Ako vam se ikada dogodilo da vam je koža na rukama, nogama, trbuhu, vratu ili leđima nakon tuširanja, nanošenja kreme, losiona ili bilo kojeg drugog proizvoda za njegu postala crvena, užarena, osjetljiva na dodir ili pak nelagodno napeta, velika je vjerojatnost da imate problem reaktivne kože.
Reaktivnost i preosjetljivost nisu sinonim za alergije
Za početak, važno je reaktivnost razlikovati od alergije – jer ne samo da ova dva stanja zahtijevaju različiti pristup i tretman, i sami mehanizam koji stoji iza reakcije bitno je različit.
Dok alergična koža reagira samo na alergen, odnosno antigen na koji razvija imunološku reakciju te razvija svrbež, crvenilo i urtikariju, kod reaktivne kože situacija je drugačija (iako simptomi mogu biti vrlo slični).
Što podrazumijeva reaktivna koža?
Reaktivna, odnosno netolerantna i hiperosjetljiva koža brzo i burno reagira na sve što smatra „agresijom“ – pa se kod nekih reakcije pojavljuju prilikom izlaganja hladnoći, kod drugih na jakom suncu ili pak prilikom dodira s određenim materijalima, no najčešće reaktivnu kožu povezujemo s burnim reagiranjem na topikalne kozmetičke proizvode.
Najveći problem reaktivne kože je narušena prirodna kožna barijera, koja služi kao zaštita od vanjskih agresora i doprinosi otpornosti našeg tijela.
Narušena kožna barijera najveći je problem
Prirodni sebum i mikrobiom koji sadrži korisne bakterije ključan su dio zaštitne barijere, a ako ona ne pruža zaštitu kakvu bi trebala, mnogo lakše dolazi do aktivacije senzornih receptora na tijelu. U prijevodu – hiperosjetljiva i reaktivna koža teže se bori sa svakodnevnim utjecajima iz okoline, zbog čega nam se čini da gotovo bilo koji podražaj može uzrokovati crvenilo, peckanje i svrbež.
Ipak, situacija ipak nije nerješiva – iako će koža vjerojatno zavijek biti sklonija reakcijama, tu je reaktivnost moguće poprilično ograničiti.
Situacija nije nerješiva!
Ključan korak u tretiranju reaktivne kože tijela je prilagođena njega – proizvodi koje nanosite na kožu cijelog tijela ne smiju imati nadražujuće tvari, snažne mirise, umjetna bojila ili druge sastojke koji potiču nadraženost.
Kako biste lakše odabrali proizvod za svakodnevnu njegu tijela, koji će kožu nahraniti, omekšati i pružiti joj olakšanje, a istovremeno neće uzrokovati dodatnu „agresiju“ na kožnu barijeru, u pomoć vam pristižu hrvatske dermatologinje.
Koje vam proizvode preporučuju dermatolozi?
U Estetica Premium Product 2022 natječaju, o kojem više možete pročitati OVDJE, predstavljamo vam nominirane u kategoriji Najbolji proizvod za njegu reaktivne kože tijela. Koje su formule oduševile naš dermatološki žiri?
Eptaderm EPTA PSO 10 bogata emulzija
Bogata emulzija brenda Eptaderm donosi umirenje i bogatu njegu koži sklonoj ljuskanju. Umirujuća i keratoregulirajuća emulzija za njegu vrlo suhe kože neće izazvati iritacije i osjećaj svrbeža, a smirit će i burne reakcije na vanjske podražaje.
Zahvaljujući kompleksu kozmetičkih djelatnih tvari, ima zaglađujući, restrukturirajući, ovlažujući i umirujući učinak te koži pruža elastičnost i ugodu. Proizvod je siguran za kombiniranje s dermatološkom terapijom.
Uz vodu švicarskih ledenjaka koja pruža umirujuće djelovanje, sadrži ureju koja pomaže u omekšavanju hiperkeratoza i hidraciji kože. Također sadrži Cetiol® ultimate – emolijens prirodnog porijekla koji pruža jaku moć vlaženja, Acticire® MB koji pomaže u obnavljanju stanica i ekstrakt kore magnolije koji djeluje kao antioksidans.
Uriage Xemose uljni balzam
Hipoalergeni uljni balzam oduševit će cijelu obitelj, a nadoknađuje nedostatak lipida s 48-satnim djelovanjem protiv recidiva. Njegova je snaga u 3 patentirana kompleksa na bazi omega ceramida i fitosterola koji odmah po nanošenju umiruju svrbež i suhoću kože, obnavlja i jača kožnu barijeru te dodatno umiruje kožu.
Chronoksin smanjuje upalu i djeluje protiv iritacija. Cerasterol 2 F jača kožnu barijeru, a TLR2 regulira imunološku barijeru. Obogaćen illipe i shea maslacem, novom i inovativnom teksturom ostavlja nemasni zaštitni sloj za dugotrajni osjećaj ugode na koži. Uriage termalna voda 10%: umiruje, hidratizira, stvara filmogeni sloj, jača kožnu barijeru, ograničava bakterijsku adheziju i virulenciju.