Posljednjih se godina u medicinskoj, nutricionističkoj, ali i beauty sferi pojavio izraz “mikronutricija”. Iako mu je sam naziv sugestivan – odmah nam je jasno da spada u polje znanosti o prehrani i suplementaciji, no što se točno iza njega krije?
Po odgovore smo se zaputili kod jedne od najcjenjenijih hrvatskih nutricionistica, iza koje je dugogodišnja karijera, ali i brojna istraživanja, javne kampanje, pa i suradnje s poznatim osobama – a svakako spada među zaslužne za podizanje svijesti o važnosti zdrave i uravnotežene prehrane. Naša je sugovornica dr. sc. Mirela Marić, mag. nutricionizma, voditeljica Centra za regulaciju tjelesne težine u Poliklinici Aviva.
U nastavku saznajte što nam je otkrila o mikronutriciji – je li riječ o prolaznom trendu ili je zauvijek promijenila beauty industriju? Može li nam nutricionist pomoći u prevenciji starenja i postoji li uopće “anti-age prehrana”? Donosimo sve odgovore!
Svjedočimo sve izraženijem ispreplitanju nutricionističke profesije i beauty industrije. Imajući na umu da naša prehrana značajno utječe na stanje kože i brojne fiziološke procese, taj je pomak vrlo logičan. Koliko su ljudi počeli doživljavati vezu između prehrane i izgleda?
“Od davnina svima nam je poznata izreka “Prava ljepota dolazi iznutra”. Dakle, možemo se složiti da smo mi zapravo ono što jedemo, i da sve – čak i najmanje promjene u našim prehrambenim navikama, prvo se odražavaju na našoj koži. Uz sve znanje koje primjenjujemo, jako je važno osluškivati upravo svoje tijelo koje nam signalizira koja je hrana dobra ili loša za nas. Sve znanstvene studije pokazale su povezanost prehrane, naše genetike i zdravlja kože. Način prehrane vidljiv je na stanju kože, a posebno su vidljivi manjkovi esencijalnih hranjiva poput vitamina i minerala, te esencijalnih masnih kiselina (omega-3 i omega-6).
Kako nam nutricionist može pomoći ne samo u održavanju i postizanju idealne tjelesne težine, već i u prevenciji starenja?
“Kad govorimo o prevenciji starenja, zapravo govorimo o anti – aging životnom stilu ili načinu života. Iako nije moguće zaustaviti starenje, svakako ga možemo usporiti, pa se zbog toga počelo koristiti sve više biološki aktivnih spojeva prirodnog podrijetla – vitamina, minerala, biljnih tvari, antioksidansa i biljnih pigmenata. Svi znamo da su zdravlje i ljepota direktno povezani te ako nam je uspostavljena ravnoteža u organizmu – onda će i naš fizički izgled biti daleko bolji. Za zdravlje kože praktično su važni svi vitamini i minerali, ali neki su naglašeno važni. Vitamini koji čine našu kožu zdravom i blistavom su vitamini A, E, C te svi vitamini B kompleksa. Od minerala posebno su važni selen, bakar i cink.”
Postoji li uopće „anti-age“ režim prehrane?
“Mediteranska prehrana danas predstavlja ‘zlatni standard’ zdrave, odnosno najzdravije prehrane – smatra se kako ima optimalan pristup za dugovječnost i zaštitu od kroničnih bolesti današnjice. Naš organizam posjeduje određene endogene sustave koji ga štite od štetnog utjecaja slobodnih radikala koji nastaju u našem organizmu. Važan segment antioksidativne obrane unutar našeg organizma čine antioksidansi, koje svakodnevno treba unositi hranom, i to u odgovarajućoj količini. Hrana koja sadrži velike količine antioksidansa usporava proces starenja pa možemo reći da zaista postoji anti-ageing prehrana. Sastojci pojedinih namirnica koji su posebno popularni u anti-age-u su probiotici, omega-3 masne kiseline, antioksidanti, soja i koenzim Q10. Voće i povrće bogato je antioksidativnim vitaminima i fitokemikalijama, a iznimno su važne i vrijedne masti, poput maslinova ulja, ulja iz avokada, ribe, sjemenki i orašastih plodova. Važni su i minerali poput selena, cinka i bakra, s obzirom na to da ulaze u sastav tjelesnih enzimskih antioksidativnih sustava – a te minerale nalazimo u plodovima mora, mesu, ribi i orašastim plodovima.”
Posljednjih se godina sve više spominje pojam „mikronutricija“. Što on uopće označava u kontekstu nutricionizma?
“Mikronutricija je područje znanosti o prehrani koje proučava ciljani unos mikronutrijenata – određenih suplemenata za očuvanje zdravlja i vitalnosti. Mikronutricija uključuje pravilnu i uravnoteženu prehranu, ali ponekada je potrebno koristiti i koncentrirane izvore mikronutrijenata i drugih tvari s fiziološkim učinkom za rast i razvoj, jačanja imuniteta, osiguravanja energije do funkcije jačanja svih organskih sustava u našem organizmu. Mikronutrijenti uključuju vitamine, minerale, oligoelemente i esencijalne masne kiseline. ”
Koji su mikronutrijenti potrebni našem tijelu kad je u pitanju zdravlje i izgled kože i kose te prevencija starenja?
“Potražnja za anti – age komponentama podrijetlom iz hrane i bilja u iznimnom je porastu, a sastojci koji su posebno popularni su antioksidansi, probiotici, omega-3 masne kiseline, soja i koenzim Q10. Značajno mjestu zauzimaju i fitokemikalije podrijetlom iz hrane s potencijalnim djelovanjem na starenje, a u tom se smislu u literaturi često spominju antocijani, kurkumin, flavonoidi, izoflavoni, likopen, ružmarinska kiselina, karotenoidi i polifenoli.
Prirodni antioksidansi – vitamini A, C i E , te brojne fitokemikalije, suzbijaju djelovanje slobodnih radikala. Posljednjih godina posebnu pozornost plijeni i alfa lipoična kiselina, snažan antioksidans koji štiti kožu od štete uzrokovane slobodnim radikalima. Zbog uspješna obnavljanja kože, alfa lipoična kiselina često se smatra anti-aging agensom.”
Možemo li uzimanjem suplemenata napraviti značajnije promjene ako nismo uveli potpuno balansiranu prehranu kao osnovu?
“Zdrava i lijepa koža je nešto čemu svi težimo. Vrlo često zaboravljamo da ljepota i zdravlje kože ovise o hrani koju jedemo. Prehrana puna procesuirane hrane, šećera i nezdravih masti kožu ostavljaju masnom, umornom te suhom ili dehidriranom.
Naša koža otkriva kako živimo. Tijelo kojemu ne nedostaje vitamina i minerala je zdravo i to se odmah vidi na koži. Najpoznatiji vitamini za kožu su svakako vitamini A, B, C, D i E te mnogi drugi vitamini i minerali kao što su cink, selen i drugi koji sudjeluju u mnogim važnim tjelesnim funkcijama u organizmu – a posebno su važni za zdravu kožu. Danas se vitamini za kožu često nalaze u koncentriranim oblicima u obliku dodataka prehrani, kao i u gotovo svim kozmetičkim proizvodima.”
Je li rast beauty suplemenata na tržištu opravdan ili je riječ samo o trendu?
“Rast beauty suplemenata na tržištu je opravdan, ukoliko govorimo o sinergijskom djelovanju suplemenata i pravilne prehrane, ali ako se radi samo o suplementima bez dobre baze, teško možemo imati vrhunski i trajni, željeni rezultat u vidu lijepe, zdrave i mladolike kože, kose, noktiju i ostalog…”
Kakva je uloga probiotika u pomlađivanju?
“Probiotici su sojevi živih bakterija poznatih po svojoj sposobnosti da pomognu uravnotežiti bakterije u tijelu i na tijelu. Obično se nalaze u crijevima, a njihov posao uključuje smanjenje količine loših bakterija, uz istovremeno povećanje količine dobrih bakterija. Držeći zdravu ravnotežu ovih bakterija po cijelom tijelu, probiotici su bitan dio održavanja našeg zdravlja.
Dobrobiti probiotika su velike i u njezi kože – osim što jačaju anti-age svojstva kože, pomažu i u liječenju upalnih procesa kao što su ekcemi, rozaceja i slična stanja kože. Koža je izložena svim vanjskim utjecajima te nastanjuje gram-pozitivne organizme – kod zdrave kože postoji optimalna barijerna zaštita koja sadrži upravo te bakterije – normalne stanovnike naše kože. Problem nastaje kada je koža oštećena, a bakterije koje normalno žive na koži iz fiziološke flore postaju patogene i izazivaju akne, rozaceju ili folikulitis.”
Je li prosječnoj osobi, koja se trudi zdravo i raznoliko hraniti, potrebno nekoliko vrsta suplemenata? Ili bismo se prije uvođenja svakog suplementa trebati savjetovati s nutricionistom?
“U današnje vrijeme u svakoj nutricionističkoj ambulanti i laboratoriju postoje razni mjerni uređaji koji mjere vitaminsko – mineralni sastav, na osnovu kojeg mi nutricionisti, nakon uzimanja anamneze te uz još neke druge parametre uvodimo ciljanu suplementaciju.”
Postoje li beauty suplementi koji nam mogu štetiti ako ih uzimamo predugo, ili „na svoju ruku“?
“Dodaci prehrani mogu nam pomoći da unesemo sve potrebne hranjive tvari ako naša prehrana nije dovoljno raznovrsna. No, dodaci prehrani nisu i ne smiju biti zamjena za uravnoteženu prehranu – najprije bismo prehranom trebali pokušati zadovoljiti sve svoje potrebe, a tek onda posezati za dodacima.
Svatko od nas ponekad treba dopuniti vitamine i minerale, bilo da je to nakon uzimanja antibiotika, neadekvatne prehrane, iz beauty razloga ili nekih drugih razloga. Određena vrsta prehrane, poput veganstva ili poteškoće s apsorpcijom određenih nutrijenata iz prehrane mogu biti razlog nedostatka nutrijenata, a tada je pogotovo bitno znati i pratiti što i u kojoj mjeri uzimati. Posebno je važno naglasiti da se starenjem povećavaju naše nutritivne potrebe, a istovremeno tijelo ima veći problem s apsorpcijom nutrijenata.
Bilo bi idealno uzimati vitamine i minerale iz prehrane – poput voća, povrća i ostalih potrebnih sastojaka. Multivitamini su praktično rješenje za sve probleme, ali su nam i jako važne RDA vrijednosti ili količine pojedinih ili ciljanih vitamina i minerala te se sve može povremeno ciljano nadoknaditi.
Dakle, preporuka je uzimati suplemente ciljano i u određenom vremenskom periodu, te nakon toga raditi povremene pauze – ali, uvijek je potrebno istovremeno razviti i naviku konzumacije zdravih obroka te paziti na svakodnevnu hidrataciju organizma.”