Jesu li implantati vječni? Poznati plastičar razotkriva sve kontroverze o najpopularnijem estetskom zahvatu!

Ženske grudi su vječna inspiracija pjesnika, slikara, modnih dizajnera… i plastičnih kirurga. Od kultnog pin-up dekoltea do suvremenog “skinimalizma” koji veliča prirodan izgled, ne prestaju biti estetski simbol, ali i čest izvor nesigurnosti. Nije stoga čudno da je upravo povećanje grudi već desetljećima najtraženiji estetski zahvat na svijetu. Nema trenda koji je toliko dugo opstao i ostao poželjan.

I dok neke žene posežu za push-up grudnjacima ili diskretno prepravljaju siluetu haljinama, mnoge odlučuju otići na operaciju i oblikovati svoj dekolte onako kako su ga zamišljale. No, uz popularnost zahvata dolaze i brojna pitanja, mitovi, dileme i – kontroverze. Neki od najvažnijih su vezana uz implantate, a, vjerujte nam na riječ, na njih vam ne mogu odgovoriti influenceri s TikToka.

Prim. dr. sc. Johann Nemrava, specijalist estetske kirurgije i osnivač JN Medical Groupa

Zato smo odlučili pitati stručnjaka. I to ne bilo kojeg nego prim. dr. sc. Johanna Nemravu, jednog od vodećih hrvatskih estetskih kirurga i osnivača Nemrava Clinical Groupa, čija ekspertiza, preciznost i estetski osjećaj već godinama vraćaju samopouzdanje ženama. U nastavku donosimo intervju u kojem dr. Nemrava otkriva sve što biste trebali znati o implantatima – od trajnosti do stvarnih rizika.

Koje pitanje vam žene najčešće postavljaju na konzultacijama?

– Često pitanje je jesu li implantati vječni i hoće li morati ponovno na operaciju? Također, čujem od klijentica kako implantate treba mijenjati nakon deset godina. Neki od poznatih proizvođača daju garanciju na svoj proizvod deset i više godina, što je zapravo vezano uz klasično trajanje studija tijekom razvoja najnovije generacije implantata te proceduru odobravanja nekoga lijeka da izađe na tržište. To, naravno, ne znači da takav implantat treba tada zamijeniti.

Koji je zapravo najčešći razlog ponovne operacije?

– Rekao bih, nezadovoljstvo žene izgledom svojih grudi – bilo da nije zadovoljna nakon samog zahvata pa je došla po drugo mišljenje, bilo da jednostavno želi veće grudi i veći implantat. Treba navesti da se tijelo, pa tako i grudi, mijenjaju s godinama. To može dovesti do opuštenih grudi, pogotovo kod žena koje su imale velike implantate, kao i do promjene oblika grudi s kojim žene nisu zadovoljne.

Kakva su vaša klinička iskustva s dugovječnošću implantata?

– Ono s čime se susrećem u praksi su žene koje žele zamjenu implantata radi promjene veličine, a koji su postavljeni prije više od 10 godina i koji su potpuno uredni nakon što ih izvadimo. Imali smo više slučajeva zamjene implantata nakon 20 i 30 godina, i nakon vađenja implantati su bili uredni, iako su bili starije generacije od današnjih, koji su dokazano bolji.

Je li tehnologija danas toliko napredovala da možemo reći kako su suvremeni implantati sigurni?

– Brojna istraživanja tijekom godina promijenila su sastav kao i ovojnicu samoga implantata, tako da se današnje generacije implantata smatraju sigurnima te su implantati poznatijih proizvođača odobreni od FDA agencije.

Koje su moguće komplikacije kod povećanja grudi i koliko su zapravo česte?

– Dosad smo govorili uglavnom o pozitivnim stranama operacije povećanja grudi i sigurnosti samoga implantata, ali, naravno, postoje i negativne strane, tj. komplikacije ovoga zahvata s kojima bi svaku ženu njezin kirurg trebao upoznati, a koje mogu jednog dana biti uzrokom ponovnog operativnog zahvata. Na sreću, u rukama dobrog kirurga, kao i gore navedenim značajkama sigurnoga implantata, one su vrlo rijetke.

Možete li objasniti koje su to rane, a koje kasne komplikacije?

– One rane koje se mogu dogoditi neposredno nakon zahvata su hematom ili nakupljanje krvi uz implantat te infekcija. Druga skupina su komplikacije koje se mogu javiti više mjeseci ili godina nakon operativnog zahvata. Takozvana kapsularna kontraktura može biti jedan od uzroka ponovnog operativnog zahvata. Nakon ugradnje implantata tijelo stvara oko implantata tkivo ili ožiljak (kapsula), što je najnormalnija fiziološka reakcija organizma koju zovemo cijeljenje.

Također, kapsula, među ostalim pogodnostima, drži implantat na mjestu i tu je dobrodošla. Međutim, u nekih žena – vrlo rijetko, ako izlazimo iz anatomskih gabarita veličinom implantata – to tkivo (kapsula) može se jače razviti, što na kraju uzrokuje nepravilnosti na dojkama i u težim slučajevima može dovesti do bolova. Ova komplikacija može se dogoditi i više godina nakon ugradnje implantata i javlja se češće kod tzv. glatkih implantata koji se postavljaju iznad mišića. Obje komplikacije su iznimno rijetke, ali su rješive. Mogu, ali i ne moraju biti uzrokom ponovne operacije i – ono najvažnije – ne ugrožavaju život.

Koliko je česta ruptura implantata i je li to razlog za paniku?

– Ruptura ili puknuće implantata također je moguće, iako iznimno rijetko i vrlo često ne uzrokuje nikakve simptome jer se nakon puknuća silikonski sadržaj ne izljeva u dojku, već ostaje unutar ovojnice implantata. Uzrok puknuća implantata može biti nepravilna manipulacija kirurga tijekom operativnog zahvata ili kod starijih generacija implantata, kao posljedica jake traume dojke, primjerice, u slučaju prometne nezgode.

Sporadično, imamo slučajeve vađenja implantata zato što je pacijentica željela promjenu veličine iako nije imala nikakvih zdravstvenih tegoba, a nakon vađenja jedan implantat je bio rupturiran. Naglašavam, to su sve bili implantati starijih generacija. Danas kompanije poput Mentora (Johnson & Johnson) daju doživotnu garanciju na eventualno puknuće njihova implantata.

Često se spominje i tzv. “breast implant illness” – kako vi gledate na taj fenomen?

– BII (Breast Implant Illness) je zapravo izraz za stanje koje opisuje psihičke tegobe kao umor, nesanicu, poremećaje pamćenja, depresiju i posljedično tome fizičke simptome kod žena koje imaju implantate. Treba naglasiti da današnja medicina ne priznaje BII kao službenu bolest i niti jedna dosadašnja studija nije navedene simptome sa sigurnošću dovela u vezu s implantatima. Isto tako, ne postoje niti dijagnostičke metode kojima bi se bolest dokazala, ali to stanje može dovesti do potrebe za vađenjem implantata.

Postoje li konkretne brojke koje potvrđuju sigurnost implantata?

– Kao objektivan pokazatelj koliko su komplikacije rijetke, naglasio bih studiju poznatoga brenda Mentor (Johnson & Johnson). Studija je provedena u periodu od 21 godine i uključuje žene koje imaju ugrađene implantate u primarnim operacijama kao i u sekundarnim operacijama grudi. U tom razdoblju postotak kapsularne kontrakture bio je 0,4 %, rupture implantata 1,3 %, klinički vidljiva rotacija implantata manje od 1,5 %, BII 0 %, BIA-ALCL 0 %. Čak 89,2 % pacijenata bilo je zadovoljno ili jako zadovoljno sa svojom operacijom i implantatima.

Dio informacija na internetu dolazi iz neprovjerenih izvora. Kako se žene mogu zaštititi od dezinformacija?

– Tu bih napravio kratku digresiju vezano uz informacije koje nam serviraju laici na raznim forumima i koje treba uzeti s rezervom. Rekao bih da se trendovi u estetskoj kirurgiji dosta dinamično mijenjaju u javnosti, ovisno o onome što nam serviraju celebrityji i influenceri na svjetskoj, a onda i lokalnoj sceni. Sada je aktualan trend prirodnoga izgleda dekoltea, ali što je nekome prirodan izgled vrlo je subjektivna stvar svake osobe koja dođe na konzultacije. Svakoj osobi se treba udovoljiti ako ima realne želje s obzirom na anatomiju grudi i građu tijela. Sve informacije morate proći s izabranim kirurgom koji bi vam trebao dati stvarne i realne podatke koji proizlaze iz ozbiljnih studija, a ne mišljenja laika, pa čak i kolega liječnika koji se uopće ne bave kirurgijom.

I za kraj – jesu li implantati vječni?

– Iz svega navedenog možemo zaključiti da nema strogog pravila. Moguće je da će biti potrebna operacija i nakon prve ugradnje implantata, ali i da za nekoga implantat može biti vječan. Povećanje dojki jedan je od najčešće izvođenih zahvata u estetskoj kirurgiji i rizik takvog zahvata je iznimno mali, dok je nagrada vrlo visoka.

Pročitajte još i ...