Malo tko danas svojim budžetom može raspolagati toliko opušteno i slobodno da bi si mogao priuštiti što god poželi. S tim na umu razgovarali smo s dr. Nevijom Delalle, spec. dermatovenerologije koju smo zamolili za savjet kako optimalno raspodijeliti budžete kojima raspolažemo i izvući najbolje za svoj izgled.
42 godine i 4 000 kuna
Prvi slučaj: Klijentica ima 42 godine, malo joj se ocrtavaju nazolabijalne bore, ima pomalo dehidriranu deblju kožu i budžet za tretmane od 4 000 kuna za cijelu godinu. Što je po vama najracionalnije za potrošiti te novce?
Najbolje bi bilo započeti regeneraciju kože serijom kemijskih pilinga (4 postupka) različite jačine i djelovanja, a potom završiti neokolagenizaciju dermapenom ili mezoterapijom i laserom (po jedan postupak od svakog).
Svi navedeni postupci radili bi se kroz 4 mjeseca, otprilike svaka 3 tjedna jedan. U paketu s filerom za nazolabijalne bore, koji bi se aplicirao na samom kraju, sve bi se moglo uklopiti u nešto više od 4 000 kuna.
50 godina, tanka koža, bore na licu i vratu
Drugi slučaj: Imamo klijenticu od 50 godina, tanka koža, bore na licu, vratu i čelu. Ima viška kože na kapcima i kapilare po nosu. Njezin budžet je 10 000 kuna za godinu dana.
Najbolje bi bilo započeti s laserskom koagulacijom kapilara. Dovoljna su 2 postupka u razmacima od 6 tjedana. Istovremeno bi bilo dobro napraviti 4 neabrazivna laserska postupka cijelog lica i vrata svaka 3 tjedna.
Preporučila bih i jedan do dva skinboostera za vrat za uklanjanje preostalih bora i svježinu kože na vratu i regiji dekoltea. Nekirurška blefaroplastika izvrstan je odabir za uklanjanje viška kože na kapcima.
Na kraju se može aplicirati botulinum toksin u kožu čela i eventualno neki od filera u područje donjeg dijela obraza, ovisno o tonusu i samoj naravi bora, što je teško procijeniti dok ne vidim pacijenticu. Sve navedeno bi se moglo uklopiti u budžet.
Kakav je učinak skupih krema u odnosu na skinboostere?
Treći slučaj: Stavite nam u odnos tretman skinboosterom i kreme za lice od 2 500 kuna. Što možemo očekivati ako se odlučimo za jedno, a što ako se odlučimo za drugo?
Skinboosteri su svakako jedan od najomiljenijih filera dermatologa i svih onih koji ne žele velike promjene u samom izgledu, već žele izgledati svježije i bolje. Uloga im je duboka hidratacija kože, ali s obzirom na da svakim ubodom stimuliramo kožu, jasno je da potičemo fibroblaste na produkciju novog kolagena, a ovisno o načinu aplikacije, možemo postići i lifting efekt.
Preporučljivo je učiniti najmanje 2 postupka kroz 2 mjeseca te ponoviti postupak za 6 mjeseci ili kada osjetimo da nam je potrebno. Sve ovisi o tome jesmo li izloženi negativnim vanjskim čimbenicima, suhom ili hladnom, vlažnom ili vrućem zraku, onečišćenjima, dimu i brojnim drugim faktorima koji mogu biti i intrinzični poput utjecaja hormona i dr.
Usporedimo li te sve učinke s učincima skupih krema, odmah je jasno da kremom, ma koliko ona bila skupa, ne možemo postići ni približno sličan rezultat. No izuzetno je važno napomenuti da nikako ne smijemo zanemariti svakodnevnu njegu lokalnim pripravcima.
Ključno je svakodnevno nanošenje seruma i krema koje ne moraju biti pretjerano skupe i koje mogu cijenom biti značajno povoljnije od 2 500 kuna – prije svega, serumi i eliksiri se nanose u manjim količinama i traju nekoliko mjeseci te imaju veliku količinu aktivnih sastojaka, a preko njih može ići kvalitetna krema koja ne mora biti skuplja od 300 kuna (može biti i povoljnija).
Zaključak je da svakako treba koristiti i jedno i drugo, ali ne treba iracionalno trčati za skupim brandovima koji ionako ne garantiraju učinak kojim se hvale, za razliku od skinboostera koji djeluje tamo gdje ga apliciramo točno onako kako je i opisano.
Treba li dobra kozmetika za lice biti skupa?
Pametnim odabirom provjerenih kozmetičkih pripravaka, visoko koncentriranih seruma i eliksira te hranjivih ili hidratantnih krema, koji ne moraju imati zvučno ime s naslovnice Voguea, možemo imati dobar proizvod s izuzetnim učinkom, a ostati punih džepova.