Evo što se događa s vašom kožom ako teški makeup nanosite svakodnevno

BGUK_1485317 - Various, UNITED KINGDOM - Celebrities seen in this celebrity social media photo posted via Instagram!! Pictured: Candice Swanepoel *UK Clients - Pictures Containing Children Please Pixelate Face Prior To Publication*, Image: 413473702, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Backgrid UK

Ako ste se u naslovu prepoznale, vjerojatno spadate u kategoriju istinskih zaljubljenica u makeup proizvode.

Bilo da ste se šminkati počele još u tinejdžerskim danima ili ste čari prepune makeup torbice otkrili tek u 30-ima, sigurni smo da vam nije potrebno isticati prednosti vrhunskog pudera,  maskare za volumen ili savršenog crvenog ruža.

Minimalizam ili „all out“ pristup

Iako svaka žena ima svoje male trikove, omiljenu rutinu i listu proizvoda koju bi preporučila svakoj prijateljici, generalno se možemo podijeliti u dvije skupine – ljubiteljice minimalizma i one čija je makeup rutina dostojna profesionalnih vizažista.

Minimalistički pristup makeupu odlikuje jednostavnost u odabiru i primjeni makeup proizvoda, pri čemu osnovu čini tek nekoliko ključnih komada, poput dobre podloge, maskare i njegujućeg balzama za usne. S druge pak strane, prave zaljubljenice u kozmetiku mogu se pohvaliti pretrpanim kupaonskim ormarićima, toaletnim torbicama koje „pucaju po šavovima“ i desecima otvorenih ruževa, sjenila i rumenila koja redovito pronalaze po džepovima torbica i na policama kupaonskog ogledala.

Što se događa s kožom ispod makeupa?

Iako je danas makeup mnogo kvalitetniji nego što je to bio slučaj prije dvadesetak godina, a brojni se brendovi mogu pohvaliti i dermokozmetičkim puderima, maskarama, rumenilima i ruževima – višesatno nošenje brojnih slojeva šminke i dalje mnogim damama uzrokuje probleme s tenom.

Jedna od najčešćih negativnih posljedica svakodnevnog nošenja teškog makeupa su svakako začepljene pore – puderi se lako mogu uvući u njih, sprječavajući tako normalni protok sebuma i uzrokujući začepljenja i prištiće. S ovim se problemom najčešće susreću dame čija je koža masnija, sklona začepljenim porama i aknama, kao i one koje preko tekućeg pudera nanose i do nekoliko slojeva pudera u prahu – koža ispod tako teškog „oklopa“ jednostavno ne može disati.

Zaboravite li skinuti šminku – brže ćete ostarjeti?

Kada spominju važnost redovitog uklanjanja makeupa, dermatolozi najčešće ističu i utjecaj na preuranjeno starenje kože. Poznato je kako se naša koža najviše i najbrže obnavlja noću, dok spavamo. Tada su prirodni procesi regeneracije najsnažniji, a kako bismo koži pomogli da se što prije riješi svih oštećenja koja nastaju tijekom dana, preporučuje se odabrati kvalitetnu kremu ili serum specijaliziran upravo za noćnu njegu.

Dutch fashion model Bregje Heinen stars in Skivvies 'Darling of Mystery' Holiday 2016 lingerie collection., Image: 305164525, License: Rights-managed, Restrictions: EDITORIAL USE ONLY, Model Release: no, Credit line: Profimedia, Balawa Pics

Želimo li omogućiti koži da samoregeneracijske procese izvrši što uspješnije, nikako je ne želimo „zarobiti“ ispod nekoliko slojeva makeupa cijelu noć. Koliko god bio kvalitetan puder koji ste nabavili, ne želite zaspati prije nego što ga temeljito uklonite s lica i očistite pore od svih ostataka šminke.

Iako se ponekad makeup služimo upravo da bismo prekrili sitne borice, mrljice i znakove starenja, ostavljanje proizvoda na licu tijekom noći ove će probleme samo pogoršati – osim što će pore biti začepljene, onemogućit ćemo i adekvatno djelovanje sastojaka iz anti-age krema i seruma koje nanosimo.

Ne morate se prestati šminkati, samo zapamtite nekoliko važnih savjeta

Nije nam cilj izazvati odbojnost prema omiljenim makeup proizvodima, već educirati čitatelje o važnosti poznavanje vlastite kože i svih njenih potreba. Ne morate se odreći niti najdražeg pudera s visokim stupnjem prekrivanja, niti rumenila sa sjajnim česticama ili gustog ruža za usne koji je postojan čitavu večer – samo imajte na umu da bi vaša koža mogla patiti ne pridržavate li se nekoliko vrijednih pravila.

Prije svega, očistite liste temeljitije nego što mislite da je potrebno. Nije dovoljno ukloniti šminku micelarnog otopinom – sitne čestice makeupa nalaze se u porama i mogu uzrokovati akne, upale i prebrzo starenje kože. Dvostruko čišćenje zato je trend koji je u kratkom ruku pokorio beauty svijet – nakon proizvoda za skidanje makeupa na uljnoj bazi, kožu očistite i proizvodom za mikropiling ili čistačem na bazi skincare kiselina, kako biste bili sigurni da je baš svaka pora očišćena.

La Roche Posay Effaclar micro-peeling gel za čišćenje dubinski čisti kožu, dugotrajno smanjuje nepravilnosti, a djeluje kao mikropiling koji čisti pore od mrtvih stanica, smanjuje lučenje sebuma i poravnava površinsku teksturu kože.

Osim toga, od iznimne je važnosti i redovito čišćenje kistova koje koristite za nanošenje pudera, rumenila i sjenila – to možete učiniti specijaliziranim tekućinama za čišćenje kozmetičkih kistova, ili pak toplom vodom i nježnim šamponom.

Također, pravilna priprema kože od iznimne je važnosti za dobro podnošenje makeupa. Kako biste osigurali savršeno prianjanje pudera i spriječili začepljene pore, isušivanje i prerani nastanak borica, prije makeupa na lice nanesite kvalitetan serum, hidratantnu kremu ili omiljeno skincare ulje – ovisno o vašem tipu kože. Isto tako, SPF bi trebao biti dio svakodnevne rutine u svako doba godine.

Naposljetku, upamtite pravilo koje ističu i dermatolozi i vizažisti – ne dijelite makeup proizvode s drugima – bakterije se ovim putem iznimno lako šire. Iako s najboljom prijateljicom možete podijeliti serum, koji možete istisnuti iz ambalaže, bez dodirivanja kože, s druge pak strane puder u kamenu, četkice, maskaru, ruževe i ostale makeup proizvode koji dodiruju lice ne biste trebali dijeliti baš ni s kime.

Pročitajte još i ...