Dr. Bolanča savjetuje: Uživajte na snijegu, ali zaštitite svoju kožu

Konačno je došao i taj dan – nakon iscrpljujućih blagdana, jurnjave, obiteljskih okupljanja, nebrojenih poklona i prejedanja, pakiramo se za toliko potreban odmor na snijegu. Pancerice i skije, buce, tople skijaške jakne i kombinezoni, rukavice i kape, sunčane naočale – čini se da je sve tu. No, jeste li se sjetili u kofer ubaciti i kreme za zaštitu od sunca?

Zaštita od hladnoće

Poznato je da je na snježnim visinama, glavni neprijatelj hladnoća. Ona prije svega napada lice i usne koje ni po najnižim temperaturama ne možemo posve zaštititi. Zbog niskih temperatura krvne se žile sužavaju pa tako i naša koža dobiva manje kisika i hranjivih tvari  nego što joj je potrebno. Rezultat je isušena koža i nelagodan osjećaj zatezanja.

Tu su, naravno i nagle promjene temperature, koje smo često skloni zanemariti, a zimi se događaju jako često. Ulazimo u jako grijane prostore u kojima boravimo neko vrijeme, a potom izlazimo van, na snijeg, led i vjetar. U ovom se slučaju krvne žile naglo proširuju,  donoseći koži veliku količinu kisika odjednom. Zato je ona u hladnim uvjetima sklonija crvenilu.

I zimsko sunce može biti opasno

No, kada smo na snijegu, niske temperature i vjetar nisu jedini problem. U planinama je neophodna i zaštita od UV i UVB zraka, ali i od snažne svjetlosti. Opasnosti su jednake onima koje nas mogu zadesiti ljeti, na moru – opekline, eritemi i pigmentacije. No, to lako možemo smesti s uma, budući da suh i hladan planinski zrak smanjuje percepciju sunčeve topline.

Osim toga, nadmorska visina povećava intenzitet sunčevih zraka i to čak do 12% na svakih 1.000 metara, dok svježi, bijeli snijeg reflektira do 88% sunčevih UV zraka, što je znatno više od 25% koliko ih reflektira pijesak.

Kako biste na snijegu uživali bez neželjenih posljedica, za savjete oko njege kože u tako zahtjevnim uvjetima, zamolili smo zagrebačku dermatologinju, dr. sc. Željanu Bolanču.

Prema njezinm riječima, faktor zaštite od sunca na snijegu mora biti najveći mogući, od 50 naviše, a nanositi ga je potrebno više puta dnevno, upravo kao što radimo ljeti, na moru.

Visoki SPF, vitamin C i ceramidi

„Uz to, preporučam ujutro nanositi proizvode s vitaminom C, budući da on u kombinaciji s UV zaštitom, čini savršenu kombinaciju. Osim toga potrebno je i više puta dnevno nanijeti kremu sa ceramidima kako bismo zaštitili kožnu barijeru“, kaže dr. Bolanča.

Podsjetila je i na važnost njege usana za što preporuča korištenje stickova s SPF 50+, dok posebnu pažnju treba posvetiti zaštiti dječje kože. „I kod djece vrijedi preporuka za najviši mogući SPF – ovdje birajte neku od specijalnih dječjih formulacija velikih i provjerenih dermokozmetičkih brendova i nećete pogriješiti. Bitno je da zaštitni faktor bude veći od 50. I kod djece savjetujem nanošenje kreme bogate ceramidima, kako bismo kožu zaštitili i kemijski i mehanički.“

Kao pripremu za boravak na snijegu i visokim nadmorskim visinama, dr. Bolanča preporučuje uzimanje tableta s astaksantinom, i to u dozi od 5 do 10 miligrama dnevno. „Idealno je započeti s ovim suplementom otprilike mjesec dana prije izlaganja suncu, no ako to i niste učinili, dobro ga je koristiti i za vrijeme samoga izlaganja suncu“, rekla nam je dermatologinja Željana Bolanča.

Pročitajte još i ...