Ne propustite predavanje dr. sc. Željane Bolanče: Promjene na koži u menopauzi

Kada pričamo o promjenama u menopauzi, vanjskom je svijetu možda najvidljivija promjena ona na koži, koja ubrzano stari. Nedostatak estrogena dovodi do smanjene sposobnosti zadržavanja vode te ovješenosti i osjetljivosti. Koža postaje suha, potkožno masno tkivo se spušta prema donjem dijelu čeljusti, a mišići lica opuštaju se. Usporava se sinteza kolagena, elastina i hijaluronske kiseline. A posljedice su vidljive: koža je suha, tanja, gubi tonus i čvrstoću, a bore postaju izraženije, dok se povećava prisutnost staračkih pjega.

Ulazak u menopauzu posljedica je pada funkcije jajnika, a time i pada proizvodnje glavnih spolnih hormona žene – estrogena i progesterona. Ovaj proces sa sobom nosi brojne fiziološke promjene koje naizgled nisu povezane s reproduktivnim sustavom – jer razine hormona utječu na čitav organizam i sve njegove sustave. Kod nekih se žena može pojaviti već krajem 30-ih, dok kod drugih žena nastupa tek sredinom 50-ih, no menopauza mnogim ženama znatno utječe na kvalitetu kože i kose – upravo zbog pada razine hormona.

O ovoj će zanimljivoj temi predavanje održati renomirana dermatologinja dr. sc. Željana Bolanča  – na Estetica Demik 2022 stručnom skupu koji će se održati u petak, 4. 11. 2022. u Hilton Garden Inn Zagreb hotelu,  Radnička cesta 21, s početkom u 9:55 sati.

Ulaz na stručni skup  izložbeni dio je besplatan, ali je moguć isključivo uz prethodnu prijavu – PRIJAVITE SE OVDJE:

FORMULAR ZA PRIJAVU 

Dr. sc. Željana Bolanča otkrit će što se točno događa s tijelom u menopauzi i kako se te promjene mogu odraziti na stanje kože i vanjski izgled?

Kako bismo saznali poneki detalj prije Estetica Demik stručnog skupa i donijeli vam djelić svega što ćete saznati u njenom predavanju, upitali smo dr. sc. Željanu Bolanču: što točno menopauza radi našoj koži, jesu li promjene na koži u menopauzi univerzalne, odnosno primjećuju li sve žene iste simptome te mnogima najvažnije – kakvu njegu odabrati?

Saznajte što nam je otkrila!

“Osim onih uobičajenih simptoma menopauze, kao što su vazomotorne tegobe – valunzi i sve što oni nose, menopauza značajno utječe i na koži i kosu žena. Do promjena dolazi zbog disbalansa spolnih hormona, odnosno zbog smanjene koncentracije estrogenih hormona, zatim prolaznog i prividnog povećanja progesterona, ali i povećanje koncentracije kortizola”, ističe dr. sc. Željana Bolanča iz Poliklinike Bolanča.
Dermatologinja dodaje da – kad je u pitanju kosa – dolazi do prorjeđenja vlasišta, odnosno do pojave stanja koje je poznato i kao androgenetska alopecija. Osim toga, može se javiti i jedna vrsta ožiljne alopecije, kao što je frontalna fibrozirajuća alopecija.

No, kako nas uvijek najviše brinu promjene na koži lica, posebnu pažnju obraćamo upravo na posljedice menopauze koje su vidljive na licu.

Je li menopauza uzrok promjena na koži ili se samo događa u istim godinama kad bi znakove starenja ionako primijetili? Hoće li žene koje su ranije ušle u menopauzu i ranije primijetiti znakove starenja?

“Što se tiče kože, gubitak estrogenih hormona dovodi u prvom redu do stanjivanja kože, ali i gubitka elastičnosti – zbog čega koža može biti obješena, a dolazi i po pojave vidljivih bora. Iako su se te bore počele i ranije stvarati (nisu nastale preko noći), ulaskom u menopauzu one postaju izraženije, dolazi do izrazitog produbljivanja znakova starenja, kao i do pojačane obješenosti kože.

Sve je to posljedica prirodnog gubitka kolagenih i elastičnih vlakana, do kojeg dolazi uslijed pada estrogena i pojačane aktivnosti metaloproteinaze – enzima koji razgrađuje postojeći kolagen. Osim toga, smanjena je i sinteza kolagena i elastina, kao i količina hijaluronske kiseline u koži – što dovodi do suhoće. Istovremeno, zbog porasta određenih androgenih hormona, dolazi do pojačanog mašćenja kože pod utjecajem progesterona, osobito u menopauzi – periodu prije ulaska u menopauzu, kad se promjene u tijelu već počinju događati. Tada se na licu mogu pojaviti i prištići, posebno u području brade i donjeg dijela lica, što povezujemo s tipičnom pojavom hormonski uzrokovanih akni. Uz to, koža gubi elastičnost i sjaj, a sve to dolazi kao posljedica manjka kolagena, elastina i hijalurona”, objašnjava dermatologinja.

Razlikuju li se potrebe kože u menopauzi od potreba te iste kože dok još nije nastupila menopauza? Trebamo li nastaviti njegu po tipu kože kao što smo i do tada, ili je potrebno uvrstiti drugi tip kozmetike? Kakvu njegu odabrati? 

“Osim promjena koje smo spomenuli ranije, u menopauzi dolazi i do smanjene funkcije kožne barijere – i prema tome treba prilagoditi njegu kože u menopauzi. Osim što je izražena suhoća i gubi se kožna barijera, potrebno je nadoknaditi i ceramide (lipide) koji se nalaze u zaštitnoj barijeri – odnosno njenom površinskom sloju. Ceramide je najbolje nadoknaditi topikalno – kremama bogatim ceramidima ili bogatim uljima, kako bismo nadomjestili izgubljenu funkciju kožne barijere. Što kvalitetnije repariramo tu barijeru, to će transepidermalni gubitak vode biti manji, a koža će biti prirodno hidratiziranija”.

Kako nadoknaditi izgubljeni kolagen i elastin?

“Osim korištenjem specijalizirane dermokozmetike, kolagenska i elastična vlakna mogu se potaknuti i određenim estetskim tretmanima koji potiču njihovu sintezu – no važno je znati kako u menopauzi generalno dolazi do pada broja fibroblasta, stanica koje stvaraju kolagen; kao i do pada njihove aktivnosti i mogućnosti proizvodnje novog kolagena.

Žene zapravo čitav život – do menopauze – od starenja ‘štite’ njihovi hormoni; a kad žena uđe u menopauzu, dolazi do jako naglog gubitka, odnosno pada tih estrogenih hormona koji su zaslužni za kvalitetu kože. Ta se promjena odražava kao jedan od simptoma menopauze koji žene jako primjećuju – jer ga vide svako jutro u ogledalu”, dodaje dr. sc. Željana Bolanča.

Što možemo učiniti?

“Najvažnije je znati da kožu treba pripremiti za menopauzu, jer što nam je koža kvalitetnija ulaskom u menopauzu – bit će i manji gubitak kvalitete kože te ćemo primijetiti i manji gubitak kolagenih i elastičnih vlakana. Osim toga, svakako treba promijeniti i dnevnu rutinu njege lica – i u nju što više uključiti hijaluronske serume koji će vratiti vlagu i elastičnost, a osobito je važna i noćna njega: nakon retinola koji potiče sintezu kolagena, poželjno je uključiti i kreme koje bogate ceramidima kako bi se nadomjestio gubitak lipidnog sloja”.

Želite li poslušati predavanje dr. sc. Željane Bolanče o svim promjenama kože u menopauzi i načinima održavanja njene kvalitete, prijavite se za ulaz na stručni skup ESTETICA DEMIK 2022 koji će se održati u Hilton Garden Inn Zagreb hotelu u petak 4. studenog 2022.

Ulaz na stručni skup je besplatan, ali moguć jedino za doktore i farmaceute uz prethodnu prijavu – prijavite se OVDJE: FORMULAR ZA PRIJAVU.

U slučaju dodatnih pitanja, kontaktirajte nas na info@estetica.hr.

Generalni pokrovitelji Estetica Demik stručnog skupa su brendovi Vichy i La Roche-Posay.

Pročitajte još i ...