Može li se potamnjeti na suncu na siguran način? Donosimo savjete stručnjaka!

Znamo, znamo svijetla aristokratska put uvijek će mamiti zavidne uzdahe… Ipak, većina nas s nestrpljenjem iščekuje ljeto u želji da uhvati malo preplanulog tena. Istina je jednostavna – brončana, preplanula put čini naše noge prividno vitkijima, lice užim, kožu zaglađenijom, a zube bjeljima, pa ne čudi činjenica da je ultimativni ljetni imperativ postizanje preplanulog tena. 

Victoria's Secret has posted a photo on Twitter with the following remarks: Cover girls. #OwnTheBeach Twitter, 2015-03-09 16:38:41. Photo supplied by insight media This is a private photo posted on social networks and supplied by this Agency. This Agency does not claim any ownership including but not limited to copyright or license in the attached material. Fees charged by this Agency are for Agency's services only, and do not, nor are they intended to, convey to the user any ownership of copyright or license in the material. By publishing this material you expressly agree to indemnify and to hold this Agency and its directors, shareholders and employees harmless from any loss, claims, damages, demands, expenses (including legal fees), or any causes of action or allegation against this Agency arising out of or connected in any way with publication of the material., Image: 224890525, License: Rights-managed, Restrictions: Photo supplied by insight media. For editorial use only. Single rate handling fee applies., Model Release: no, Credit line: Profimedia, Insight Media

Liječnici i zdravstvene organizacije već desetljećima upozoravaju na štetnost izlaganja sunčevu zračenju, no to nas ne sprječava da i dalje provodimo popodneva na pješčanim plažama u želji za nekoliko nijansi tamnijim tenom. Pritom ćemo, naravno, naći različita opravdanja za prženje UV zrakama, a omiljeni su kako sunce potiče lučenje hormona sreće te kako je nužno za sintezu vitamina D. 

Istina, vitamin D jedan je od najvažnijih vitamina u tijelu, a zaslužan je za čvrstoću kostiju, jer pomaže tijelu apsorbirati kalcij unesen prehranom. Osim smanjene čvrstoće kostiju, nedostatak vitamina D u tijelu povećava rizik od kardiovaskularnih bolesti, karcinoma i astme, a neka ga istraživanja povezuju i s razvojem dijabetesa i multiple skleroze. Kako dobivamo vitamin D? Naše ga tijelo samo sintetizira kad smo izloženi sunčevoj svjetlosti, a prosječna osoba će u nekoliko ljetnih mjeseci provesti dovoljno vremena na otvorenom i u kratkoj odjeći, da bi njeno tijelo proizvelo količine vitamina D koje su mu dovoljne za cijelu godinu.

Ne postoje općenite odrednice o preporučenom vremenu koje bi prosječna osoba trebala provesti na suncu kako bi zadovoljila proizvodnju vitamina D jer se taj proces kod svake osobe odvija drugačije. Osobe tamnije puti morat će provesti nešto više vremena na otvorenom nego osobe svjetlije puti, kako bi im tijelo sintetiziralo dovoljno vitamina D. 

Svijest o važnosti SPF zaštite

Kako podigao svijest o važnosti pregleda madeža i zaštiti od štetnog UV zračenja, portal Estetica.hr pokrenuo je nacionalnu inicijativu #safesummer, koja pod motom “Sigurni i lijepi pod suncem” okuplja više od 40 dermatologa diljem Hrvatske koji tijekom svibnja i lipnja u svojim ordinacijama našim čitateljima osiguravaju više od 170 besplatnih pregleda madeža. Više o inicijativi pročitajte OVDJE.

O sigurnom sunčanju, može li se potamnjeti s visokim zaštitnim faktorom, kremama i tabletama za samotamnjenje te pomaže li solarij kao priprema za sunce… razgovarali smo sa stručnjakinjama –  dr. sc. Ivanom Prkačin, specijalisticom dermatologije i venerologije u Klinici za kožne i spolne bolesti KBC-a Sestre milosrdnice i vanjskom suradnicom Poliklinike Milojević, te dr. Sandrom Stanić Duktajdr. med. spec. dermatovenerologije, iz Poliklinike Binova. 

Dr. Ivanu Prkačin pitali smo može li se potamnjeti s visokim SPF-om: 

“Krema za sunčanje može donekle pridonijeti smanjenju tamnjenja. Dermatolozi savjetuju korištenje kreme za sunčanje svaki dan. Korištenje kreme za sunčanje može pomoći u sprječavanju fotostarenja i raka kože uzrokovanog UV zračenjem. Postoje dva načina djelovanja kreme za sunčanje. Popularne kreme za sunčanje na kemijskoj bazi djeluju tako što apsorbiraju ultraljubičasto (UV) zračenje i mijenjaju ih prije nego što mogu nanijeti štetu koži. Oksibenzon i oktisalat primjeri su spojeva koji se koriste u ovakvim kremama za sunčanje.

U kremama za sunčanje s fizičkim blokatorima, UV zrake se reflektiraju i raspršuju od kože. Blokirajuće tvari koje se koriste u ovakvim kremama za sunčanje uključuju cink i titanij oksid. Ovakve kreme za sunčanje su općenito priznate kao sigurne i učinkovite”, kaže dr. Prkačin i nastavlja kako treba imati na umu da kreme za sunčanje, i one s visokim SPF-om, djeluju kao filteri UV zraka i ne blokiraju ih u potpunosti:

“Kreme za sunčanje ne mogu spriječiti izlaganje vaše kože UV zrakama 100 posto te zbog toga koža može potamnjeti do određene razine. Važno je za napomenuti i da je bilo koja razina tamnjenja štetna po vašu kožu.”

Kako kožu zaštititi iznutra?

“Primarni oblik zaštite od oštećennja kože izazvane UV zračenjem je zaštita od sunca – u obliku odjeće i krema za sunčanje. Postoje i brojne antiageing terapije koje su se pokazale učinkovitima te imaju znanstveno dokazano djelovanje, kao što su retinoidi, antioksidansi, hormonske terapije, faktori rasta, itd. No, primaru ulogu u zaštiti i obnovi kože od oštećenja prouzročenog UV zračenjem je putem hrane. Uloga mikronutrijenata (kao što su određeni vitamini i minerali) u dobrobiti za zdravlje kože je dokazana kroz razna znanstvena i klinička istraživanja”, objašnjava poznata dermatologinja, nastavljajući kako su važne komponente hrane i suplemenata antioksidansi, zbog njihove sposobnosti da spriječe oštećenja lipide, proteine i DNA molekule, jer su ta oštećenja direktno povezana s oksidativnim stresom. 

“Tu se ističu vitamin C kao iznimno učinkovit antioksidans bitan u borbi protiv raka te drugi vrlo učinkovit antioksidans vitamin E, vitamin D, vitamin K, razni karotenoidi, posebice beta-karoten i astaksantin, koenzim Q10 i selen te razna biljna ulja poput ulja boreča, argana i ploda uljane palme. Važni su i minerali, poput cinka, selena, željeza i bakra koji djeluju kao kofaktori u raznim staničnim procesima koji u konačnici štite od negativnog učinka UV zračenja, ali i kod popravaka staničnih oštećenja. Dodaci prehrani se koriste da bi pripremili kožu za sunce, brže adaptirali cijeli organizam na intenzivnije UV zračenje (alergije na sunce), smanjili širenje hiperpigmentacija te poboljšali elastičnost i vlažnost kože. Mogu se koristiti cijele godine, a posebice tijekom proljetnih mjeseci”, zaključuje dr. Prkačin. 

Na pitanje o odlasku u solarij prije izlaganja kože sunčevim zrakama, a što o kremama i tabletama za samotamnjenje, dr. Sandra Stanić Duktajdr. med. spec. dermatovenerologije, odgovara:

“Smatram da odlazak u solarij prije ljetovanja nije zdravo rješenje kako biste kožu pripremili prije “prvog” izlaganja suncu. U solariju se izlažete vrlo visokim dozama UVA zračenja u vrlo kratkom vremenu, što je izrazito štetno za kožu. Tako koža ubrzano stari. Što se tiče proizvoda za samotamnjenje, oni mijenjaju boju površinskog sloja kože te tako koža postaje tamnija. Važno je takav proizvod nanijeti jednakomjerno na cijelu kožu jer u protivnom ten izgleda neujednačen i neprirodan. Da bismo to postigli, potrebno je kožu prethodno pripremiti pilingom kako bismo skinuli mrtve stanice kože, a dobro ju je i hidratizirati kako bi se proizvod za samotamnjenje jednako upio na svim mjestima. Pogrešno je mišljenje da će tako preplanula koža biti prirodna zaštita od UV zračenja i da nakon toga možete slobodno boraviti na suncu. Dosta se govori o tabletama za samotamnjenje, međutim, manje je poznato da tablete za samotamnjenje sadrže supstancije koje se mogu nakupljati u organima kao što su oči, jetra dr. i tako  dovesti do upale jetre, bolesti rožnice, itd.”, kaže naša stručna sugovornica.

Iz svega rečenog, zaključuje dr. Sandra Stanić Duktaj, proizlazi da je jedino postepeno izlaganje suncu siguran i estetski prihvatljiv način tamnjenja te će tako koža dugo godina biti mlada i zdrava. Poslušajte je! 

A kako biste osim sigurni, pod suncem ovoga ljeta bili i lijepi, ali i zdravi, pobrinuli su se partneri projekta #safesummer, vrhunski svjetski brendovi Allergosan, Dermalogica, jane iredale i Kérastase – zahvaljujući čijim ćete proizvodima svoje ljetovanje, ali i ostatak ljeta u gradu provesti u najboljem izdanju.

Dermalogica AGE Smart Dynamic Skin Recovery SPF 50

Dermalogica AGE Smart Dynamic Skin Recovery SPF 50 snažna je formula namijenjena koži koja gubi kolagen, a osim visoke SPF zaštite, pruža i dubinsku hidrataciju, potporu kolagenu, ali i zaštitu od oksidativnog stresa.

Ova će formula posebno povoljno djelovati na dehidriranu zrelu kožu kojoj kronično nedostaje vlage, a na lice, vrat i dekolte nanosi se barem pola sata prije izlaganja suncu. Riječ je o nježnom emolijensu, lagane teksture sa zaštitnim faktorom 50, čija inovativna oleosomska tehnologija omogućuje povećanu UV zaštitu s puno manje kemijskih zaštitnih sastojaka, što ju čini lakšom za nanošenje uz manju vjerojatnost pojave iritacija kože.

Jane Iredale Powder-Me SPF® Dry Sunscreen

Jane Iredale Powder-Me SPF® Dry Sunscreen bezbojni je puder u prahu, a karakterizira ga efekt zdravog sjaja koji ostavlja na licu. Ovaj je proizvod najbolji dokaz kako nije svaka praškasta formula namijenjena matiranju, a osim nježnog glow efekta, licu pruža UV zaštitu i učinak ujednačavanja tena. Koristiti se može na licu i tijelu, a izvrsno će izgledati na ramenima i dekolteu. Posebno nas raduje činjenica da i puder može postati saveznik u zaštiti od štetnog UV zračenja.

 

Prekrivanje koje pruža ovaj puder lagano je, jednostavno se nanosi i u trenu stapa s kožom, zbog čega odgovara i osjetljivoj koži. Jedinstveni sastojak Montmorilonit njeguje i umiruje kožna oštećenja, dok borov nitrid reflektira svjetlost te omogućava lakšu aplikaciju pudera na kožu.

Kérastase Soleil sprej dvofazno ulje

Da je tijekom ljeta i kosi potrebna zaštita i obnova, nije novost. Zato je projekt #safesummer podržao i brend Kérastase, svojim Soleil dvofaznim uljem u spreju. Proizvod je namijenjen kosi izloženoj suncu, a koristi se bez ispiranja. Sadrži jedinstvenu kombinaciju zaštitnog ulja i slanog spreja za stiliziranje, a kosu oblikuje u samo nekoliko pokreta, posebno naglašavajući “beachy waves” valove.

Ovaj se proizvod brzo upija i trenutačno omekšava kosu, kako bi se oporavila od štetnog učinka sunca, visokih temperatura, slane vode i vjetra. Aktivno štiti kosu od oštećenja od sunca i naglašava njen prirodni sjaj. Na kosi ne ostavlja masne ostatke, a ova nježna, suha i lagana izmaglica štiti kosu kationskim polimerima, UV filtrima i Filter Photo-Defence tehnologijom. 

OMNiBiOTiC® Putovanje

Osim sunčanja i kupanja u moru, ljeto karakteriziraju i česta putovanja, a kako bismo tijekom njih bili sigurni i zdravi, pobrinuo se OMNiBiOTiC® Putovanje. Na putovanjima naš probavni sustav može biti vrlo lako uznemiren vanjskim čimbenicima poput hrane na koju nismo navikli, kao i promjenama u dnevnom ritmu.

Konzumiranje stranih mikroorganizama iz vode, leda, salate ili voća može našem probavnom sustavu uzrokovati probleme, a naša se crijeva pokušavaju očistiti – što uzrokuje znatne probavne smetnje. Ljeto je poznato i po crijevnim i želučanim virozama – od koji neke mogu na organizam ostaviti značajne posljedice. Dođe li do infekcije salmonelom, šigelom ili kampilobakterom, problemi će biti još i veći. Zbog toga, uz ostale pripreme za putovanje, ne biste trebali zaboraviti pripremiti i svoja crijeva – stručnjaci preporučuju posebne višesojne sinbiotike, poput OMNiBiOTiC® Putovanje.

Pročitajte još i ...