatskih poliklinika. 

Dr. Danica Kesić iz Poliklinike Pablo objasnila nam je kada i zašto se javljaju hormonalne akne i možemo li ih se riješiti?

“Akne pod utjecajem hormona tipično se javljaju u pubertetu, no i u odrasloj dobi kod žena nekoliko dana prije mjesečnice, u prvom tromjesečju trudnoće te u perimenopauzi. Kada govorimo o pojmu ‘hormonalne akne’, najčešće mislimo na akne u odrasloj dobi prouzročene pravim hormonalnim disbalansima kao što su policistični jajnici, a ne samo o fluktuacijama spolnih hormona kao što je riječ kod akni u pubertetu ili vezano uz menstrualni ciklus”, kaže  dr. Kesić i dodaje kako njihov uzrok leži u višku muških spolnih hormona androgena i testosterona.

Kombinirani pristup u liječenju

“Osim akni, koje se tipično nalaze na bradi i donjoj čeljusti, možemo vidjeti i druge znakove ovog disbalansa kao što su pojačana dlakavost po tijelu te prorijeđenost vlasišta i gubitak kose ženskog tipa, kao i podatak o neredovitim menstrualnim ciklusima. Hormonske akne su otpornije čak i na personaliziranu dermatološku lokalnu terapiju i njegu te zahtijevaju i dodatnu terapiju kombiniranim oralnim kontraceptivima. Ovakav kombinirani pristup, nerijetko u suradnji s ginekolozima, garantira gotovo potpunu učinkovitost”, objašnjava naša sugovornica. 

Što ukazuje na disbalans hormona kao uzrok aknama dodatno nam je pojasnila dr. Mateja Tošić Jukić, specijalistica dermatologije i venerologije iz Poliklinike Sinteza.

“Osim androgena, estrogena i progesterona, u patogenezi akne sudjeluju i hormoni poput inzulina, glukokortikoida, faktora rasta i brojnih drugih. Sumnju na hormonalne akne uglavnom postavljamo tijekom dermatološkog pregleda uzimajući u obzir distribuciju promjena pa će tako kod lezija koje su primarno smještene u donjoj trećini lica hormoni imati veću ulogu u nastanku. Povezanost erupcije promjena sa stresom ili predmenstrualni ciklus, kao i slabiji odgovor na standardnu terapiju za akne ukazuju na hormonalnu podlogu pojave akne”, kaže dr. Mateja Tošić Jukić i dodaje kako znakovi hiperandrogenizma, maskulinizacije, hiperinzulinemije ili policistični jajnici zahtijevaju endokrinološku obradu.

Koji je uzrok lokaliziranih akni na bradi, donjem dijelu lica, a često i na području vrata, pitanje je na koje smo odgovor potražili kod dr. Sanje Peršić Vojinović iz Poliklinike Aviva.

“Ako tražimo ciljani odgovor za lokalizaciju akne na donjoj polovici lica, tada, posebice kod djevojaka, svakako treba razmišljati o utjecaju hormona. U tom slučaju, važan je ginekološki pregled i UZV jajnika, ne bi li se isključili policistični jajnici te je potrebno učiniti laboratorijsku analizu spolnih hormona od 2.-4. dana ciklusa. Svakako savjetujem učiniti analizu hormona štitnjače i prolaktin. Napominjem da je u terapiji akne važan cjeloviti i individualni pristup te je svakako važan pregled dermatologa”, zaključuje dr. Peršić Vojinović.

Briga o koži počinje pravilnom njegom

Sponzori akcije #pokazise su poznati brendovi posvećeni brizi o koži JeuDérm, Omnibiotic, Metacare, Bioderma, Advanced Nutrition Programme, Forever Young i Novexpert, Eau Thermale Avène, Ducray, Eptaderm, Skintegra, Gloria Prirodna kozmetika i Alkmene. Partneri u projektu odabrali su proizvode koji ciljano djeluju na akne te pripremili niz pogodnosti prilikom njihove kupnje

Gloria Prirodan piling za lice

Gloria piling za lice sadrži 100% prirodne sastojke organskog podrijetla. Formuliran je u obliku kreme koja je nježne teksture obogaćene mljevenim košticama marelice i masline. Osim što čisti i hrani kožu lica, ovaj prirodan piling za lice pogodan je i za najosjetljiviju kožu, a sve zahvaljujući eteričnom ulju lavande i eteričnom ulju palmarose koja djeluju protuupalno, reguliraju proizvodnju sebuma, smanjuju akne i bore, a koži vraćaju prirodnu elastičnost.

Upotrebom jednom tjedno, piling za lice će ukloniti mrtve stanice kože i površinske nečistoće, potaknuti regeneraciju novih stanica, a koža će bolje apsorbirati hranjive sastojke zahvaljujući čemu će se ubrzati proces djelovanja krema i seruma u svakodnevnoj njezi lica.

Alkmene My Tea Tree Oil tretman za prištiće

Namijenjena njezi masne i problematične kože, dermatološki testirana i nekomedogena linija My Tea Tree Oil sadrži jedinstvenu kombinaciju aktivnih sastojaka – 100% potpuno prirodno farmaceutsko ulje australskog čajevca i cink PCA.

My Tea Tree Oil SOS tretman za prištiće s trenutnim učinkom hlađenja smanjuje prištiće, mrlje i mitesere i umiruje kožu. Sadrži 100 % prirodno ulje čajevca farmaceutske kvalitete s antibakterijskim, protuupalnim i antiseptičkim djelovanjem. Cink PCA regulira sebum, zadržava vlažnost i djeluje protuupalno. Smanjuje prištiće, mrlje i mitesere s trenutnim umirujućim učinkom hlađenja. 

U akciju Pokaži se svakodnevno uključuju novi dermatolozi i poliklinike. Slobodne termine potražite i rezervirajte  OVDJE.

* Besplatni pregled akni u okviru akcije #pokazise uključuje dijagnosticiranje stanja kože lica te savjetovanje oko eventualnog potrebnog liječenja, a svoj termin možete rezervirati putem linka. Rezervacije će biti otvorene sve do popunjavanja predviđenog broja termina, a svaki daljnji tretman, odnosno propisana terapija, nisu dio ove akcije. Nakon prijave i uspješne rezervacije, obavijest o potvrdi termina bit će poslana na mail adresu navedenu u prijavnom obrascu. Prijave su moguće po sistemu jedna osoba-jedan termin, a dobiveni termini su fiksni te ih nije moguće naknadno mijenjati. Stoga je važno na pregled doći u zakazano vrijeme, bez kašnjenja.

Portal estetica.hr zahvaljuje dermatolozima te svim ostalim stručnjacima i partnerima na velikom odazivu i sudjelovanju u ovoj akciji.

Pročitajte još i ...