Štiteći našu kožu od UV zračenja, folikule kose trpe veliku štetu, što uzrokuje isušenu kosu, naelektrizirani efekt i manjak volumena, još dugo nakon što ljeto završi. Osim toga, obojena kosa na suncu će izblijediti, a neke boje će od topline sunca potpuno promijeniti nijansu, što posebno pogađa brinete, koje često nakon ljeta završe s narančastim odsjajem kose.
Znajući da su folikule kose ustvari samo specijalizirane stanice kože, logično je da su podložne istim oštećenjima od sunca kao i naša koža. Sunce će najviše oštetiti zaštitne barijere prirodnih ulja na našem vlasištu, što može dovesti do pojave prhuti, pa čak i ispadanja kose.
Dočekajte jesen sa zdravom i sjajnom kosom
Najučinkovitiji način za zaštitu kose od vrućina, morske soli, UV zračenja i vlage je prevencija. Jednom oštećena kosa može omekšati regeneratorima i maskama, no ništa je neće zaista popraviti, sve dok ne izraste nova kosa.
Započnemo li na vrijeme sa specijaliziranom njegom koja će kosu unaprijed zaštiti od oštećenja, jesen bi mogli dočekati sa sjajnom i čvrstom kosom, bez potrebe za drastičnim šišanjem.
Redovito se šišajte
Želite li dužu kosu, možda vam se teško odlučiti na skraćivanje za nekoliko centimetara, no ne preskačite odlaske frizeru, jer će oštećeni i presušeni vrhovi kosi dati dojam još veće oštećenosti i suhoće.
Posebno brinite o obojenoj kosi
Obojena kosa najpodložnija je oštećenjima od sunca, jer kemikalije u boji uzrokuju dodatno blijeđenje i suhoću u kombinaciji s jakim ljetnim suncem. Najbolji način da osigurate postojanost boje i zdravlja kose je korištenje specijalizirane njege za obojenu kosu, koja će obložiti vlasi kako sunce ne bi moglo prodrijeti do njih.
Izbjegavajte agresivne šampone
Bez obzira na znojenje, vrućine i višak ulja na vlasištu, svakodnevno šamponiranje kose zaista nije zdravo za vašu kosu.
Odabir šampona također je potrebno prilagoditi potrebama kose ljeti, pa se preporučuju blagi šamponi s regenerativnim svojstvima, koje je najbolje umasirati u vlasište, a vrhove kose tretirati što manje.
Za dane u kojima vam pranje kose nije nužno, preskočite ga, a treba li vam samo osvježenje vlasišta, isperite kosu u mlakoj vodi, bez upotrebe šampona.
Obnovite oštećene vrhove
Ako vam je kosa već oštećena od sunca, dobar će regenerator pomoći kosi u zadržavanju vlage, čineći je mekšom na dodir. No, kako je prevencija uvijek bolja od naknadnog spašavanja, tankim slojem regeneratora možete i zaštititi kosu prije odlaska na plažu ili bazen. Sastav regeneratora pomoći će u odbijanju klora, soli i drugih štetnih učinaka.
Odmorite kosu od nepotrebne topline – spremite peglu, figaro i fen
Kosa će dovoljno štete pretrpjeti od sunca, pa je pokušajte poštedjeti nepotrebnog stresa uzrokovanog uređajima za stiliziranje. Barem u najtoplijim ljetnim mjesecima, pospremite peglu za kosu i figaro u ladicu, a ležerne valove postignite prstima, ukosnicama i pjenom za učvršćivanje kose.
Ako ste u mogućnosti, preskočite i feniranje, a kosi dopustite da se prirodno osuši. Odlučite li se ipak za fen, koristite ga na umjerenoj temperaturi.
Prije izlaganja suncu, obavezno je zaštitite
Svakim izlaskom na sunce kosa i vlasište trpe štetu, a najjednostavnija zaštita je nošenje kape ili šešira. Ipak, time nećemo zaštititi cijelu dužinu kose, a nije li šešir dovoljno gust, i kroz njega vlasište može zadobiti opekline.
Kosa se smatra nakupinom mrtvih stanica, zbog čega ne može zadobiti iste opekline kao koža, ali kombinacija UV zraka, soli i vrućeg zraka može je nepovratno oštetiti.
Vodootporne formule zaštitit će i kosu i vlasište te osigurati cjelodnevnu zaštitu od sunca, soli i klora.
Nakon boravka na suncu, dopustite kosi i vlasištu da se oporavi te izbjegavajte sunce sljedećih nekoliko dana. Odlučite li se na izlaganje suncu više dana zaredom, nakon svakog sunčanja kosu obnovite hranjivom maskom koja će spriječiti dugotrajna oštećenja vlasišta.