Akne su jedna od najčešćih kožnih bolesti i doista su rijetki sretnici koji se s njima baš nikada nisu susreli. Najčešće se pojavljuju na licu, a ovisno o uzroku, smještaju se na njegovoj donjoj polovici – na bradi i ispod usana, odnosno na gornjoj polovici – na nosu, obrazima i čelu.
Izravan uzrok njihova nastanka je pretjerana proizvodnja sebuma, što onda dovodi do začepljenja žlijezdi lojnica. Pučki se nazivaju prištićima ili bubuljicama, no, dermatolozi razlikuju nekoliko vsta akni, ovisno o njihovoj pojavnosti te dubljim uzrocima nastanka.
Ipak, najčešće su one koje nazivamo acne vulgaris ili obične akne, a one najviše muče adolescente. Osim na licu, mogu se pojaviti i na rukama, leđima i vratu.
Osim kod tinejdžera, koji su svakako najpogođenija skupina, akne se javljaju i u svim drugim dobnim skupinama. Čak jedna od pet odraslih osoba u dobi između 25 i 44 godine ima akne, a gotovo polovica svih odraslih žena ima blage do umjerene akne.
Postoji li ekspresno rješenje za akne?
Odgovor na ovo pitanje koliko je brzo moguće riješiti problem akni ovisi o brojnim faktorima – o tome koliko su one izražene i prisutne, kada su nastale, koja je regija kože zahvaćena, a važnu ulogu igra i spol i dob pacijenta. U svakom slučaju, stručnjaci će se složiti da za rješavanje problema akni ne postoje instant rješenja ni prečice. Jer ovdje nije riječ samo o nesavršenosti kože, već o ozbiljnom zdravstvenom problemu koji, pogotovo kod mlađih osoba, može prouzročiti i druge probleme – poljuljano samopouzdanje, povlačenje u sebe pa čak i depresiju.
Neke će pacijente dermatolog zbog njihovih akni i ukupnog statusa kože uputiti i na dodatne pretrage – prije svega one laboratorijske, iz kojih će vidjeti ukupnu krvnu sliku, ali i status hormona, šećera u krvi te svih ostalih parametara koji mogu utjecati na nastanak akni.
Nekima će pak biti dovoljan savjet za odabir ciljanih i učinkovitih dermokozmetičkih preparata koji će im pomoći da svoju kožu dovedu u željeno stanje, dok će trećima biti potrebna višemjesečna terapija i puno strpljenja.
Stoga i danas ponavljamo sveto pravilo kada je riječ o aknama – ne eksperimentirajte sami, već se pri prvoj sumnji na akne obratite dermatologu. A možda ste baš vi jedan od dvjestotinjak pacijenata i pacijentica koji su se pridružili našoj inicijativi #pokazise te ste besplatan savjet potražili u jednoj od naših partnerskih dermatoloških poliklinika diljem Hrvatske. Među njima su i tri zagrebačke dermatologinje koje vam predstavljamo danas, i to kako slijedi: dr. Željana Bolanča, dr. Ružica Jurakić Tončić i dr. Dora Madiraca Glasović.
Poliklinika Bolanča, Gradišćanska ulica 30
Besplatne preglede akni u Poliklinici Bolanča tijekom siječnja i veljače obavlja dr. sc. Željana Bolanča. Nakon diplome na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, pripravnički je staž odradila u KBC-u „Sestre milosrdnice“. Nakon toga je, najprije kao stručna suradnica, a onda i kao voditeljica grupe proizvoda za ginekologiju i gastroenterologiju, radila u farmaceutskoj tvrtki Solvay Pharmaceuticals.
Nakon položenog specijalističkog ispita iz dermatovenerologije radila je na Klinici za kožne i spolne bolesti KBC-a „Sestre milosrdnice“, a u središtu njezina interesa su liječenje akni, dermatoonkologija i opća dermatologija te bolesti kose, zbog čega je na zagrebačkom Medicinskom fakultetu doktorirala s temom „Vrijednost trihoskopije u dijagnostici primarnih ožiljnih alopecija“. Objavila je i velik broj znanstvenih radova u indeksiranim časopisima.
Svjesna kako izgled kože uvelike utječe na samopouzdanje, dr. sc. Željana Bolanča strastveno se posvetila i području estetske dermatologije, postavši službeni trener i edukator tvrtke Allergan Aesthetics za Hrvatsku – za aplikaciju Juvederm dermalnih filera i Vistabela (botulinum toksina tipa A).
Kontinuirano se educira te u Hrvatskoj i inozemstvu pohađa brojne tečajeve, radionice, simpozije i kongrese iz područja opće dermatologije, trihologije, kozmetologije i estetske dermatologije, a iznimno je angažirana i izvan ordinacije: članica je Hrvatskog društva dermatovenerologa, Europskog društva dermatovenerologa (EADV), International Dermoscopy Society (IDS), tajnica zagrebačkog ogranka Hrvatskog društva za dermatovenerologiju HLZ te tajnica udruge Zdravi pod suncem koja se bavi promicanjem važnosti odgovornog ponašanja na suncu sa svrhom prevencije i smanjivanja broja oboljelih od zloćudnih tumora kože, kao i prevencijom različitih dermatoveneroloških bolesti.
Ovu zagrebačku dermatologinju pacijenti vole i zbog vedrog i umirujućeg pristupa, temeljitosti i iznimne profesionalnosti te sposobnosti da pronađe izlaz kod problema od čijeg su rješavanja mnogi već odustali.
Poliklinika dr. Tončić, Mlinovi 159a
Prim. dr. sc. Ružica Jurakić Tončić, spec. dermatovenerologije, entuzijast je struke s posebnim naglaskom na tretiranju problematične, zahtjevne kože te na pronalaženju odgovarajuće kombinacije aktivnih sastojaka.
Dugogodišnje iskustvo stekla je u dinamičnom bolničkom sustavu KBC Zagreb radeći kao dermatologinja u Klinici za dermatovenerologiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i KBC Zagreb, u Referentnom centru za kontaktne alergije Republike Hrvatske, Ambulanti za pigmentne tvorbe, Dermoskopskoj ambulanti i kao odjelni liječnik Odjela za upalne bolesti kože. Vanjski suradnik je Katedre za dermatovenerologiju i sudjeluje u Postdiplomskoj nastavi u sklopu specijalizacije u dermatovenerologiji.
Nakon višegodišnjeg kliničkog rada, počinje raditi i u sklopu privatne poliklinike Poliklinika dr. Tončić, koja je ovog ljeta otvorila svoja vrata i dermatološkim pacijentima, čime je Poliklinika uz dugogodišnji i priznati rad na području estetske kirurgije, obogatila i zaokružila svoju ponudu. Misao vodilja Poliklinike dr. Tončić je stručnost i individualizirani pristup pacijentima, te je u ovoj Poliklinici prvenstveno naglasak na zdravlju kože kako bi se odgovorilo na sve njene potrebe i sačuvala njezina kvaliteta i ljepota.
Poliklinika Drinković, Bogoslava Šuleka 5
Dr. Dora Madiraca Glasović, specijalistica je dermatologije i venerologije, a svoje je bogato iskustvo stekla u Klinici za kožne i spolne bolesti KBC Sestre milosrdnice gdje je i danas zaposlena. Osim kao bolnički liječnik, svoje znanje i ljubav prema dermatovenerologiji i pacijentima prenosi i u Specijalnoj bolnici Primamed te u Poliklinici Drinković u Zagrebu.
Ova zagrebačka dermatologinja trenutno je na užoj specijalizaciji iz pedijatrijske dermatologije u sklopu koje završava i poslijediplomski studij iz pedijatrije.
Pohađa poslijediplomski doktorski studij „Biomedicina i zdravstvo“ na Medicinskom fakultetu u Zagrebu te aktivno sudjeluje na brojnim domaćim i međunarodnim simpozijima i kongresima. Od 2013.g. sudjeluje u javno preventivnom znanstvenom projektu ranog otkrivanja melanoma i ostalih zločudnih tumora kože u organizaciji Hrvatskog dermatovenerološkog društva Hrvatskog liječničkog zbora i Referentnog centra za melanom MZ-a Republike Hrvatske.