Možemo li se ‘prenašminkati’ i što to znači za našu kožu?

Jedna poznata glumica kojoj ovdje nećemo navoditi ime, jednom je prilikom izjavila: “Kad se ujutro probudim, najprije si moram nacrtati lice”. Drugim riječima, mora izvući svoju kozmetičku torbicu i krenuti se šminkati. Jako. I puno. Neke žene naprosto smo navikli gledati isključivo u takvim izdanjima i ako se slučajno dogodi da ih negdje ugledamo s ‘voda i sapun’ lookom, doslovno ih nećemo prepoznati. Koriste li one previše šminke? I je li se uopće moguće prenašminkati? I možda najvažnije pitanje – što tolika količina make-upa čini našem licu?

Naravno, skočit će pobornici raskošnog šminkanja – ako koristite kvalitetan make-up, vrhunski puder, maskaru, rumenilo i ostalo, ne može vam biti ništa. No, je li to baš tako?

Iako svaka žena ima svoje omiljene proizvode i definiranu make-up rutinu, moguće nas je podijeliti u dva tima – ‘djevojke iz susjedstva’ čije šminkanje obuhvaća maskaru, korektor i sjajilo za usne te one druge kojima bi na vještini, ali i na konačnom rezultatu pozavidjeli i profesionalni make-up artisti.

Njihove kozmetičke torbice, a naročito ormarići ili ladice u kupaonici, dupkom su puni različitim nijansama ruževa, različitih podloga, sjenila, sjajila, korektora, kistova, četkica, umjetnih trepavica i tko zna čega sve ne. No, iako kada završe posao, njihovo lice izgleda besprijekorno, pitanje svih pitanja je što se događa s njihovom kožom ispod svih tih slojeva make-upa?

Iako je kozmetika danas generalno puno kvalitetnija nego u vrijeme naših mama i baka pa tekući puderi predstavljaju i važan korak u njezi, a i brojni dermokozmetički brendovi redovito lansiraju svoje make-up linije, cjelodnevno nošenje brojnih slojeva šminke itekako može uzrokovati brojne probleme s tenom.

Tu svakako krećemo od začepljenih pora – jedne od najčešćih nuspojava intenzivnog šminkanja. Naime, puder se lako može uvući u pore, sprječavajući tako normalni protok sebuma i uzrokujući začepljenja i prištiće. S ovim se problemom najčešće susreću žene čija je koža masnija, sklona začepljenim porama i aknama, kao i one koje preko tekućeg pudera nanose i do nekoliko slojeva pudera u prahu. Koža ispod tako teškog „oklopa“ jednostavno ne može disati.

Jeste li skinuli šminku prije spavanja?

Vjerojatno već i vrapci na grani znaju da nema odlaska na počinak bez skidanja šminke i temeljitog čišćenja kože. Taj se korak u  rutini njege uvijek veže uz sprječavanje preuranjenog starenja kože. Naime, poznato je da se naša koža najviše i najbrže obnavlja noću, dok spavamo. Tada su prirodni procesi regeneracije najsnažniji, a kako bismo koži pomogli da se što prije riješi svih oštećenja koja nastaju tijekom dana, preporučuje se odabrati kvalitetnu kremu ili serum specijaliziran upravo za noćnu njegu.

Iako je osnovna funkcija make-upa prekrivanje nesavršenosti, ujednačavanje tena i zdravi glow, ako ga ostavimo na licu preko noći, sve navedene probleme možemo samo pogoršati. A osim što ćemo tako začepiti pore, onemogućit ćemo i djelovanje anti-age preparata koje nanosimo.

Ovo nikako ne znači da se morate prestati šminkati, već samo da to činite razumno i pametno. Dvostruko čišćenje ujutro i navečer ključni je korak, dok preko dana pripazite da koristite najkvalitetnije proizvode koje si možete priuštiti. Osim toga, ako trenirate ili vježbate, pokušajte u teretanu ili dvoranu ne ulaziti s full make-upom jer znoj i puder nisu baš par iz snova.

Osim što ćete redovito i temeljito čistiti svoje lice, to vrijedi i za pribor koji koristite za nanošenje make-upa. Dakle, redovito perite kistove i četkice, a ovdje redovito znači jednom tjedno. I, vrlo važno – vaši make-up proizvodi neka budu samo vaši. Dakle, ne dijelite ih s frendicama, mamom ili sestrom jer su ruževi, maskare, puderi i kistovi sjajno plodno tlo za bakterije.

Iako na vašoj bočici tekućeg pudera stoji oznaka SPF-a, to najčešće nije dovoljno da vašu kožu zaštiti od štetnih UV zračenja pa svakako uključite bar SPF 30 u svoju rutinu i to tijekom čitave godine.

Pročitajte još i ...