Koliko vam je puta neugodan znoj narušio dojam odjevne kombinacije? Osobama koje pate od hiperhidroze problem se naročito očituje u stresnim situacijama ili pri intenzivnoj fizičkoj aktivnosti. Dolaskom ljetnih vrućina, taj problem postaje još izraženiji i neugodniji.
Znojenje je normalna fiziološka pojava, no ako se radi o prekomjernom znojenju ili hiperhidrozi, može imati značajan fizički, ali i psihološki teret koji utječe na svakodnevne aktivnosti i narušava kvalitetu života.
Pretjerano znojenje razlikuje se od normalnog (fiziološkog) znojenja u količini izlučenog znoja. Za ovu neugodnu pojavu ne postoje poznati okidači, a znanost se redovito bavi pronalaskom rješenja ovog problema. Koje su opcije rješavanja i postoje li proizvodi koji pomažu ublažiti prekomjerno znojenje, otkrila nam je dr. med. Željana Bolanča, spec. dermatovenerologije.
1 do 3% ljudi
Liječenje hiperhidroze zahtjevan je postupak koji iziskuje strpljivost i kombiniranje metoda. Ova pojava pogađa 1-3% ljudi, najčešće u razdoblju puberteta i adolescencije, ali se može javiti i u dječjoj dobi, kada se najčešće radi o primarnoj (idiopatskoj) hiperhidrozi bez poznatog uzroka.
„Emocionalna uzbuđenost glavni je okidač primarne hiperhidroze, čiji je oblik najčešće ograničen na pojedine dijelove tijela, kao što su pazusi, dlanovi i tabani. Smatra se da je posljedica prekomjerne aktivnosti žlijezda znojnica ili broja žlijezda znojnica, dok oblik koji se javlja na dlanovima i tabanima može imati i genetsku predispoziciju“, objašnjava dr. Bolanča.
Ukoliko se radi o sekundarnoj hiperhidrozi, u pozadini se krije podležeća bolest koja dovodi do pretjeranog znojenja, a tada je iznimno važno otkriti pravi simptom.
Od botoxa do lasera
Jedan od načina kontroliranja prekomjernog znojenja, kojem pribjegavaju zvijezde i brojni sportaši, svakako je botox.
„Botulinum toksin tip A smanjuje znojenje blokirajući postgangliotična simpatička vlakna. Tretman je izrazito učinkovit i s minimalno nuspojava ili komplikacija“, kazala nam je dr. Bolanča, dodajući kako je učinak privremen i traje 3 do 6 mjeseci za palmoplantarnu hiperhidrozu (stopala i dlanovi), odnosno 6 do 12 mjeseci za aksilarnu (pazusi).
Osim tretmana botoxom, u terapiji pretjeranog znojenja dlanova koristi se i iontoforeza – uređaj koji pomoću slabe istosmjerne struje preko kože dovodi ione i uz redovitu primjenu normalizira stvaranje znoja.
Prekomjerno znojenje može se tretirati i laserom, kojim se uništavaju znojne žlijezde ispod pazuha i trajno smanjuje znojenje. Iako se neće kod svake osobe znojenje u potpunosti smanjiti, jer učinak ovisi i o energiji lasera koja se aplicira, tretman se može ponoviti još jednom nakon 6 mjeseci.
Antiperspiranti s djelatnim tvarima prekomjerno znojenje drže pod kontrolom
Iako su na raspolaganju različite terapijske mogućosti, učinci su kratkotrajni i u većini slučajeva potrebno je ponavljati terapiju. U pristupu liječenja odabire se između lokalne terapije, u vidu različitih preparata, i sistemske terapije, ili se kombiniraju oba načina.
„Lokalna terapija temelji se na različitim pripravcima koji su već dugo u upotrebi, ali mogu uzrokovati obojenost odjeće i lokalnu iritaciju u vidu crvenila. Među navedenim pripravcima su antikolinergici, borna kiselina, 2-5% otopina taninske kiseline, resorcinol, kalij permanganat, formaldehid, 2 % glutaraldehid“, objašnjava dermatologinja, dodajući kako ovi pripravci denaturiziraju keratin i okludiraju pore žlijezda znojnica, kratkotrajno regulirajući prekomjerni znoj.
Ducray dermatološki laboratorij nude visokoučinkovito rješenje, Hidrosis CONTROL liniju – potpuno rješenje za prekomjerno znojenje pazuha, dlanova i tabana.
Među najdjelotvornijim sastojcima koji suzbijaju lučenje znoja svakako su aluminijeve soli, koje se već godinama primjenjuju kao najučinkovitiji pripravci u reguliranju prekomjernoj znojenja, a zbog praktičnosti i jednostavnosti upotrebe, olakšavaju svakodnevni život i pružaju rješenje ovog neugodnog problema.
„Aluminijeve soli koje zatvaraju pore i smanjuju aktivnost žlijezda znojnica, suzbijajući tako znojenje, pokazale su se najučinkovitijim pripravkom u reguliranju prekomjernog znojenja“, otkriva dr. Bolanča, ističući kako pritom treba odbaciti mitove da su u aluminijeve soli krivac za razvoj karcinoma dojke i Alzheimerovu bolest, jer nijedna od navedenih tvrdnji nije potvrđena epidemiološkim ispitivanjima.
Još neke opcije
Osim lokalnog liječenja, iontoforeze i terapije botoxom, teži se oblici hiperhidroze mogu liječiti i sistemskom terapijom.
„Gotovo više od 50 godina kirurško je liječenje bilo jedina opcija za teže oblike bolesti, sve do pojave antimuskarinskih lijekova, odnosno sistemstke terapije“, objašnjava dermatologinja, tvrdeći kako su današnje kirurške metode mnogo sofisticiranije, iako i dalje nisu preferirana terapija za problem prekomjernog znojenja.
„Uklanjanjem znojne žlijezde s jednog mjesta, javlja se kompenzatorna hiperhidroza na drugom mjestu na koži, pa se danas kod aksilarne hiperhidroze (regija pazuha) može napraviti subaksilarna liposukcija, ali ta terapija nikad nije prešla u širu uporabu“, zaključuje dr. Bolanča.