Starenje je vrlo „pravedna pojava“ – događa se, naime, svima. Ipak, o genima, kvaliteti kože, lifestyleu te o njegujućim navikama tijekom života ovisi kada će se i u kojoj mjeri na licu pojaviti prvi uočljivi „tragovi godina“.
No, bez obzira na njihov intenzitet, suvremena estetska medicina ima rješenja koja neće produljiti mladost, ali će uvelike pridonijeti mladolikosti i odličnom izgledu.
I dok borice i fine linije te nedostatak volumena rješavaju botoks i dermalni fileri, za tretiranje opuštene kože i dubokih brazdi potreban je – face lifting.
Idealna dob za operaciju
Rhytidectomia ili zatezanje lica središnji je zahvat u estetskoj kirurgiji, a cilj mu je zatezanje opuštenog tkiva i uklanjanje viška kože kako bi se postigao pomlađeni izgled. Licu se, zapravo, žele vratiti konture kakve su nekad bile, a kandidati su najčešće osobe između 40 i 60 godina, kod kojih je lice „palo“ i poprimilo pomalo tužan, umoran izgled.
„Kako se radi o promjenama koje su s jedne strane objektivne, a s druge subjektivne jer svaka osoba na svoj način doživljava starenje i drugačije se nosi s njegovim posljedicama, vrlo je teško općenito reći u kojoj je dobi idealno izvesti zahvat“, govori dr. Matija Miletić, subspec. plastično-rekonstruktivne i estetske kirurgije, naglašavajući da je face lifting „ozbiljan zahvat“ kojim se ne zateže samo koža lica, već i koža vrata te dio mekog tkiva, nakon čega je cjelokupni izgled izmijenjen.
Dodatni zahvati za ideal mladolikosti
Ta se operacija – posebice mini face lifting – može kombinirati i s drugim kirurškim zahvatima, poput primjerice blefaroplastike ili postavljanja implantata u bradu, kako bi rezultati bili što bliži onome što je pacijent zamislio.
Zahvat je odlično rješenje i za takozvani jawline – liniju čeljusti koja vrlo često nemilosrdno otkriva da godine prolaze. Omraženi „prejowl sulcus“ – izbočeni jastučići koji se pojavljuju kao rezultat oslabljenih mišića i opuštene kože na području čeljusti – najčešća su točka kojoj je potrebno zatezanje, a „prognoze“ za poboljšanje izgleda su – odlične.
„Najbolji rezultati uočeni su upravo u području srednje i donje trećine lica te oko ruba čeljusti jer se face liftingom se ponovno naglašava izgubljena linija brade te se dobiva ljepši prijelaz s lica prema vratu“, nastavlja vlasnik renomirane zagrebačke poliklinike MM Medestetica.
Ožiljak najčešće ostaje skriven
Mjesto i dužina kirurškog reza ovise o tome što se zahvatom želi postići i individualno se prilagođavaju potrebama te stanju pacijenta, ovisno o opuštenosti i kvaliteti kože.
Mnoge potencijalne pacijentice muči i ožiljak, no dr. Miletić govori da je on u većini slučajeva – nevidljiv. Rez se, naime, najčešće postavlja u vlasištu iznad uha i prema obrvi pa ostaje skriven. Kad se radi srednji dio lica rez je ispred uha ili – ako je potrebno opsežnije zatezanje vrata – iza uha. Kombinirati se može i rez na donjem dijelu brade te ispod kuta donje čeljusti u slučaju da se radi i liposukciju vrata.
„Zatim slijedi odizanje kože od potkožnog tkiva te SMAS segmenta (superficial musculoaponeurotic system): tkivo se najprije zateže i manipulira kao bismo dobili fizičku podršku za kožu.
Nakon zatezanja pristupa se odstranjivanju viška kože i šivanju. U nekim slučajevima radi se i incizija ispod brade u prirodnoj brazdi – kako bi se kirurški uklonila mast s centralnog dijela vrata i dodatno zategnuli mišići (platizme)“, otkriva nam liječnik u čiju ordinaciju u potrazi za svojom pomlađenom verzijom dolaze brojne Zagrepčanke.
Moguće komplikacije – i kako ih svesti na minimum
A da žene ništa o zahvatu ne bi trebale googlati, pitali smo svog sugovornika i na koje nuspojave treba računati.
„U prvim danima nakon operacije mogu se očekivati otekline i modrice pa se tijekom prvih 48 sati preporučuju hladni oblozi. Lice će biti bolno i zategnuto nekoliko dana, što se može ublažiti i otkloniti analgeticima. U ranoj se postoperativnoj fazi mogu pojaviti i krvarenje, infekcija kože i potkožja te, u vrlo rijetkim slučajevima, pareza ličnog živca (nervus facijalis)“, bez zadrške govori dr. Miletić, navodeći kao moguću komplikaciju i blažu asimetriju lijeve i desne strane.
No, smatra ovaj popularni liječnik, ona je najčešće u skladu s prirodnom asimetrijom lica jer lijeva i desna strana ionako nikada nisu jednake.
Kako bi sve mogućnost pojave komplikacija svela na minimum, važno je pridržavati se svih uputa liječnika – što će ubrzati i oporavak.
Kako izgleda oporavak
Duljina oporavka ovisi o težini zahvata. U postoperativnom se periodu preporučuje i nošenje ortoze, posebno dizajniranog poveza koji daje potporu tretiranoj regiji.
Povratak uobičajenim aktivnostima moguć je 7 – 14 dana nakon operacije, dok teže fizičke aktivnosti treba izbjegavati 4 – 6 tjedana poslije zahvata.
Osjet kože lica i uške vraća se postupno, unutar mjesec dana. Prvi rezultati vidljivi su već nakon 14 dana, a konačni nakon 6 – 12 mjeseci. Kako toliko dugo? Face lifting je ipak opsežan zahvat, i tkivu treba dosta dugo da se sasvim oporavi. No, sve se na kraju isplati zbog – pogleda u zrcalo.