Dr. Maja Kovačević: Ispada Vam kosa, a šamponi ne pomažu?

Čak i ako spadate u sretnike čija je kosa zdrava, prirodno snažna i gusta, vjerojatno ste se susreli s pojačanim ispadanjem kose tijekom zimskih mjeseci. Možemo li krivca tražiti u grijanju, manjoj konzumaciji svježeg voća i povrća, nošenju kapa ili je problem ipak malo dublji? Iako je proces ispadanja kose sasvim normalan dio u ciklusu rasta kose, dođe li do pojačanog ispadanja – vrlo ćemo brzo primijetiti smanjen volumen kose, što se može drastično odraziti i na samopouzdanje.

Kada ispadanje kose prestaje biti “normalno”?

Kosa je jedan od najvažnijih aspekata slike o sebi i vlastitom tijelu, barem kad su u pitanju žene. Zato nas ne čudi što prorjeđivanje kose može imati značajan utjecaj na psihološki status pojedinca, kvalitetu života i njegov društveni život.

U vlasištu prosječno ima oko 100 000 folikula, a s godinama se njihov broj smanjuje, pa u dobi od 50 godina broj folikula pada na 250 – 300 po cm². Kad je u pitanju ispadanje, zdravo vlasište svakodnevno izgubi između 70 i 100 vlasi, a svaka vlas raste nezavisno od druge pa susjedne vlasi mogu biti u različitim ciklusima rasta kose. Jednostavnije rečeno – nije neuobičajeno jedan dan izgubiti svega 20-ak vlasi, a drugi dan ih pronaći nekoliko puta više na dnu kade.

Je li vrijeme za posjet liječniku?

Kosa ispada uslijed poremećaja, starenja, ali i zbog drugih uzroka, poput vitaminsko-mineralnih deficita, korištenja neadekvatnih šampona, pretjeranog korištenja uređaja za stiliziranje i slično. No, kada se trebamo zabrinuti oko količine izgubljenih vlasi? Kada se s ovim problemom možemo boriti sami, a kada potražiti pomoć dermatologa? Koje su nam opcije liječenja uopće na raspolaganju?

Po ove smo se odgovore uputili kod dermatologinje čije je posebno područje interesa upravo zdravlje vlasišta. Razgovarali smo s dermatologinjom dr. Majom Kovačević iz Poliklinike Duduković & Kisić – doznajte što nam je otkrila!

Zašto mnogim ženama u hladnijim mjesecima pojačano ispada kosa?

“Smatra se kako je opadanje kose tijekom hladnijih mjeseci povezano s tzv. aktiničkim efluvijem. Naime, dokazano je kako UV zračenje, kojemu smo tijekom ljeta izloženi u većoj količini, oštećuje kutikulu vlasi – pa se stoga smatra da do pojačanog opadanja tijekom jesenskih mjeseci dolazi upravo radi toga. Također, ne možemo zanemariti niti mehaničke utjecaje kojima smo tijekom zime izloženi – mnoge navike koje prakticiramo u hladnijim mjesecima zapravo štete kosi. Boravak u suhim, grijanim prostorima, nošenje kapa, sušenje kose vrućim zrakom, nagle temperaturne promjene prilikom izlaska iz zatvorenih prostora… Mnoge osobe tijekom zime gube nešto više kose u usporedbi s ostalim godišnjim dobima, zbog čega ne treba nužno podrazumijevati da je riječ o ozbiljnijem problemu”.

U kojem trenu možemo znati da ipak postoji neki problem ida nije riječ o „normalnom“ ispadanju kose – koja bi nas količina trebala zabrinuti?

“Želimo li donijeti nekakvu objektivnu procjenu, prema Sinclairovoj skali ispadanja kose – količina veća od 100 vlasi dnevno se smatra pojačanim ispadanjem. Mnogi misle da im ispada prevelika količina kose, no zapravo je riječ o normalnoj količini vlasi. Dobar primjer za to su žene čija je kosa dulja te se prilikom pranja često ‘omota’ na dnu kade – zbog duljine vlasi može se učiniti da je riječ o velikoj količini ispalih vlasi, a ustvari se radi o prosječnoj količini. Najbolji znak za ‘uzbunu’ je drastično povećanje u odnosu na normalno stanje. Ako ste navikli na tek nekoliko vlasi na češlju nakon češljanja, a odjednom ih pronađete punu šaku, svakako je pokazatelj da je došlo do određenog problema. No, mjera od 100 vlasi dnevno je nešto uzimamo kao objektivnu procjenu”.

Možemo li nešto učiniti da spriječimo pojačano ispadanje kose zimi?

“S obzirom na to da su, kao što smo komentirali, mnoga oštećenja kose, odnosno kutikule, zapravo nastala tijekom ljetnih mjeseci zbog pretjeranog izlaganja UV zračenju, s prevencijom pojačanog ispadanja trebamo započeti mnogo prije pojave simptoma. Odmah nakon ljeta možemo započeti s vitaminsko-mineralnom suplementacijom te preventivnom aplikacijom različitih losiona koji potiču rast kose. Tako ćemo vlasištu nadomjestiti potrebne nutrijente i time smanjiti vjerojatnost pretjeranog ispadanja s kojim se zimi možemo susresti”.

Koliko nam šamponi mogu pomoći i što ako niti jedan ne pruža rezultat?

“Specijalizirani šamponi protiv opadanje kose neće spriječiti pojavu opadanja kose, no mogu pomoći u poticanju rasta kose, a time i u poboljšanju njezina volumena. Vrlo rijetko preporučujemo samo šampone, najčešće ih kombiniramo s ostalim terapijskim opcijama. Do pojačanog ispadanja kose nije došlo preko noći pa ne možemo očekivati niti učinke terapije preko noći. No, kombinacija terapija može nam donijeti zaista izvrsne rezultate”.

Olivia Culpo is seen in Los Angeles, California. NON-EXCLUSIVE Jan 24, 2018. 24 Jan 2019, Image: 410160844, License: Rights-managed, Restrictions: World Rights, Model Release: no, Credit line: Profimedia, Mega Agency

Koji nam dermatološki tretmani mogu pomoći?

“Prvi korak je vitaminsko-mineralna suplementacija, jer se problem može kriti u određenom deficitu u organizmu. Osim korištenja suplemenata i aplikacije različitih topikalnih losiona i šampona, za poboljšanje same kvalitete vlasi, ali i za poticanje rasta kose, preporučujemo PRP i mezoterapiju vlasišta. Ovi tretmani poboljšavaju prokrvljenost vlasišta, povoljno djeluju na folikule kose te omogućuju dopremanje terapijskih supstancija u vlasište, zbog čega su njihovi rezultati vidljivi u relativno kratkom roku”.

Je li uvijek potrebna trihološka analiza ili nekad možete samo nakon razgovora i uzimanja anamneze pacijentu preporučiti šampone i terapiju?

“U današnje vrijeme je pregled pacijenta koji ima problem s gubitkom kose neizvediv bez pregleda vlasišta dermatoskopom. Ovaj nam uređaj omogućuje prikupljanje različitih podataka, poput prisutnosti upale, ljuskanja, uvid u to postoji li različita debljina vlasi, izlazi li različit broj vlasi iz folikula, postoje li ožiljni areali i slično. Trihoskopija nam uvelike pomaže prilikom postavljanja dijagnoze, no u nekim slučajevima također preporučujemo i biopsiju vlasišta”.

Koji su vam se proizvodi i postupci (ili kombinacija) istih pokazali najučinkovitijima?

“Najčešće pacijentima preporučujem peroralne suplemente, u kombinaciji s peroralnim minoksidilom i/ili mezoterapijom, odnosno PRP tretmanima. Na taj način, djelujemo istovremeno na potencijalne unutarnje čimbenike poput vitaminsko-mineralnih deficita, ali i na poboljšanje prokrvljenosti vlasišta te poticanje prirodne regeneracije stanica. Kao i u većini dermatoloških problema, tako i kod tretiranja pojačanog ispadanja kose – najboljim se pokazala kombinacija metoda, jer jedino tim pristupom možemo djelovati na sve potencijalne uzroke i mehanizme ispadanja kose”.

Bore li se ljudi još uvijek s post-covid gubitkom kose?

“Nažalost – da. Često se susrećem s pacijentima koji su COVID-10 infekciju preboljeli dva, a neki čak i tri puta – te su tijekom svakog preboljenja imali tzv “post-covid” gubitak kose. Očito je da su neke osobe podložnije ovoj pojavi, jer se ispadanje kose ne bilježi kod većine pacijenata. No, neke se osobe još uvijek bore sa smanjenim volumenom kose do kojeg je došlo kao posljedica pojačanog ispadanja nakon zaraze, iako su infekciju preboljeli prije više od godinu dana. U takvim slučajevima, nakon završenog liječenja telogenog efluvija, često im preporučujemo i tzv. terapiju održavanja – kako bismo spriječili ponovnu pojavu gubitka kose ukoliko se još koji put zaraze”.

Pročitajte još i ...