Činilo vam se kako ste napokon pronašli savršen puder – odgovara vašem tipu kože, ne nakuplja se u borama i sitnim linijama na licu, ne „lijepi“ se na suhe dijelove lica i dovoljno je postojan da preživi čitav radni dan i piće u gradu nakon posla?
Omiljeni puder više nije tako besprijekoran?
Iako ovakav scenarij zvuči gotovo kao dobitak na lutriji, stvari često nisu tako jednostavne. Puder koji ste smatrali „svetim gralom“ i za koji ste se zakleli sami sebi da je jedini koji ćete do kraja života kupovati, odjednom je svoju ulogu prestao obavljati tako besprijekorno?
Ova pojava nije niti malo neobična, a razlog je jednostavan – naša koža, pa tako i njene potrebe, naprosto nisu jednake tijekom čitave godine. Proizvodi koji su nam u proljeće i ljeto bili neizostavni dio svakodnevne beauty rutine odjednom su nam postali isušujući, puder nam je počeo djelovati poput maske na licu, a njegova tekstura kao da se promijenila… Znamo da je puder ostao isti, dakle – jedini je zaključak da se tijekom godišnjih doba promijenila naša koža.
OVDJE pročitajte koji je puder izvrstan za “no makeup makeup” izgled
Nameće se pitanje – kako se isti puder „ponaša“ ljeti i zimi i možemo li uopće od istog proizvoda očekivati „top performance“ cijelu godinu?
Znate li odabrati idealnu formulu za svoje lice?
Prije svega, važno je definirati glavne karakteristike pudera na koje bismo uvijek trebali obraćati pozornost, a to su – nijansa, tekstura i sastojci. Baš svaka od ovih komponenata igra ulogu u kompatibilnosti s našom kožom i tome kako se u konačnici puder na licu „ponaša“ tijekom cijelog dana.
Kad je u pitanju nijansa, većina žena ima dvije savršene – ljetnu i zimsku. Neovisno o tome jeste li pobornica sunčanja ili vam je ljeti duboki hlad najbolji prijatelj, činjenica je kako nam je ljeti ten – htjeli, ne htjeli, u prosjeku dvije nijanse tamniji nego zimi. Snažnom UV zračenju ne možemo baš uvijek pobjeći te je nerealno očekivati da će našem licu u kolovozu odgovarati ista nijansa koju smo koristili u siječnju.
Koža se ne ponaša isto ljeti i zimi – ne možemo očekivati iste benefite od pudera
Osim nijanse, važno je obratiti pažnju na sastojke – posljednjih su godina sve prisutniji dermatološki puderi, koji osim prekrivanja nepravilnosti donose i benefite za određeni tip kože. Masnoj su koži namijenjeni puderi sa snažnijim matirajućim učinkom, u formulama za problematičnu kožu često se nalaze sastojci protiv akni poput salicilne i glikolne kiseline, dok su puderi za suhu kožu bogatiji uljnim i hidratantnim komponentama.
No, potrebno je imati na umu kako se isti puder neće isto „ponašati“ na vašem licu ljeti i zimi. Sastojci koje se ljeti obožavali zbog matirajućeg efekta i kontroliranja proširenih pora, zimi će možda djelovati pretjerano isušujuće, razlog nisu samo vremenski uvjeti, već i stanje same kože – masna koža zimi je često nešto manje masna, a kad se u cijelu priču upetlja i sezonska dehidracija zbog grijanih prostora, jasno nam je zašto puder često izgleda poput sitnih ljuskica na licu već nakon nekoliko sati.
Hidratantni sastojci i zaštita lipidne barijere
Dakle, imate li masnu kožu, zimi će vam vjerojatno i dalje odgovarati dermatološki puder namijenjen sprječavanju akni i prevelike proizvodnje sebuma, no primijetite li da vam je počeo isušivati lice, ispod njega dodajte dodatni sloj hidratantnog seruma i kreme, ili pronađite puder sa sličnim sastojcima, no u manje isušujućoj formuli.
Kad je u pitanju suha koža – njoj je u svako doba godine potrebna pojačana njega i nadoknada prirodnih lipida, no zimi će ta potreba drastično doći do izražaja. Ako vam omiljeni puder s kojim je tijekom ljeta koža bila nahranjena, meka i bez suhih područja više jednostavno nije dovoljan, to samo znači da je vrijeme da ga pospremite do proljeća, a za naredne hladnije mjesece pronađete alternativu koja snažnije djeluje na zaštitu hidrolipidne barijere i osigurava vam bolji balans između njege i prekrivanja.
Ključ je u teksturi
Naposljetku, možda i najvažnija razlika između zimskih i ljetnih očekivanja koje imamo od pudera je – tekstura. Kako se isti puder ponaša ljeti i zimi po pitanju teksture? Tekstura pudera uvelike utječe na način aplikacije, brzinu upijanja, duljinu postojanosti, sam izgled na koži te stupanj nakupljanja u sitnim boricama oko usana i očiju.
Rijetki, hidratantni puderi koji nam ljeti daju onaj obožavani osjećaj „gole kože“, često nam tijekom zime na licu jednostavno neće izgledati tako dobro. Lagani puderi na vodenoj bazi izvrsno su rješenje za vruće dane jer ne pojačavaju mašćenje kože niti začepljuju pore, no zimi će nam koža „popiti“ svu vlagu iz proizvoda, dok će na površini kože ostati neujednačene mrlje zbog kojih će lice poprimiti „patchy“ izgled. Zato – bez obzira na to što ste navikli na rjeđe, laganije formule, za predstojeću zimu ipak potražite puder malo hranjivije teksture, u čijem se sastavu nalaze lipidne komponente koje će pomoći u ravnomjernom nanošenju i zadržavanju prirodne vlažnosti kože.
Možemo li zimi koristiti puder u kamenu?
Ako ste pobornica pudera u kamenu ili prahu i ne želite mijenjati način nanošenja pudera, za zimske mjesece potražite proizvode svilenkaste teksture bez „praškastog“ izgleda, kako ne biste završili s licem koje izgleda kao da je posuto brašnom. Izvrsna su opcija i mineralni puderi s vrlo sitnim česticama, koje na licu stvaraju blagi prirodni sjaj – masnoj će koži i dalje pružiti željeno matiranje, no neće izvući svu vlagu iz kože i stvoriti jednodimenzionalan, beživotan izgled lica.
Znamo da je ženama odabir savršenog pudera jednako važan (ako ne i važniji) od odabira savršene frizure koja pristaje licu ili pak odabir traperica u kojima struk izgleda najbolje, zato je važno prije kupnje shvatiti – baš kao što ne možemo cijelu godinu provesti u istim cipelama, ne možemo niti s istim puderom.