Izuzetno ste posvećeni svojoj rutini njege koju prilagođavate i godišnjem dobu i statusu svoje kože? Redovno odlazite na kozmetičke i dermatološke tretmane čišćenja, regeneracije i pomlađivanja, ne propuštate peeling i masku barem jednom u dva tjedna, a redoviti ste i na masažama lica? Usprkos svemu tome, onaj prekrasni zdravi glow uporno izostaje?
Često se pitate što radite krivo i ima li manse da vas ten ikada opet zablista, da se vaši obrazi zdravo zarumene, a vaš ten opet postane ujednačen i izgleda zdravo? U nastavku saznajte što činite pogrešno.
Krive su – mrtve stanice kože
Kao što dobro znamo, na površini kože nalazi se sloj mrtvih stanica. One ovdje ne predstavljaju samo smetnju, već imaju i zaštitnu ulogu – sprječavaju ulazak bakterija u kožu, održavaju prirodni mikrobiom i pružaju dodatnu barijeru od vanjskih štetnih faktora. No, kad taj sloj postane predebeo, imat ćemo suprotan učinak. Jer, upravo su mrtve stanice na površini kože najčešći razlog sivkastog tena – naime, one mladim, zdravim stanicama ne dopuštaju prodor na površinu kože. Osim toga, ni aktivni sastojci iz krema ne mogu se upiti u dublje slojeve ako ih kombinacija mrtvih stanica, sebuma i prljavštine u porama u tome sprječava.
Stoga bi svaka dobra beauty rutina trebala započeti eksfolijacijom. Odabir pravog peelinga, kao i kod ostalih proizvoda za njegu, ovisi o tipu i stanju kože, ozbiljnosti problema, ali i željenom učinku. Danas je tržište doslovno preplavljeno raznim vrstama, teksturama i oblicima peelinga – od tekućih, kremastih, u prahu ili u gelu.
Neovisno o tome odlučite li se mrtvih stanica riješiti poznatim eksfolijacijskim kiselinama ili pak česticama koje postižu mehaničko trenje, jedno je sigurno – nakon pilinga vaš će ten zablistati, a aktivni sastojci iz omiljenih proizvoda konačno će pronaći put do mladih stanica kože.
Ne pomaže ni zagađenje iz zraka
Život u gradu podrazumijeva svakodnevnu izloženost česticama zagađenja iz zraka, ispušnim plinovima automobila i omraženom gradskom smogu. Dokazano je kako slobodni radikali u onečišćenom zraku izrazito nepovoljno utječu na kolagen, što dovodi do drastičnog pada kvalitete kože, ali i preranog starenja. Dugotrajna izloženost onečišćenju na koži će vrlo brzo ostaviti posljedice – neujednačen ten, gruba tekstura i začepljene pore svakako su prepreka u postizanju blistavog i zdravog tena. Upravo je iz tog razloga iznimno važno svaki dan temeljito očistiti lice prije spavanja, kako bi s kože uklonili svu prljavštinu, a proizvodima za njegu omogućili nesmetano djelovanje.
Stres – neprijatelj broj 1
Koliko ste puta čuli da je stres krivac za mnoga neželjena stanja u našem organizmu? To se svakako može primijeniti i na kožu jer razne burne reakcije koje manifestiramo mogu izazvati promjene u prehrani, količini sna, ali i razini stresa kojem smo izloženi. Njegova povezanost sa stanjem kože posebna – što smo više pod stresom, ten nam je sve gori, a pogoršanje tena uzrokuje novi stres…
Stanje stresa podiže razinu hormona kortizola, koji ubrzava krvotok prema vitalnim organima, što dovodi do pada cirkulacije u licu i direktno uzrokuje sivkast, beživotan ten.
Iz ovog se začaranog kruga potrebno izvući njegujućim tretmanima koji će jednako opuštajuće djelovati na tijelo i um. Lagane masaže uz pomoć omiljenog njegujućeg ulja djelovat će iznimno opuštajuće, potaknuti krvotok i vratiti zdravu boju i punoću koži, a u slučaju dugotrajnog problema sa sivilom tena, tretmani poput mikrodermoabrazije pun su pogodak.
Duboka hidratacija
Hidratacija je doista čarobna riječ kada je u pitanju njega kože. Jer bez dovoljno vlage, koža će sasvim sigurno posivjeti, djelovati ugaslo i bez sjaja. Ipak, problem se možda krije dublje nego što ste pomislili — površinsku vlagu nadoknadit će svaka krema, no dođe li do dehidracije dubljih slojeva epidermisa, kao posljedica se može javiti i pad debljine i kvalitete kože. U pomoć tada treba pozvati najboljeg saveznika hidratacije — hijaluronsku kiselinu. Ova je moćna molekula zaslužna za privlačenje i zadržavanje vode duboko u stanicama kože, a kao rezultat ćete primijetiti blistavu, osnaženu i čvrstu kožu.
Zato se s problemom treba suočiti baš tamo gdje je nastao – u dubokim slojevima kože pa ni toliko željeni sjaj neće izostati.