Svi koje zanimaju estetski zahvati u posljednje vrijeme primjećuju da su fileri izgubili na popularnosti. Iz centra pažnje istisnuli su ih biostimulatori, koji potiču kožu da se regenerira iznutra, a tu je i uvijek sveprisutni botox. Stručnjaci se slažu da se fileri danas manje traže, ali popularnost im nije opala zato što su loši – jer su još uvijek nezamjenjivi kad je u pitanju nadoknada volumena – već zato jer su ih mnogi pretjerano koristili.
Više nije in izgledati umjetno i prenapuhano, hit je izgledati prirodno, kao mlađa verzija sebe. Upravo o tome bit će riječi na panel-diskusiji “Fileri, botox, biostimulatori – što mislimo kad kažemo prirodno pomlađivanje” na konferenciji “ESTETICA FOR YOU”, koja će se održati 8. lipnja u Hotelu Esplanade. Na njoj će govoriti poznati stručnjaci – dermatologinje Željana Bolanča, Nevia Delalle i Jelena Jakić Petrović, kirurginja Ana Štanfel Hauser, liječnica Jeannette Gjurić te kirurg Tomica Bagatin.
Čemu služe fileri i koje su njihove prednosti i nedostaci
Različite vrste dermalnih fillera dizajnirane su za tretiranje različitih znakova starenja. Tako ovisno o odabranom punilu, mogu povećati volumen usana, poboljšati ili ispuniti plitka područja na licu te smanjiti ili ukloniti bore ispod očiju uzrokovane donjim kapkom. Fileri mogu popuniti ili ublažiti duboke ožiljke i statične bore koje su obično rezultat gubitka kolagena i elastičnosti kože, posebno u donjem dijelu lica, odnosno one oko usta i duž obraza. Idealni su za nazolabijalne bore, pušačke i perioralne bore.
Kod filera je izuzetno važno potražiti pomoć kvalificiranog, stručnog i vještog liječnika pa će i mogućnost nuspojava biti manja. No, ponekad i uz najveću stručnost i brigu, može doći do osipa, prištića, svrbeža praćenog crvenilom, modrica, manjih krvarenja i oteklina.
Ako vam se fileri ne sviđaju, možete ih se lako riješiti
Fileri hijaluronske kiseline napravljeni su tako da budu privremeni (traju između šest mjeseci i dvije godine, ovisno o tome što se koristi i gdje se ubrizgava) te ih tijelo postupno razgrađuje. Ako se nekome ne sviđa izgled nakon apliciranja ili ako nastanu grudice zato što filer nije apliciran profesionalno, proces je potpuno reverzibilan uz pomoć enzima hijaluronidaze, pri čemu se hijaluronski filer u nekoliko minuta otapa i uklanja.
Na kraju, ono što je najbitnije je izabrati liječnika koji će znati kako postići prirodan rezultat. Aplikacija dermalnih filera iziskuje puno treninga i iskustva. Često kada je riječ o izboru liječnika prevagne niža cijena, ali ono što je potrebno imati na umu je to da ta cijena nije pitanje mililitra filera nego iskustva liječnika.
Više o filerima i drugim metodama pomlađivanja poslušajte na konferenciji „ESTETICA FOR YOU“ 8. lipnja u Hotelu Esplanade.
Ulaznice za konferenciju, s kojima imate slobodan ulaz na sve panel-diskusije, možete kupiti na Entrio.hr, a kompletni program pogledajte OVDJE