Ožiljci od akni koji ne nestaju niti godinama nakon liječenja – kako im pristupiti?

Kada si tinejdžer (a i kasnije) neočekivanih nekoliko prištića prava je noćna mora, tražimo načine kako ih prikriti, uzdamo se u čudesne učinke paste za zube… Ali ožiljci od akni i tamni tragovi koje ostavljaju za sobom mnogo su veći problem, me samo estetski nego i psihološki gledano. Ali, tu nam je ipak nužna stručnija pomoć od kućnih pripravaka!

Kada je riječ o tretiranju tragova od akni, važno je utvrditi gradivo kako tamni ili ružičasti trag na koži zapravo nije ožiljak od akni. Upala na koži ubrzava proizvodnju pigmenta te često ostavlja za sobom mrlju kao dio prirodnog procesa zacjeljivanja. Taj trag sam od sebe nestaje tijekom nekoliko tjedana do mjeseci. Za razliku od ožiljaka, oni su glatki na dodir i označavaju kako nema trajnog oštećenja kolagena na koži. Ožiljci od akni, s druge strane, nastaju kada postoji oštećenje kože koje dovodi do abnormalne proizvodnje kolagena, i obično izgledaju izdignuto ili “kvrgavo”.

Ožiljci od akni poprimaju dva glavna oblika

Ožiljak koji nastaje pri gubitku tkiva rezultira udubljenjem u površini kože. Ili, ožiljak koji se razvije izdignut od površine kože. Upravo je potonji, znak da koža radi dobar posao jer stvara kolagen, tkivo za oporavak, kako bi što prije zaliječila ranu. No, ponekad koža radi i “predobar” posao stvarajući viška kolagena, pa tako nastaju ti, malo manje nepoželjni, ožiljci.

Važno je imati na umu da osoba ne mora stvoriti ožiljke samo zašto što ima akne, samo jedna od pet osoba koja se bori s aknama imat će i ožiljke od njih! No, dobra je vijest da nisu svi ožiljci od akni trajni! Postoje različiti tretmani, ali i vrlo učinkoviti proizvodi koji gotovo da uklanjaju ožiljke, pomažući koži i potičući je na stvaranje vlastitog kolagena. Upravo zato pitali smo vrhunske dermatologe koji su se nesebično uključeni u ovogodišnju nacionalnu kampanju #pokazise portala estetica.hr o tome kako tretirati ožiljke od akni i je li moguće trajno ih se riješiti.

Zašto, kada i kako nastaju ožiljci, pitali smo specijalisticu dermatovenerologije, dr. med. Saidu Rezaković iz Specijalne bolnice AGRAM.

“Ožiljci od akni su najveća komplikacija ovog čestog poremećaja koji se dominantno javlja u adolescentskoj dobi, ali i u odrasloj. Najčešći uzrok nastajanja ožiljaka je nepravilna njega kože i često nedostatna terapija u smislu kasnog uvođenja dovoljno jake lokalne kao i sustavne terapiju u smislu antibiotske terapije i terapije retinoidima. Često se odlazak dermatologu odgađa i pokušava se samoinicijativno isprobavati različite preparate koji su često nedovoljno jaki i učinkoviti da bi riješili problem.

Osoba koja ima akne treba dermatološki pregled kao i redovne kontrole na kojima se terapija modificira i prilagođava ovisno o kliničkoj slici kao i godišnjem dobu. Također, redovnim pregledima moguće je individualno dovoljno rano započeti s različitim tretmana terapije ožiljaka u dovoljno ranoj fazi kada ti tretmani imaju najveći učinak. Razlog zašto kod određenog broja pacijenata dolazi do razvoja ožiljaka je teža klinička slika i ozbiljniji oblik akni, samoinicijativno stiskanje upalnih promjena kao i određena predispozicija ožiljnom zarastanju”, objašnjava Saida Rezaković.

Ožiljke od akni, kaže dr. Mikela Petković, specijalistica dermatovenerologije i vlasnica Poliklinike Petković u Zagrebu, rješavamo ovisno o tipu ožiljka, odnosno ovisno o tome je li riječ o udubljenijim ožiljcima, hipertrofičnim ožiljcima ili hiperpigmentacijama kojima je potrebno neko vrijeme da u potpunosti nestanu.

“Metode uklanjanja ožiljaka uključuju pilinge, microneedling, PRP, subciziju ožiljka, pixel peel (kombinacija microneedlinga i TCA pilinga), aplikaciju hijaluronske kiseline, skinboostera, mezoterapije, biostimulatora, dok za hipertrofične ožiljke možemo koristiti intralezionalnu aplikaciju kortikosteroida i ostale terapijske mogućnosti koje koristimo za liječenje hipertrofičnih ožiljaka i keloida. Najčešće dermatolog kombinira gore navedene metode radi postizanja najboljeg rezultata, a većinu metoda ili kombinaciju je potrebno ponavljati i nekoliko puta u preporučenom vremenu.

Svakom pacijentu se treba pristupiti individualno te na inicijalnom pregledu predstaviti približan plan liječenja ožiljaka. Zašto kažem približan plan? Zato što svaka koža može reagirati na sebi svojstven način pa tijekom liječenja taj plan mijenjamo radi najboljeg terapijskog ishoda. Neke ožiljke od akni je nemoguće u potpunosti ukloniti, no mogu se ublažiti te je vrlo bitno na početku razgovarati s pacijentom i uskladiti očekivanja. Za kraj bih samo napomenula da je najbitnija prevencija i pravodobno liječenje mladih pacijenata kako bi dugoročno prevenirali nastanak ožiljaka od akni”, kaže dr. Petković.

Jesu li ožiljci od akni “tvrdokorniji” u mladenačkoj dobi ili u zrelim godinama, pitali smo dr. Ivanu Sršen Vidović iz Specijalističke ordinacije za dermatovenerologiju u Metkoviću.

“Puno bolji i brži terapijski rezultati kod tretiranja ožiljaka od akni se vide u mladenačkoj dobi jer se takvi tretmani temelje na stimuliranju regeneracije i poticanju nastajanja novog tkiva, a kod mlađih osoba koža brže zacjeljuje i sadrži puno više kolagena i kvalitetnijih elastičnih vlakana te je time kod njih učinak bolji i brži”, objašnjava naša sugovornica, koja je posvećena liječenju problematične kože sklone aknama, koja se, kako ističe, sve češće viđa kod pacijenata u 30-im, odnosno 40-im godinama života, ili se pak tada prvi put pojavljuje.

Dr. Ante Perica, spec. dermatologije i venerologije, iz Poliklinika za dermatologiju i fizikalnu terapiju Fizioderma, za kraj zaključuje kako je jedina prava prevencija nastanka ožiljaka prouzročenih aknama njihovo pravilno i pravovremeno liječenje dok su aktivne.

“Neliječene akne uzrokuju nastanak ožiljaka. Prije svega, važno je liječenje akni prepustiti stručnjacima koji poznaje prirodu bolesti. I ne istiskivati prištiće ili mitesere, jer to može dovesti do oštećivanja veće površine kože, infekcije, a posljedično – nastanka ožiljka. Naime, mehaničkim i nestručnim istiskivanjem prištića i mitesera najčešće se oštećuje i okolno zdravo tkivo, a riskira se ne samo još veći prištić, već i upala, pa se tako samo još više produljuje agonija ispred ogledala”, kaže dr. Perica.

Briga o koži počinje pravilnom njegom

Sponzori akcije #pokazise su poznati brendovi posvećeni brizi o koži JeuDérm, Omnibiotic, Metacare, Bioderma, Advanced Nutrition Programme, Forever Young i Novexpert, Eau Thermale Avène, Ducray, Eptaderm, Skintegra, Gloria Prirodna kozmetika i Alkmene. Partneri u projektu odabrali su proizvode koji ciljano djeluju na akne te pripremili niz pogodnosti prilikom njihove kupnje.

JeuDérm Acnocell Clay Mask

Pročišćavajuća protuupalna maska s bijelom glinom (kaolin), peptidima, kompleksom više biljaka i moćnim antisepticima osigurava dubinsko čišćenje kože, uklanja višak sebuma. Djeluje protuupalno i pomaže u posvjetljivanju tonusa kože, zateže povećane pore, matira i koži daje svjež izgled.

Acnocell proizvodi sadrže aktivni kompleks koji oponaša djelovanje antibiotika, a nije antibiotik već kombinacija peptida i fitokompleksa, uz dodatak probiotika i beta glukana.

EPTA AC piling za čišćenje

Rheofix MK 100, uz eksfolijaciju, regulira sebum, MPC kompleks mliječnih peptida jača čvrstoću i elastičnost kože, dok djevičansko ulje moringe regulira lučenje sebuma, dubinski čisti kožu i ima protuupalno djelovanje.

Funkcionalni sastojci i mikrosfere za piling koje se nalaze u formuli imaju učinak čišćenja i regulacije lučenja sebuma poštujući fiziologiju kože i pripremajući je za specifične tretmane. Sadrži 100% prirodne čestite bez nanoplastike. EPTA AC piling za čišćenje nanosi se na vlažnu kožu nježno je masirajući.

Ducray Keracnyl Glycolic+

Krema za čišćenje protiv mitesera Ducray Keracnyl Glycolic+ čisti pore, smanjuje hiperprodukciju sebuma te učinkovito zaglađuje teksturu kože. Osim mitesera, učinkovito rješava i probleme s pojavom akni te smanjuje njihovu pojavu i umiruje upalu kože.

Zahvaljujući patentiranoj kombinaciji Celastrola i Myrtacina®, ova krema djeluje na sve čimbenike koji uzrokuju nepravilnosti i mitesere. Glikolna kiselina odčepljuje pore. Hidrantno hranjivi sastojci hidriraju i hrane kožu te joj vraćaju osjećaj ugode.

U akciju Pokaži se svakodnevno se uključuju novi dermatolozi i poliklinike. Slobodne termine potražite i rezervirajte  OVDJE.

* Besplatni pregled akni u okviru akcije #pokazise uključuje dijagnosticiranje stanja kože lica te savjetovanje oko eventualnog potrebnog liječenja, a svoj termin možete rezervirati putem linka. Rezervacije će biti otvorene sve do popunjavanja predviđenog broja termina, a svaki daljnji tretman, odnosno propisana terapija, nisu dio ove akcije. Nakon prijave i uspješne rezervacije, obavijest o potvrdi termina bit će poslana na mail adresu navedenu u prijavnom obrascu. Prijave su moguće po sistemu jedna osoba-jedan termin, a dobiveni termini su fiksni te ih nije moguće naknadno mijenjati. Stoga je važno na pregled doći u zakazano vrijeme, bez kašnjenja.

Portal estetica.hr zahvaljuje dermatolozima te svim ostalim stručnjacima i partnerima na velikom odazivu i sudjelovanju u ovoj akciji.

Pročitajte još i ...