Proljeće je, uz jesen, razdoblje pojačanog opadanja kose. Ako ste i vi nakon zime primijetili nešto više dlaka prilikom češljanja kose, nema razloga za paniku. Riječ je o prirodnom procesu – fiziološkom opadanju kose uzrokovanom obnavljanjem vlasišta.
No, nije svako opadanje kose kratkoga vijeka. Stanjena kosa nakon trudnoće ili krhkost kose uzrokovana stresom, predstavljaju dugotrajan problem. Je li moguće ciljano djelovati na kosu i vratiti njezinu kvalitetu, snagu i gustoću?
Nije svako opadanje kose jednako
Prije nego krenemo o metodi za lijepu i gustu kosu, treba naglasiti da nije svako opadanje kose isto. Uobičajeno je da dnevno s naše glave ispadne do 100 vlasi – prirodna regeneracije kose potpuno je normalna pojava. No, postoje stanja u kojima kosa pojačano opada, a uzroci tome mogu biti različiti.
Androgena ćelavost i difuzna prorijeđenost
Najčešći je oblik gubitka kose androgena ćelavost koja se javlja i kod muškaraca i žena. Glavni je uzrok pojačana preosjetljivost korijena dlake na aktivan metabolit muškog spolnog hormona testosterona (dihidrotestosteron) koji koči dlaku u njenom razvoju i postupno dovodi do potpunog nestanka vlasi i njenog korijena.
Kod muškaraca ova vrsta gubitka kose dovodi do različitog oblika i stupnja ćelavosti, koja se ovisno o genetskoj predodređenosti može početi razvijati već nakon osamnaeste, odnosno dvadesete godine života.
Androgeno ispadanje kose može nastati i kod djevojaka i žena, i vrlo je često posljedica neravnoteže spolnih hormona u sklopu sindroma policističnih jajnika (PCOS) kojeg osim ispadanja kose karakterizira pojava akni, neuredan menstrualni ciklus i povećana tjelesna težina. Liječenje PCOS-a provodi se u timskom radu dermatologa, ginekologa i endokrinologa, no klinička slika opadanja kose kod žena blaža je nego kod muškaraca te u tim slučajevima ne govorimo o androgenoj ćelavosti već o difuznoj prorijeđenosti kose.
Žarišna ćelavost
Druga po učestalosti vrsta ispadanja kose je žarišna ćelavost ili alopecia areata. Takva žarišta mogu postojati u većem broju ili se može pojaviti izolirano žarište, ne samo na vlasištu, nego i na drugim dijelovima tijela. Ova vrsta ispadanja kose posredovana je imunološkim mehanizmima i vrlo često predstavlja reakciju na upalno žarište u organizmu, no može biti povezana i sa stresom.
Difuzno i fiziološko opadanje kose
Sljedeći je oblik ispadanja kose difuzno ispadanje i prorjeđenje kose kao posljedica štetnih utjecaja na organizam. Klijenti i klijentice vrlo često dolaze upravo s ovim problemom ispadanja kose, koje je popraćeno iznenadnim i snažnim gubitkom kose.
Od najčešćih uzroka difuznom ispadanju spominju se metabolički poremećaji, gubitak tjelesne težine, anemija, krvarenja, bolesti štitnjače, nedostatak vitamina i elemenata u tragovima i, naravno, psihički stres.
Bezazleno i očekivano ispadanje vlasi javlja se obično u proljeće ili jesen, kao i gubitak vlasi nakon poroda, odnosno dojenja. Riječ je o fiziološkom ispadanju kose uzrokovano obnavljanjem vlasišta. Zabrinutost nastaje ako ovo ispadanje kose intenziviraju neki drugi faktori.
Postoje još neki uzroci ispadanja kose poput dubokih bakterijskih i gljivičnih infekcija kože vlasišta, kao i neke autoimune bolesti kože koje mogu uzrokovati trajni gubitak korijena kose što se klinički manifestira pojavom ožiljka na zahvaćenom dijelu. Na ovom dijelu vlasišta nema folikula dlake, jer je zbog upalnog djelovanja uništen, stoga nema mogućnosti ponovnog rasta dlake.
Tretman koji djeluje na kvalitetu i potiče brži rast kose
Gustoća i izgled naše kose predodređeni su genetikom. Iako postoje različiti uzroci pojačanog opadanja vlasi, vanjski faktori i način života koji uključuje gotovo svakodnevni stres, utječu na kvalitetu i ljepotu kose. Osim promjena u volumenu kose, dolazi i do krhkosti kose, stanjivanja vlasi i beživotnog izgleda kose.
Mezoterapija već desetljećima ima veliku ulogu u terapiji ispadanja kose kao i u terapiji stanjenih vlasi, a u Poliklinici Nola provodimo je dugi niz godina. Uspješnost mezoterapijske metode najviše ovisi o uzroku opadanja kose – njom se postižu izvrsni rezultati kod svih osoba čiji su folikuli još uvijek aktivni.
Dok će u nekim slučajevima djelovati samo kao pomoćna terapija, kada se radi o potrebi da se popravi kvaliteta kose, njezina je moć neosporna.
Primjerice, u slučajevima kada se prorjeđivanje kose pojavilo nakon porođaja, uslijed stresa, menopauze ili zbog loše prehrane, mezoterapija u potpunosti djeluje.
No, ova metoda nije namijenjena samo za slučajeve u kojima je stanje već poodmaklo. Blagodati mezoterapije vidljive su i na umornoj, beživotnoj kosi koju je teško oblikovati. Niz mojih klijentica na tretman se vraća barem jednom godišnje kako bi svojoj kosi udahnule novi život, gustoću i zdrav izgled ili pak potaknule brži rast vlasi, a s ponosom mogu istaknuti da se izuzetni rezultati vide i osjećaju pod prstima.
Sastojci hrane korijen i potiču rast nove kose
Pojačano opadanja kose uzrokovano vanjskim faktorima znak je da kosi nedostaje vitamina i minerala. Može li se ciljano utjecati na taj problem? Može – mezoterapijom se u vlasište dopremaju vrijedni sastojci koji utječu na kvalitetu kose te se tako prevenira i liječi opadanje kose.
Nakon što ustanovimo problem, odlučujemo se za različitu kombinaciju sastojaka koji se u vlasište unose mikroinjekcijama. Svakom klijentu ili klijentici pristupamo individualno i posebno biramo sastojke baš za njegovu terapiju.
Za razliku od svih pripravaka koji se utrljavaju u vlasište, mezoterapijom se dopire do folikula dlake. Uneseni vitamini, minerali i aminokiseline blagotvorno djeluju na kosu, hrane korijen dlake, hidriraju vlasište i potiču rast nove kose.
Koktel koji se koristi u mezoterapiji vlasišta sadrži korisne sastojke koji mogu usporiti opadanje vlasi, ojačati korijen i stimulirati novi rast dlake. Kako bi se stimulirao rast kose i noktiju, u mezoterapijskom koktelu koristi se biotin – kompleks vitamina B koji stimulira rast kose i noktiju, ali i stimulira proizvodnju melanina pa tako kosa dulje zadržava postojanost boje.
Vitamin C još je jedan od saveznika lijepe kose jer smanjuje pucanje vlasi i održava kosu jakom, dok pojedini mezoterapijski kokteli sadrže i ginko bilobu koja sprječava gubitak kose i potiče rast nove.
Gusta, sjajna i obnovljena kosa
Kada je kosa lomljiva, stanjena i krhka, a njezin volumen smanjen, sastojci aplicirani tretmanom mezoterapije prodiru kroz vlasište, osnažuju dlaku i istanjene vlasi čine otpornijima, a cjelokupnu kosu gušćom i sjajnijom.
Znači li to da kosa postaje gušća? Apsolutno – u situacijama u kojima se radi o aktivnim folikulama kose, mezoterapijom se djeluje na kvalitetu i gustoću kose koja postaje primjetno veća nakon 3 mjeseca od korištenja tretmana, u što sam se uvjerila i kod svojih klijentica koje vrlo rado biraju mezoterapiju. U Poliklinici Nola prioritet je cjelokupna briga za pacijenta – ljepota i zdravlje kože i kose čine neodvojivu cjelinu ljepote, stoga redovito uz tretmane njege kože izvodimo i tretmane očuvanja kose.
Obično se preporučuje napraviti tri tretmana kroz 3 – 4 mjeseca. Rezultati su trajni, no s ciljem održavanja mogu se provoditi jednom do dva puta godišnje. Cijena tretmana iznosi 2 050 kuna.