Premalo sna može ostaviti posljedice na našoj koži – evo kako je zaštititi

Čitav tjedan radimo, jurimo od sastanka do sastanka, od obaveze do obaveze i zapravo jedva čekamo vikend. A kada on konačno dođe, sve što želimo jest opustiti se, podružiti se s prijateljima, pogledati kakav dobar film ili predstavu ili uživati u bingeanju omiljene serije. No, ponekad druženja ili bilo što od navedenog zna potrajati i dulje od planiranog pa često dolazimo do manjka sna.

Posljedice takvog ponašanja uglavnom su poznate – umor, smanjena koncentracija, lošiji učinak, ali i oslabljeni imuno sustav. No, među ‘žrtvama’ prekratkog spavanja nalazi se i koža, a posljedice koje na njoj ostaju, nisu vidljive odmah, a ni golim okom.

Koža pamti

Prema mišljenju stručnjaka, nedostatak sna koži može uskratiti mogućnost da se sama hrani, da čuva svoju lipidnu barijeru te da normalizira svoj pH. Drugim riječima, to bi značilo slabiju otpornost prema bakterijama, gubitku vlage te oštećenja kroz slobodne radikale. Nakon duljeg vremena nedovoljnog sna, na koži se mogu primijetiti iritacije, nečistoće i crvenilo.

Što može pomoći?

Kako bi koža ponovno uspostavila toliko željenu i potrebnu ravnotežu, potrebno ju je sustavno njegovati odgovarajućim proizvodima. Naravno, već postojeća oštećenja nije moguće otkloniti, već je kožu moguće zaštititi od novih. Najbolje je beauty rutinu započeti nježnim čistačem koji će koži povratiti pravi pH.

Nakon toga, dobro je nanijeti serum s antioksidansima koji će kožu zaštititi. Kako biste nadoknadili gubitak vlage, odaberite dobru hidratantnu kremu koja će kožu vlažiti tijekom cijelog dana.

Sivi ten i tamni podočnjaci

Još jedna od neželjenih posljedica nedovoljnog spavanja su, naravno, tamni podočnjaci. No, uz njih se javlja i sivi, ugašeni ten. Stoga se, kako bi se potaknuo proces obnavljanja kože, preporuča u redovitu njegu uključiti i peeling.

To, ovisno o tipu i stanju kože, može biti peeling sa sitnim abrazivnim česticama ili, ako je koža osjetljivija i nadražena, peeling s glikolnom ili AHA kiselinama. Ako to nije dovoljno, u konzultaciji s dermatologom, preporuča se i profesionalni kemijski peeling ili mikrodermoabrazija.

Njega počinje za stolom

Možda to niste znali, ali i naše prehrambene navike mogu utjecati na stanje naše kože. Ukoliko volite slaniju hranu, a nakon toga imate povećanu potrebu za tekućinom, ona će se zadržati u vašim tkivima i na licu ostaviti dojam podbuhlosti. Jednako će se dogoditi i nakon konzumiranja alkohola.

Stoga, jutro nakon započnite velikom čašom vode, kako biste stanice kože ponovno napunili vlagom. Doručak neka bude lagan, bogat namirnicama koje sadrže antioksidanse, poput jabuka, krušaka, orašastih plodova i prosa ili zobi.

Iako potrebe za snom variraju od osobe do osobe, pokušajte ipak odspavati onih famoznih osam sati i tako, među ostalim, učiniti nešto dobro za svoju kožu.

Pročitajte još i ...