Koliko prosječno traje liječenje akni i kako osigurati da se one ne vrate?

Jeste li znali da se gotovo 85% tinejdžera bori s problemom akni? Ovdje, naravno, nije riječ samo o estetskom problemu, nego i o emocionalnim posljedicama koje mogu trajno narušiti kvalitetu života – od manjka samopouzdanje, socijalnog povlačenja, do bijesa, anksioznosti i depresije. Nakon početnog straha pa i očaja, većina ih se odlučuje na posjet dermatologu, uglavnom s velikim očekivanjima. Najvažnije pitanje koje tada imaju jest – koliko će proces liječenja trajati te što mogu učiniti kako se akne više ne bi vratile?

Zbog učestalosti i važnosti ovih pitanja, odlučili smo odgovore potražiti kod uglednih zagrebačkih dermatologinja koje se s problemom akni kod svojih pacijenata svakodnevno susreću u svojim ordinacijama i koje sudjeluju u ovogodišnjoj inicijativi Pokaži se.

Liječenje akni je izazov

“Akne su kronična upalna bolest koja se najćešće se javlja u adolescenata, a nerijetko i u odrasloj dobi. U adolescentskoj dobi ćešće zahvaća mušku populaciju, a kad je riječ o odrasloj populaciji, to su uglavnom žene. Klinička slika varira od blagih neupalnih oblika do vrlo teških upalnih promjena”, rekla nam je dermatologinja iz zagrebačke Poliklinike Medikol, dr. Diana Ćesić.

dr. Diana Ćesić

Dodala je kako liječenje akni predstavlja izazov, kako za samog pacijenta tako i za dermatologa.

Radi se o dugotrajnom procesu koji traje od nekoliko mjeseci do nekoliko godina, ovisno o težini kliničke slike. Od iznimne je važnosti krenuti s liječenjem što ranije, kako bi se spriječio nastanak ožiljaka koji se kasnije teško uklanjanju i koji uvelike utječu na smanjenje cjelokupne kvalitete života”, objasnila nam je dr. Ćesić.

Rekla je kako liječenje akni uključuje lokalnu i sistemsku terapiju koja se, ovisno o kliničkoj slici, često i kombinira.

“Blaže oblike akne liječimo lokalnom terapijom. Okosnica terapije su lokalni retinoidi, a druge terapijske opcije uključuju antimikrobne lijekove (benzoil peroksid, antibiotici), azelaičnu kiselinu, salicilnu kiselinu te alternativne preparate s keratolitičkim, protuupalnim i antimikrobnim svojstvima. Cilj lokalne terapije je suprimirati ciklus razvoja akni, pritom djelujući na smanjenje stvaranja loja, sprečavanje razvoja folikularnog čepa tj. komedona, smanjenje upale te  smanjenje kolonizacije bakterija”.

Kad lokalna terapija ne pomaže

“Terapija akni uvijek je simptomatska“, naglasila je dermatologinja dr. sc. Jelena Meštrović Štefekov iz Poliklinike Šlaj-Anić  – “ona koja djeluje na same akne, smirujući pretjerani rad lojnica i posljedičnu upalu, no, nerijetko je i uzročna – onda kada postoje hormonalne abnormalnosti (povišene vrijednosti muških spolnih hormona, inzulinska rezistencija), na što osobito treba posumnjati u slučaju neredovitih menstrualnih ciklusa, PCO, pojačane dlakavosti, povećane tjelesne težine. U tom slučaju, uz simptomatsku terapiju (lokalna, antibiotska, izotretinoin), treba uključiti i uzročnu (hormonalna, hipoglikemijska, promjena prehrambenih navika)”, savjetovala je dr. Meštrović Štefekov.

dr.sc. Jelena Meštrović Štefekov

Dodala je i kako je pubertet vrijeme koje dominantno vežemo uz akne – aktivacijom spolnih hormona i njihovim djelovanjem na žlijezde lojnice stvaraju se uvjeti za razvoj ove bolesti kod osoba koje su aknama genetski predisponirane (postoji određena obiteljska povezanost). To znači da dok god traje pubertet, trajat će i akne. U prosjeku to vrijeme iznosi 5-10 godina, a u rjeđim će se slučajevima sklonost aknama nastaviti i u odrasloj dobi – odnosno, nakon 25. godine života.

Upornost i ustrajnost

Ono što liječnici jednoglasno ističu kao čest problem u radu s pacijentima koji se bore s aknama, jest nestrpljivost i nerijetko prerano odustajanje od terapije. S time se u svojoj praksi susrela i dermatologinja dr. Mikela Petković, iz Poliklinike Petković.
dr. Mikela Petković
Akne ne možemo izliječiti u 24 sata. Da bismo vidjeli djeluje li tretman za akne, moramo ga koristiti minimalno 4 tjedna, a optimalno vrijeme procjene uspjeha terapije je 6-8 tjedana. Ukoliko se radi o srednje teškom i teškom obliku akni koje zahtjeva peroralnu terapiju, ona se koristi otprilike nekoliko mjeseci”, ispričala nam je dr. Petković.
S nama je podijelila i vlastito iskustvo borbe s aknama.

“Akne sam aktivno liječila nekoliko godina, točnije 5 godina te sam potom redovito koristila terapiju održavanja. Povremeno bi došlo do pogoršanja akni koje su u postadolescentnoj dobi brže stavljene pod kontrolu u odnosu na pubertetsku dob. Još uvijek koristim terapiju održavanja”, otkrila je naša sugovornica.

Kako osigurati da se akne ne vrate?

Odgovor na ovo pitanje, složit će se svi liječnici, strogo je individualan i uključuje brojne stavke.

Prema riječima dermatologinje dr. Nevije Delalle iz Poliklinike Dermalife, ovisno o tipu akne i njihovim uzrocima, ovisi i terapija koja odgađa ili spriječava recidive. Osim toga, treba voditi i o vanjskim faktorima – hrani s visokim glikemijskim indexom, kozmetici na uljnoj bazi, stresu koji djeluje na hormonski status.

dr. Nevia Delalle

“Način liječenja potpuno je drugačiji od pacijenta do pacijenta, a da ne spominjemo podvrste prema težini same bolesti od komedona do pustula, nodusa i cista, s posljedičnim nastankom ožiljaka. Treba liječiti i upalne i neupalne procese, ožiljke, seboreju, hiperandrogenizam, hirzutizam, nepravilne menstruacijske cikluse, a ponekad i nerijetko i pružiti psihološku pomoć, jer razvijanje anksioznosti i depresije je vrlo ozbiljna dijagnoza.

Uz lokalnu i sistemsku terapiju nikako ne smijemo zaboraviti dermatološku kozmetiku u svakodnevnoj kućnoj njezi kože koja je sklona aknama. Ožiljne promjene se liječe brojnim kombiniranim metodama što je tema za sebe, a ipak spada u liječenje akni,  jer prvo pitanje nakon prvog poboljšanja stanja kože je: „Kako ćemo i kada riješiti ožiljke i hiperpigmentacije?“.

Naša je intencija  educirati pacijente, roditelje pacijenata i odgojno – obrazovne djelatnike da na vrijeme reagiraju i ne odgađaju liječenje kako do posljedica ne bi došlo,  jer je tada i liječenje značajno kraće, a rezultati su zahvaljujući današnjim mogućnostima odlični. U suprotnom liječenje može potrajati više godina.

Briga o koži počinje pravilnom njegom

Sponzori akcije #pokazise su poznati brendovi posvećeni brizi o koži JeuDérm, Omnibiotic, Metacare, Bioderma, Advanced Nutrition Programme, Forever Young i Novexpert, Eau Thermale Avène, Ducray, Eptaderm, Skintegra, Gloria Prirodna kozmetika i Alkmene. Partneri u projektu odabrali su proizvode koji ciljano djeluju na akne te pripremili niz pogodnosti prilikom njihove kupnje.

Novexpert Trio Cink linija

Francuski brend baziran na sto posto prirodnim sastojcima i brojnim istraživanjima kreirao je liniju Trio Cink, namijenjenu smirivanju i ublažavanju upala na koži sklonoj aknama.

Trio Cink linija na kožu djeluje protuupalno, umirujuće, uklanja nečistoće, matira, hidratizira, smiruje i uklanja akne te ima anti-age učinak. Za njezino djelovanje zaslužna je Trio Cink molekula, kompleks koji sadrži tri oblika cinka u najvećoj dozvoljenoj količini u kozmetičkom proizvodu, jer je cink najbolji inhibitor IGF-hormona, a u potpunosti inhibira i bakteriju P. acnes koja živi u aknama.

Advanced Nutrition Skin Clear Biome

Inovativni dodaci prehrani Advanced Nutrition Programme, koji su u Hrvatskoj dostupni zahvaljujući tvrtki DermaCare, temelje se na 15-godišnjem pionirskom istraživanju utjecaja vitamina, minerala i drugih nutrijenata na zdravlje kože.

Njihova specijalna formula za kožu pod stresom i problematičnu kožu je suplement nove generacije koji uspostavlja ravnotežu između zdravih crijeva i zdrave kože. Skin Clear Biome™ djeluje iznutra hraneći dobre bakterije pa je koža pročišćenija i svjetlija.

U akciju Pokaži se svakodnevno se uključuju novi dermatolozi i poliklinike. Slobodne termine potražite i rezervirajte  OVDJE.

* Besplatni pregled akni u okviru akcije #pokazise uključuje dijagnosticiranje stanja kože lica te savjetovanje oko eventualnog potrebnog liječenja, a svoj termin možete rezervirati putem linka. Rezervacije će biti otvorene sve do popunjavanja predviđenog broja termina, a svaki daljnji tretman, odnosno propisana terapija, nisu dio ove akcije. Nakon prijave i uspješne rezervacije, obavijest o potvrdi termina bit će poslana na mail adresu navedenu u prijavnom obrascu. Prijave su moguće po sistemu jedna osoba-jedan termin, a dobiveni termini su fiksni te ih nije moguće naknadno mijenjati. Stoga je važno na pregled doći u zakazano vrijeme, bez kašnjenja.

Portal estetica.hr zahvaljuje dermatolozima te svim ostalim stručnjacima i partnerima na velikom odazivu i sudjelovanju u ovoj akciji.

 

Pročitajte još i ...