Dr. Jelena Jakić odgovara na pitanje koliko često se može ići na botox?

Briljantna Dolly Parton jednom je izjavila u šali: “Ljudi mi kažu da zračim srećom. A ja im odgovaram – to je botox!” Ima nešto u tom zamrzavanju vremena što razumijemo tek s godinama, zar ne? Za početak, malo utvrđivanje gradiva. 

Što je botox?

Mimikom i opetovanim i dugotrajnim djelovanjem mišića, na pojedinim dijelovima lica javljaju se bore koje se s godinama produbljuju. Botox je neurotoksin proizveden iz nekoliko sojeva bakterija roda Clostridium, dominantno iz bakterije Clostridium botulinum, a sintetiziran je u obliku proteina. Djeluje tako da se veže na presinaptičke neurone i onemogućava oslobađanje neurotransmitera acetilkolina u neuromuskularnu spojnicu, čime dolazi do relaksacije mišića. Onemogućujući mišićnu aktivnost i opuštajući mišiće, dolazi do smanjenja ili potpunog nestanka bora na licu.

Dugotrajnom primjenom botoxa, mišići se “uspavljuju” čime se onemogućuje produbljivanje bora. Istraživanje u kojem je jednoj grupi apliciran botox, a drugoj placebo, pokazalo je dugoročne pozitivne učinke: nakon dvije godine, kada je odavno nestala učinkovitost botoxa, u botox-grupi i dalje su obrve ispitanika bile značajno podignutije nego u placebo grupi. 

Važno je informirati se

Koliko često se smije ići na tretmane botoxom, koliko traje učinak, je li nakon tretmana stanje kože dugoročno bolje, pogoršava li se stanje kada se jednom prestane i još neke važne informacije doznali smo od ugledne zagrebačke dermatologinje i anti-age stručnjakinje dr. Jelene Jakić iz Poliklinike Jakić. 

Na pitanje kada je najbolje započeti s tretmanima botoxa, dr. Jakić odgovara kako svaku osobu treba promatrati individualno.

“Kod nekih se počinje prije kod nekih nešto kasnije, ovisno o tome koliki je utjecaj mimike i koliko je ona jaka. Počnemo li prije značajnog izrezivanje bora, onda se one nikada neće niti urezati i može se dugo održati mladolik izgled kože. Često već u 30-ima preventivno minimalnim dozama možemo zadržati izgled kože da bude jednako svjež i u 40-ima. Ako ne tada, 40-e su definitivno vrijeme kada bi botox trebao nadopunjavati sve anti age tretmane”, objašnjava ugledna zagrebačka anti-age stručnjakinja. 

Tretmane botoxom je, kaže dr. Jakić, optimalno ponavljati tri puta godišnje. Uvijek postoje iznimke, nekim ljudima učinak traje dulje pa ga ponavljaju dva puta, a neki trebaju češće – čak četiri puta. Svakako, ne treba se, objašnjava, držati sheme nego je važno gledati stanje kože i kako se botox ponaša kroz vrijeme kod pojedinca. Najbolje zone za tretiranje su čelo, smijalice oko očiju i vrat. To su zone gdje mišićne kontrakcije podržavaju urezivanje bora pa omekšavanjem mimike dolazi do utjecaja na izgled i dubinu bora.

Održavanje kvalitete kože

“Nakon nekoliko puta uđemo u shemu koju onda pokušavamo pratiti što se tiče broja jedinica i ponavljanja tretmana. Educiram pacijente da botox nije izgubio vrijednost čim imamo lagani povratak mimike nego ih učim da gledaju svoju kožu bez mimike, i to je  prvi razlog zašto ga stavljamo – održavanje kvalitete kože. Botox s vremenom ima utjecaj i na popunjavanje bora neokolagenezom”, kaže vlasnica Poliklinike Jakić.

Važno pitanje, na koje vas zasigurno zanima odgovor, je treba li s vremenom ići sve češće na tretmane botoxom. Neka istraživanja pokazala su da koža pregledana pod mikroskopom čak pet godina nakon tretmana botoxom i dalje izgleda zdravije, elastičnija je i s više kolagena nego kod osoba iste dobi koje nisu učinile niti jedan tretman. 

Treba li s vremenom “ići češće” na botox

“Na tretmane botoxom s vremenom ne treba ići češće, ali su s vremenom potrebe za količinom veće kako bi se održavao željeni rezultat. Također, prestanete li, utjecaj godina i mimike od tog će trenutka postupno utjecati na stanje kože bez nekog značajnog pogoršanja, nego će se samo nastaviti starenje”, odgovara dr. Jakić. 

I za kraj, postoje li slučajevi u kojima treba izbjegavati botox? Dr. Jakić kaže kako ga ne stavlja u trudnoći i kod dojenja, kod nekih autoimunih bolesti te ako se osobe liječe od neuroloških poremećaja i bolesti. Svakako, iznimno je važno uvijek birati liječnike koji se neprestano educiraju i vrhunski su stručnjaci u svom području.

Pročitajte još i ...