Zašto je botox još uvijek broj 1 u pomlađivanju

Osamdesete su iznjedrile neke trendove za koje smo držali palčeve da se nikada ne vrate. Primjerice, scrunchie gumice za kosu ili jastučiće za ramena (razumijemo ako ste fanovi). Ali, bile su i američko zlatno doba plastične kirurgije i estetskih tretmana te lansirale botox kao sredstvo za “smrzavanje bora” bez kojega svijet pomlađivanje ne bi bio isti.

Ukratko, otkriće da nije bakterija ta koja uzrokuje botulizam, već toksin bila je dovoljno velika da se primijeni u cijeloj industriji pakiranja i očuvanja hrane krajem 19. stoljeća dok se njegovi učinci na paraliziranje živaca počinju izučavati tek tijekom 2. svjetskog rata.

“Estetski izumitelji” botoxa je bračni par iz Kanade, liječnici Jean i Alastair Carruthers, koji su krajem 80-ih uspješno spojili oftalmologiju i dermatologiju. Promatrajući tikove na očnim kapcima, uvidjeli su kako bi injekcija ovog toksina pomogla njihovim pacijentima, a imajući u vidu i radove kalifornijskog kolege Richarda Clarka, koji je na isti način uspješno riješio asimetriju lica nakon neuspješnog facelifta. Jean i Alastair uspješno su injektirali botox pacijentima s tikovima na očima – i tada počinje velika estetska revolucija kožu slobodno možemo nazvati “The era of Botox”. Koja traje i danas!

Tijekom ovih desetljeća jedni ga dižu u nebesa, a drugi osporavaju, ali botox ostaje broj jedan u tretiranju bora “mrštilica”. U čemu je tajna njegova uspjeha, pitali smo jednu od najpoznatijih domaćih dermatologinja, dr. sc. Željanu Bolanču, vlasnicu Poliklinike Bolanča, koja je u Hrvatskoj jedna od dvoje službenih trenera Allergana za botulinum toxin Vistabel.

“Široka primjena botulinum toxina je započela od 2000., otkad je registriran za estetsku primjenu i sada je poznat kao Vistabel. Ta dugotrajnost na tržištu i veliki broj učinjenih kliničkih ispitivanja ne samo u području estetike već i u području neurologije, gdje se primjenjuju puno veće doze pa čak i kod djece, daje veliki sigurnosni profil lijeku, a samim time sigurnost i liječnicima i pacijentima”, kaže dr. Bolanča.

Ključ uspjeha – instant učinak

Ono što botoks čini toliko popularnim, objašnjava naša sugovornica, je njegov instant učinak na bore u području čela, između obrva i oko očiju. Nakon otprilike 2-5 dana mišići gornje trećine lica su relaksirani i tada se ne rade mimične bore, a koža je glatka i sjajna. Taj učinak traje i do 6 mjeseci.

“Prosječna doza botoksa za žene koja se daje u sve tri regije gornje trećine lica iznosi 64 jedinice, a za muškarce je doza nešto veća, oko 70. Tada je očekivano trajanje botoksa između 4-6 mjeseci, ali to ovisi i o brojnim drugim faktorima, kao, primjerice, jesu li mišići kod pacijenta hiperreaktori (jače aktivni od uobičajeno). Tada botoksa traje kraće, kao i ljeti jer se tada više mrštimo”, kaže zagrebačka dermatologinja i dodaje kako je bilo prijavljenih slučajeva gdje su pacijenti nakon preboljelog Covida imali nešto kraće trajanje botoksa.

U današnje vrijeme, kada je došlo do neprirodnih ishoda kod nekih pacijenata zbog neumjerene primjene filere, pojedini pacijenti su se još više okrenuli botoksu jer on ne mijenja volumen lica, već samo utječe na relaksaciju mišića.

“Prije je glavni strah bio smrznuti izgled lica, a dana je strah od takozvanog ‘pillow facea’ te ljudi sve više vjeruju botoksu koji instant uklanja bore, zadržavajući prirodan izgled lica te ne dodajući volumen”, zaključuje dr. Bolanča.

Pročitajte još i ...