Moguće je operirati baš svaki nos, pogledajte najbolje transformacije!

Nezadovoljni se usnama ili obrazima, smetaju vam crte na čelu ili vas užasno nerviraju nazolabijalne bore… Ništa lakše, odlučit ćete se za neki od genijalnih filera i riješiti problem. Ako rezultati nisu onakvi kakve ste priželjkivali, ponovit ćete postupak. Međutim, postoji dio tijela s kojim to ne ide tako jednostavno – riječ je o operaciji nosa. Zbog iznimne anatomske kompleksnosti ovog dijela lica rinoplastika se smatra jednim od najzahtjevnijih estetskih zahvata, koji zahtijeva najbolje stručnjake. 

Nos, kao dominantna struktura na licu, uvijek se ističe – osim centralne pozicije, naglašava ga i činjenica da je odignut od lica te prirodno privlači poglede, a čak i manja nepravilnost ili deformacija u građi nosa može značajno narušiti estetiku čitavog lica. Upravo je iz tog razloga nos jedna od “bolnih točaka” velikog broja ljudi, a iznimka nisu niti poznate osobe. Iako većina zvijezda odbija javno priznati da se korekciji nosa podvrgnula, teško da su se sve one glumice i pjevačica koje doživljavamo kao savršeno skladne rodile s lijepim, pravilnim i skladnim nosevima.

Ukratko, operacija nosa je, uz operaciju grudi, najčešći estetski i plastično-rekonstruktivni zahvat. U protekloj godini za rinoplastiku se u svijetu odlučilo 738.743 žena i 256.406 muškaraca, a brojke nastavljaju rasti. Sam postupak vrlo je delikatan i zahtijeva nevjerojatnu preciznost kirurga kao i temeljitu pripremu pacijenta. I prije operacije budite svjesni da će vam trebati vremena nakon zahvata. Unaprijed dogovorite slobodne dane na poslu i organizirajte se tako da oporavak prođe u miru i bez stresa. Budite strpljivi. Otečenost, podljevi i bol neposredno nakon zahvata potpuno su normalna i očekivana pojava. Nema razloga za brigu jer ćete od liječnika lijekove koji će vam pomoći. Imajte na umu da završni izgled nosa nastupa tek kada sve sjedne na svoje mjesto – nakon 6 mjeseci do godine dana. 

Prof. dr. Mislav Gjurić

Ono što je najvažnije, kada je riječ o rinoplastici, je odabrati stručnjaka u čije se ruke možete prepustiti s povjerenjem, znajući da ima bogato iskustvo i vrhunsku estetiku. Jedan od njih je definitivno prof. dr. sc. Mislav Gjurić iz ugledne Poliklinike Sinteza. Osim što je riječ o jednom od malobrojnih kirurga u svijetu koji obavlja iznimno složene operacije na slušnom živcu u slučaju bolesti u području baze lubanje, iza dr. Gjurića je 30-godišnja karijera i nekoliko tisuća operiranih pacijenata, među kojima su se našli i oni s najkompleksnijim deformacijama i patologijama nosa. Upravo zato, nismo mogli zamisliti bolju adresu na koju ćemo uputiti baš sva pitanja koja nas zanimaju od ovom delikatnom i zahtjevom zahvatu.

• Znamo da se rinoplastika može obaviti iz estetskih, rekonstruktivnih ili funkcionalnih razloga. Koji su razlozi najčešći, prema vašem iskustvu? 

– Za razliku od prije otprilike 20 godina, kada su dominirale funkcionalne operacije nosa zbog otežanog disanja nakon ozljede ili prirođenog stanja, sada većina klijenata dolazi u privatnu polikliniku prvenstveno uljepšati se. Taj postotak danas iznosi oko 80%, nešto više kod žena, a malo manje kod muškaraca. Nezadovoljstvo nosom uglavnom se javlja kada oblik nosa odvlači pogled od drugih detalja na licu koje obično želimo istaknuti, a to su oči, usne i zubi. Ako je iz bilo kojeg razloga nos previše dominantan, sklad lica je narušen i naša se pozornost usmjerava s očiju na nos. Zato je cilj estetske korekcije odvratiti pažnju od nosa i vratiti licu sklad i pozornost ponovno usmjeriti na oči. To može uključivati promjenu veličine nosa, oblika vrha nosa, položaja ili veličine nosnica, kutova između nosa i gornje usne ili smanjenje zakrivljenosti nosa. Estetska rinoplastika može pomoći u postizanju simetrije i uravnoteženog izgleda lica.

• Koja je dobna granica za rinoplastiku?

– Općenit je stav da je rinoplastiku najbolje napraviti kad prestane rast nosa i kad je osoba dovoljno zrela da razumije postupak i njegove posljedice. Prestanak rasta nosa se nekako poklapa sa završetkom puberteta, ali ta je granica individualna i fluidna. Ako postoji značajan funkcionalni problem, na operaciju se možemo odlučiti i ranije, međutim, kod “čiste estetike” važno je poštivati to pravilo jer prerana operacija može oštetiti zone rasta u nosu i prouzročiti neželjene deformacije i nekoliko godina nakon operacije. Nestrpljivost je loš saveznik i ne smijemo joj podleći.

• Je li moguće operirati baš svaki nos? 

– Operirati se može gotovo sve, međutim, rinoplastičari s velikim iskustvom vrlo dobro mogu procijeniti koje su granice kirurgije. Nije moguće svaki nos napraviti prema nekom zamišljenom idealu ili fotografiji slavne osobe. Kao kirurg, važno je biti svjestan svojih mogućnosti, dosadašnjih rezultata i iskustava te klijentu objasniti što je od njegovih želja ostvarivo i u kojoj mjeri. Nesrazmjer rezultata i želja poguban je ako nije iskreno, pravovremeno i dokumentirano iskomuniciran.

• Što, prema vašem iskustvu, najviše smeta ženama, a što muškarcima kada je riječ o nosu?

– Općenito, želje su slične, samo se razlikuju u opsegu željene promjene. Svi žele imati ravan i ne preširok nos. Širina nosa kod žena je dakako idealno manja nego kod muškaraca. Sužavanje i oblikovanje vrška nosa je vrlo traženo kod žena, nešto manje kod muškaraca. Korekcija grbavog nosa kod žena je određena pitanjem želimo li ravan hrbat nosa ili prćast nos s udubljenim hrptom. Ovdje se kompjuterska simulacija i vizualizacija izgleda nakon operacije pokazala vrlo praktičnom u donošenju odluke jer, kao što znamo, ne pristaje svakom licu svaki oblik nosa.

• Koliko je bitna estetika kirurga, često čujemo da se prema izgledu operiranog nosa može prepoznati koji ga je kirurg operirao – ima li u tome istine? 

– Idealno je da rinoplastičar svoju kiruršku tehniku prilagođava deformacijama nosa koje treba popraviti, a ne obrnuto, tj. svaku i različitu deformaciju rješava na isti način. To naravno zahtijeva znanje, iskustvo, vrijeme, osjećaj za estetiku i širinu pogleda. Kod nekog kirurga rinoplastika traje pola sata, a kod drugog može trajati nekoliko sati. Klijentu je u konačnici jedino važan rezultat, a koliko je operacije trajala je nebitno.

• Što prethodi odluci o rinoplastici i kako teku pripreme? Postoje li situacije u kojima odbijate pacijente?

– Još nisam upoznao osobu, osobito ženu, koja se prije prve konzultacije već nije detaljno informirala o rinoplastici ili preko društvenih mreža ili prethodnih konzultacija kod drugih kolega. Odluka o operaciji je proces koji se događa putem osobnih konzultacija i izmjena informacija putem digitalnih medija. Odluka je obostran proces stvaranja međusobnog povjerenja da konačni cilj – lijep nos – može biti ostvaren. Ako kao kirurg imam osjećaj da iz bilo kojeg razloga ne mogu ispuniti želje klijenta bolje je odvratiti ga od zahvata. U medicini je poznat body dysmorphic disorder gdje su osobe opsjednute svoje izgledom i kucaju na vrata mnogobrojnih liječnika.

Na konzultacije kod prof. dr. sc. Mislava Gjurića u Poliklinici Sinteza možete se naručiti OVDJE ili pozivom na broj 01/5005 970.

Pročitajte još i ...