Menu

Imaju li osobe koje slijede “longevity” pristup uopće potrebe za estetskim zahvatima – i za kojim?

“Zdrava dugovječnost” ili filozofija zdravog, sporog i ugodnog starenja koncept je koji na svjetskoj sceni vlada već nekoliko godina, no na našim prostorima tek uzima pravi zamah. Sve se češće u istoj rečenici mogu čuti pojmovi poput “vitalnost”, “dugovječnost” i “polagano starenje”, a svima im je zajednički nazivnik – promjena paradigme pomlađivanja.

Neraskidiva veza pomlađivanja i longevity koncepta

Više na  anti-age medicinu ne gledamo samo u kontekstu smanjenja bora i podizanja kontura lica ili tijela, već i u kontekstu osjećaja zadovoljstva, održavanja optimalnog zdravstvenog stanja i poboljšanja regenerativnih sposobnosti organizma.

Upitamo li zagrebačku doktoricu Jeannette Gjurić, tako je oduvijek trebalo i biti.

“Postupci i tretmani namijenjeni isključivo poboljšanju izgleda ne trebaju biti u fokusu liječnika niti pacijenta, barem ne u dugoročnom – pogotovo ako u podlozi ne leži rad na zdravlju kože, well-being aspektu organizma i sveukupnom pogledu na zdravlje”, ističe dr. Gjurić, liječnica koja u svom centru Koncept 5 elemenata jedina u Hrvatskoj objedinjuje longevity pristup i pomlađivanje, ističući neraskidivu vezu zdravlja i ljepote.

Starenje ne trebamo izbjeći, već promatrati drugim očima

Longevity medicina, iako relativno novi smjer, zapravo je budućnost – i kruna dugogodišnjih nastojanja da proces starenja gledamo ne kao nešto što moramo pod svaku cijenu izbjeći, već kao nešto što pametnim odabirima možemo okrenuti “u svoju korist.”

Među te pametne odabire svakako spada i razmišljanje o tretmanima, postupcima i navikama koji će doprinijeti dugovječnosti, vitalnosti i poboljšanju općeg zdravlja, nasuprot pukog tretiranja negativnih posljedica starenja. Pogledamo li malo ispod površine, ovakav je pristup zapravo jedini ispravan, jer se temelji na važnom postulatu: velik dio privlačnosti, ljepote i mladolikosti svodi se na to kako se osjećamo u vlastitoj koži.

“Medicina dugovječnosti” mnogo je više od estetike

Osobe koje su zadovoljne svojim tijelom, zdravljem, razinom energije i poletnošću, osobe koje brinu o zdravlju i dugovječnosti, aktivno rade na prevenciji zdravstvenih poteškoća, a u cijelu priču ubace i zdravu dozu well-beinga, zasigurno su privlačnije – kako sebi, tako i ljudima oko sebe.

Stoga, možemo zaključiti kako estetika nije centralni pojam u longevity konceptu, no to nikako ne znači da estetski aspekt nema svoje mjesto u medicini dugovječnosti. Iz tih smo razloga pitali dr. Gjurić – razlikuje li se potreba za estetskim zahvatima i tretmanima kod osoba koje žive po longevity principu u odnosu na ostale? S obzirom na to da ovih dana upravo ova liječnica organizira Prvi hrvatski longevity simpozij, čiji program možete provjeriti OVDJE, sigurni smo kako bolju sugovornicu nismo mogli pronaći.

Fokus je na tretmanima koju utječu na dobrobit organizma

“Ljudi koji teže dugovječnosti, u punom smislu te riječi, često istražuju različite pristupe kojima bi što duže očuvali zdravlje, vitalnost pa i mladolik i svjež izgled. Iako im estetske korekcije nisu primaran fokus interesa, i one se mogu uklopiti u cijelu priču – činjenica da osoba živi prema longevity principima ne čini je automatski protivnikom estetske medicine. Govorimo li o estetskim zahvatima u kontekstu dugovječnosti, fokus je na onim tretmanima koji istovremeno poboljšavaju izgled, ali i promiču zdravlje te opću dobrobit organizma”, objašnjava dr. Gjurić.

A pitate li se o kojim je tretmanima, postupcima i navikama riječ, odgovor je – svima onima koji djeluju na organizam i kožu “iznutra”. Prvenstveno, ističe naša sugovornica, riječ je o zdravim navikama, poput povećanja tjelesne aktivnosti, biranja kvalitetne i provjerene kozmetike, implementacije zdravih prehrambenih navika te korištenja suplemenata i probiotika.

Također, velika je uloga i tretmana usmjerenih na prevenciju starenja kože. Tu u prvom redu mislimo na intenzivne tretmane njege lica i tijela, mikrodermoabraziju, biostimulaciju mišića, aparativne tretmane koji stimuliraju proizvodnju kolagena, radiofrekvenciju, biostimulatore kolagena i stanične boostere.

Regenerativna medicina u srži je holističkog pristupa

Kao stručnjakinja za longevity medicinu, dr. Gjurić objašnjava kako se osobe osviještene u segmentu važnosti holističkog pristupa uvelike zanimaju za postupke iz polja regenerativne medicine – koji se oslanjaju na prirodne sposobnosti kože i organizma više nego na pomlađivanje “izvana”.

“Najčešće je riječ o primjeni matičnih stanica, faktora rasta i drugih supstancija koje su usmjerene na obnovu kože i drugih tkiva, jer one direktno pomažu u održavanju mladolikog izgleda i poboljšanju zdravlja i dugovječnosti na staničnoj razini”, ističe naša sugovornica. Uz to, dodaje kako uz longevity koncept najčešće vežemo i želju za što manjom invazivnošću tretmana, pa se tako i za rješavanje estetskih problema odabiru minimalno invazivne opcije s privremenim učinkom, poput biostimulacije, dok su operativni zahvati i invazivniji postupci u pravilu bitno rjeđi.

Filozofija dugovječnosti na jednom mjestu

Prije svega, doktorica ističe kako su injektivni biostimulatori, koje najčešće kombinira s boosterima ekstracelularnog matriksa, poput Cellboostera ili NCTF 135 HA, definitivno pravi primjer estetsko-medicinskih tretmana koji se savršeno uklapaju u filozofiju dugovječnosti.

U Konceptu 5 elemenata dr. Gjurić objedinjuje najmodernije tretmane poput injektivne biostimulacije, ali i aparativnih metoda stimulacije kolagena poput Endospheres uređaja, tretmana za smanjenje proširenih pora i bora poput Preime DermaFaciala, ali i nutricionističkog savjetovanja, biorezonance, ayurvedskih terapijskih masaža te fitoterapijskih pripravaka.

Važno je istaknuti i kako osobe fokusirane na dugovječnost često daju prednost sveobuhvatnom pristupu koji balansira fizičko, mentalno i emocionalno zdravlje, umjesto da teže samo vizualnim aspektima mladolikosti. Ako nam je cilj živjeti zdravo i aktivno što je duže moguće, a ne samo izgledati mlađe – onda je jasno kako nam jedan tretman, navika ili promjena neće donijeti željeni rezultat, već samo sveobuhvatni pristup koji uzima u obzir sve ove faktore.

Pročitajte još i ...