Podcast: Suradnja kozmetičara i dermatologa u tretiranju akni

Osim što su najčešća kožna bolest današnjice, akne su i vrlo kompleksan problem. Njihov uzrok najčešće nije jednostran, pa im niti liječenje ne možete biti takvo.

Vrlo često nailazimo na oprečna mišljenja vezana uz tretiranje akni – neki skincare profesionalci smatraju kako je mehaničko čišćenje komedona ključan prvi korak u tretiranju kože pogođene aknama, dok drugi smatraju kako mehaničko istiskivanje može imati neželjene efekte te preporučuju oprez.

Kako kozmetičar i dermatolog surađuju u tretiranju kože pogođene aknama?

Iz tog smo razloga u novom podcastu ugostili dr. Jolandu Kanižaj Rajković, spec. dermatovenerologije i Kristinu Ukalović, zastupnicu Reviderm dermokozmetike za regiju i Ravnateljica Učilišta Adrianus.

Kada kožu pogođenu aknama treba mehanički očistiti kod kozmetičara, kako surađuju dermatolog i kozmetičar u tretiranju akni i upala, u kojim fazama upale se preporučuju topikalni proizvodi, koji će koraci donijeti najbolje rezultate? Treba li prakticirati dvostruko čišćenje – i s kojim proizvodima?

Odgovore na ova, ali i druga pitanja, donosimo u novom podcastu – otkrijte što smo saznali i pogledajte podcast u nastavku.

Dermatolog je taj koji prepisuje terapiju i izvodi zahtjevnije tretmane, a onda po potrebi preusmjerava pacijenta na kozmetičara, koji će nastaviti s nježnijim tretmanima koji će pomoći koži da se oporavi. U kojem trenutku dermatolog u proceduru tretiranja akni uključuje odlazak kod kozmetičara?

„To ovisi o tipu akni. Akne se mogu pojaviti od vrlo blagog, do zaista teškog oblika. Mogu reći kako je jedini oblik akni u kojem ne uključujem kozmetologa u Poliklinici Bagatin – težak oblik akni. Njih liječimo peroralnom terapijom izotretinoinom, derivatom vitamina A koji se uzima u tabletama kroz određeno vrijeme koje propisuje dermatolog. Svi drugi oblici akni su od početka tretiranja popraćeni i njegom kod kozmetologa i liječenjem kod dermatologa. Svaki dermatolog zna da djelotvornost lijeka (kreme, topikalne terapije) uvelike ovisi i o podlozi – zato je njega lica iznimno važna“, objašnjava dr. Kanižaj Rajković.

Koliko je važno dobro očistiti lice?

„To također ovisi o iskustvu dermatologa. S obzirom na to da danas imamo preparate, odnosno njegu i lijekove – topikalne i peroralne, ne preporučujem kod svakog pacijenta mehaničko čišćenje lica. Svaki tretman bi trebao uključivati nježnu mikrodermoabraziju koja uklanja mrtve stanice kože i pomaže u čišćenju pora, a manji broj slučajeva zahtijeva mehaničko istiskivanje“, ističe dermatologinja, dodajući kako dinamika čišćenja lica ovisi ponajprije o kliničkoj slici.

Koliko u prosjeku traje liječenje akni?

„Odgovor uvelike ovisi o obliku akni. Važno je napomenuti kako osobe čija je koža pogođena aknama ili sklona aknama trebaju duže vrijeme koristiti njegu, kozmetiku i preparate prilagođene prevenciji akni – najčešće do 30-ih ili 40-ih godina“, ističe liječnica te dodaje:

„Bez obzira na to što danas imamo iznimno uspješne tretmane, poput laserskih, koji dovedu stanje kože do zadovoljavajućeg i smire upale, osoba čija je koža pogođena aknama treba i godinama nakon prolaska akni koristiti prilagođenu njegu, odnosno proizvode koji djeluju kao prevencija nastanku akni“.

Zanima nas – kakve kvalifikacije treba imati dobar kozmetičar koji se može uhvatiti u koštac s aknama?A odgovorila nam je – Kristina Ukalović.

„Svi kozmetičari u Hrvatskoj završavaju trogodišnje ili četverogodišnje škole – u kojima uče i čišćenje kože. No, kako je i doktorica istaknula, važno je znati što se čisti, kako se čisti te što na licu smijemo dirati, a što ne. Pritom je najvažnije iskustvo – svakom je kozmetičaru nakon završetka škole potrebno iskustvo, kako bi naučio prepoznati tipove akni i odlučio što smije tretirati. Mora znati prepoznati situacije u kojima bi mehaničko čišćenje samo pogoršalo stanje lica i upale“, ističe Kristina Ukalović.

Kristina Ukalović, zastupnica Reviderm dermokozmetike za regiju i Ravnateljica Učilišta Adrianus

Dodala je i kako na tržištu danas postoje brojni brendovi dermokozmetike koji u portfoliju imaju proizvode za tretiranje lica pogođenog aknama, no važno je prepoznati koji će proizvod, i s kojim aktivnim sastojkom najbolje pomoći u tretiranju.

U kojoj dobi se najranije može početi s tretmanima kože pogođene aknama?

„Akne se kod djevojčica najčešće pojavljuju usporedno s prvom menstruacijom, dakle u doba puberteta. Ta je dob različita kod svakog, no najčešće se radi o dobi o 10. do 12. godine za djevojčice te oko 13. godine za dječake. Što se tiče najranije dobi za tretmane – akne se mogu tretirati od prvog trena, čim se pojave – sa svim preparatima koji su nam na raspolaganju.

Naša sugovornica, Kristina Ukalović regionalna je zastupnica Reviderm dermokozmetike, u čijem se asortimanu nalaze brojni proizvodi za kožu sklonu aknama.

Brend poznat po cjelovitom pristupu njezi i ljepoti kože, Reviderm, i njezi kože sklone aknama pristupa individualno, kako bi do došao do optimalnih rezultata za svaku indikaciju kože. U sklopu akcije #pokazise brend je istaknuo proizvode za čišćenje lica, umirenje i brže cijeljenje oštećenja, kao i proizvode za masnu kožu namijenjenu kontroli pretjerane proizvodnje sebuma.

Reviderm calming silver spray specijaliziran je SOS proizvod koji pomaže u zacjeljivanju i obnavljanju kože nakon oštećenja i upala. Zahvaljujući mikro-srebru i neurokozmetičkim antistresnim sastojcima ovaj će umirujući sprej brzo smiriti nadraženu kožu, ublažiti iritacije te smanjiti osjećaj svrbeži i upale.

Dermatolozi ovu formulu obožavaju i zbog iznimne praktičnosti – nakon čišćenja kože, sprej je dovoljno raspršiti izravno na područja kože zahvaćena oštećenjima ili upalama dva puta dnevno, nakon čega je potrebno pričekati da koža apsorbira proizvod. U vrlo kratkom roku nakon nanošenja, smanjuje se svrbež, peckanje i osjećaj iritacije, a koža se vraća u stanje balansa. Riječ je o prvom skincare spreju koji ujedinjuje tri metode umirenja kože u jednom proizvodu – smanjenje upale, antibakterijsko djelovanje i anti-stres faktore.

Reviderm Cleansing foam je protuupalna pjena za čišćenje i kontrolu sebuma, koja sadrži djelotvorne aktivne sastojke za svakodnevno čišćenje lica. Ovaj proizvod istovremeno uklanja makeup, višak sebuma i čestice prljavštine s lica te ispire sve nečistoće i umanjuje masni sjaj kože. Nježna pjena će detaljno očistiti pore i uz pomoć pantenola djelovati umirujuće.

 

Nakon čišćenja, važno je ph balansirati kožu uz pomoć tonika – Reviderm gentle pH balancer formule. Ovaj nježni tonik kontrolira pH vrijednost kože, a odgovara koži u svakoj dobi – posebno onoj mlađoj i sklonoj nepravilnostima.

Reviderm Skin refiner fluid namijenjen je suhoj problematičnoj koži, a prikladan je za korištenje u dnevnoj i noćnoj njezi. Riječ je o fluidu na bazi salicilne kiseline, koji balansira i vlaži kožu te ju čuva od izbijanja nepravilnosti. Ova uravnotežavajuća 24-satna tekućina za pročišćavanje kože zaglađuje ten i zadržava vlagu, a zahvaljujući Pore Refine Complexu lagano otpušta naslage i mrtve stanice kože.

Reviderm Oleosa control fluid nagrađeni je proizvod za masnu kožu sklonu aknama, koji je prošle godine na Estetica Premium Product natječaju proglašen najboljim proizvodom za tretiranje proširenih pora. Proizvod je namijenjen masnoj i vrlo masnoj koži, a idealan je i za seboreičnu i nečistu kožu pogođenu aknama, ali i kao dopuna tretmanima za liječenje akni. Glavna funkcija ove formule je smanjiti proizvodnju sebuma i očistiti pore, kako bi se zaustavilo njihovo širenje i nastanak infekcija. Zahvaljujući aktivnom sastojku Sebu Control Complex N, proizvod uspješno regulira proizvodnju sebuma, smanjuje vidljivost postojećih mrlja te pročišćuje pore.

Cijeli podcast možete poslušati OVDJE.

Pročitajte još i ...