Iako nam se čini kako su rezervirane samo za manji dio populacije, akne su najčešći dermatološki poremećaj u razdoblju adolescencije, a procjenjuje se kako je ovim problemom pogođeno gotovo 85 % osoba između 13 i 20 godina. Posljednjih je godina do izražaja došao i fenomen povratka akni i u odrasloj dobi – kojim su posebno pogođene u ranim 40-ima. Iako u njihovom nastanku sudjeluje više faktora, među najistaknutije uzročnike akni spadaju genetsko naslijeđe povezano s masnim tipom kože, hormonske promjene i bakterije.
Je li za akne zaista kriva genetika?
Faktori koje nasljeđujemo genetski, poput veličine žlijezda lojnica i brzina lučenja loja (sebuma) iz njih – glavni su preduvjeti za kožu sklonu aknama. Ipak, masna koža i povećane žlijezde lojnice nisu dovoljne za nastanak akni – za njihovu je pojavu potrebno stvaranje komedona u kojima se razmnožavanju bakterije P.acnes.
Što dovodi do stvaranja komedona i posljedično – do nastanka akni? Prirodno lučenje sebuma pojačava se pod utjecajem hormona, a poremećena ravnoteža lipida kože u kombinaciji s orožnjavanjem unutar folikula žlijezde lojnice dovodi do začepljenja izvodnih kanala.
Tada se nakupljeni sebum i odbačene stanice epitela stvrdnjavanju i tvore komedon – otvorene komedone nazivamo miteserima i iz njih se najčešće ne razviju akne, dok su zatvoreni komedoni plodno tlo za pretjeran rast anaerobnih bakterija i nastanak upaljenih akni. S obzirom na to je za prirodno izlučivanje sebuma nužan prohodni kanal folikula dlake, kod njegovog začepljenja posljedično dolazi do stvaranja upale duboko u lojnici.
Može li promjena godišnjih doba pogoršati i kožne probleme?
Mnogo je mitova vezano uz utjecaj vremenskih prilika na stanje kože. Moram istaknuti kako – iako određene promjene postoje, progresiju ozbiljnih stanja kože – poput akni – ne možemo vezati direktno za godišnja doba.
Tako često možemo od nekih osoba čuti da se akne ljeti poboljšavaju, dok drugi tvrde da im se ljeti stanje kože najviše pogorša – istina je, kao i u mnogim drugim stvari, negdje u sredini.
Sezonska pogoršanja pojedinih stanja ili bolesti kože nisu rijetkost, ali odgovor nije jedinstven – kod nekih se osoba tijekom toplijih mjeseci zaista događa i potpuna regresija ili poboljšanje kože sklone aknama.
Pojačano znojenje može dovesti do pogoršanja akni u 50% slučajeva
Tijekom proljeća i ljeta pacijenti čija je koža pogođena aknama trebaju biti na posebnom oprezu zbog visokih temperatura i povećane vlage u zraku.
Pojačanim znojenjem dolazi i do hiperprodukcije lojnih žlijezda, što može dovesti do začepljenja pora i pogoršanja akni u oko 50% slučajeva. Pojava akni također je u velikoj ovisnosti o povećanoj vlazi, koja nije karakteristična za sredozemnu i umjerenu kontinentalnu klimu na koju smo navikli.
Pogoršanje akni i upala tijekom ljeta čak češće nastaje na koži leđa i prsišta – i to zbog neadekvatne odjeće, posebno kod sportaša i osoba koje nose nepropusnu sportsku odjeću.
SPF je ključan dio prevencije i tretiranja akni
Još jedan iznimno važan faktor je i sunce – jednako je važno zaštititi se od UV zračenja. Često se spominju zaštitni faktori koji dodatno pogoršavaju stanje akni – ali to je potpuno netočno, pogotovo danas kada na tržištu imamo brojne nekomedogene fluide s visokim SPF-om. Guste teksture nekadašnjih formula mogle su prouzročiti začepljenje pora, no nikada problem nije bio u SPF-u, već u neprimjerenoj teksturi za masni tip kože.
Izlaganje suncu bez zaštite dovest će do pojačanog upalnog odgovora i posljedične hiperprodukcije sebuma. Potrebno je izbjegavati uljne preparate, redovito čistiti lice te izbjegavati teški makeup na bazi silikona.
Također, treba imati na umu da je većina preparata – bilo lokalnih ili sistemskih – fotosenzitivna te nakon izlaganja suncu mogu nastati hiperpigmentacije, pa čak i opekotine.
Primjerice, BHA kiseline vrlo su moćna sredstva, no nikada ih ne bismo smjeli koristiti bez UVA i UVB protekcije. Želimo li ovo ljeto zadržati ujednačen i zdrav ten, ne preostaje nam ništa drugo nego malo promijeniti navike, čuvati se i naravno – redovito njegovati.