Poznajete li ijednu osobu koja nema niti jedan ožiljak? Odgovor je vjerojatno – ne, jer su ožiljci zaista sastavni dio života. Uz neke od njih vežu nas i uspomene no ipak se s vremena na vrijeme nađemo u situaciji u kojoj ih želimo prekriti ili još bolje – učiniti da nestanu.
Ožiljke je moguće značajno ublažiti i zagladiti
Dermatolozi tvrde kako ožiljci spadaju među najtvrdokornije estetske probleme jer nisu građeni poput ostatka kože već se sastoje od vezivnog tkiva, a ovisno o mehanizmu nastanka i obliku, možemo ih podijeliti na atrofične, hipertrofične i keloidne ožiljke.
O kojoj god se vrsti radilo, jedna im je karakteristika zajednička – koliko god se trudili, vjerojatno ih nikada nećete u potpunosti ukloniti. Ipak, moguće ih je značajno smanjiti, ublažiti, omekšati i zagladiti, kako bi postali estetski prihvatljiviji.
Protein koji inače obožavamo može nam stvoriti problem
Kako ožiljci uopće nastaju? Odgovor će vas možda začuditi, ali krivac za nastanak ožiljaka je – kolagen, prirodni protein koji se nalazi u sastavu naše kože i jedan je od glavnih izvora mladolikosti.
Zaslužan je za čvrstoću, elastičnost i otpornost kože, a naše ga tijelo samo proizvodi kao odgovor na ozljede i oštećenja, zbog čega se proizvodnja novog kolagena pokušava potaknuti i estetskim tretmanima poput microneedlinga, no – ovaj protein ima i svoju drugu stranu.
U trenu kada na koži nastane ozljeda – bilo da je riječ o ozbiljnoj posjekotini ili ozljedi od upaljene akne – u kratkom roku stvara se povećana količina kolagena čija je zadaća obnoviti oštećenje no tu zadaću tijelo obavlja pojačanim rastom vezivnog tkiva.
Taj proces može potrajati i tjednima dok se kod dubljih ozljeda i oštećenja cijeljenje najčešće događa u dubljim slojevima dermisa – a upravo će to dovesti do nastanka izraženog, vidljivog ožiljka.
Ožiljci često ostaju i nakon estetskih zahvata
Osim nakon ozljeda, porezotina, opekotina i sličnih trauma za kožu, ožiljci često nastaju i nakon estetskih zahvata, poput operacija povećanja grudi, abdominoplastike ili faceliftinga – upravo su ožiljci jedan od presudnih faktora prilikom odluke o odlasku na zahvat.
Je li moguće postići „lijepe“ ožiljke?
S obzirom na to da svaki ožiljak narušava integritet i ujednačenost kože, ne možemo o njima govoriti kao o „lijepoj“ pojavi, no svakako možemo utjecati na izraženost ožiljaka – interveniramo li na vrijeme, čim oštećenje kože nastane, krajnji rezultat može biti značajno ublažen, suptilan i vrlo prihvatljiv ožiljak.
Određeni aktivni sastojci pospješuju proces izlječenja unutar kože, reguliraju proizvodnju ožiljnog tkiva te pozitivno utiču na proces formiranja ožiljka.
Ekstrakt iz biljke Allium cepae (lukovica luka) djeluje protuupalno sprečavanjem oslobađanja medijatora upale, a ima i antialergijsko djelovanje. Ekstrakt luka usporava rast fibroblasta (stanice vezivnog tkiva) različitog podrijetla, a osobito i rast keloidnih fibroblasta, dok ekstrakt iz lukovice luka djeluje i protiv bakterija. Te značajke potiču primarno zarastanje rana i sprječavaju stvaranje ožiljka.
Istovremeno, Alantion potpomaže zarastanje rana, ima učinak epitelizacije i povećava kapacitet tkiva za vezivanje vode. Ima umirujući učinak i smiruje svrbež koji često prati stvaranje ožiljka. Jednako je važan i heparin, koji djeluje protuupalno, antialergijski, protiv bujanja i povećanja hidratacije tkiva. Također, pokazuje utjecaj i na gubitak kolagene strukture. Iako heparin ima antitrombičko djelovanje (sprječava zgrušavanje krvi), kod tretiranja ožiljka je značajnije njegovo protuupalno djelovanje.
Najvažnije što trebate tijekom tretiranja ožiljaka je imati strpljenja. Svaka koža reagira drugačije. Pružite joj adekvatnu njegu te potrebno vrijeme da zacijeli.