Zaštititi kožu od vanjskih utjecaja, prevenirati znakove starenja i očuvati mladolikost kože ideal je kojem teži svaka beauty rutina. Proizvođači kvalitetnih proizvoda za njegu kože pokušavaju pronaći idealnu kombinaciju aktivnih sastojaka koji će u pažljivo odabranoj koncentraciji obnoviti kožu, očuvati je od štetnih utjecaja i što dulje joj omogućiti da izgleda zdravo, čvrsto i zaglađeno.
Prednosti vitamina C, retinola i hijaluronske kiseline dokazane su brojnim ispitivanjima pa su tako ovi sastojci danas postali među najpoželjnijima te će ih preporučiti većina dermatologa i stručnjaka za njegu kože.
Vitamin C
Vitamin C sasvim opravdano se nalazi na vrhu ljestvice korisnih sastojaka kada su zdravlje i ljepota kože u pitanju. Ovaj moćan sastojak posjeduje izrazito snažna anti-age svojstva, zbog čega je postao nezaobilazan dio njege kože u svim dobnim skupinama, a posebice nakon 30-e godine.
Liječnici redovito ističu iznimnu važnost vitamina C za kožu, ali i cjelokupni organizam. Izuzetno je važan za funkcioniranje mnogih komponenti ljudskog zdravlja, poput čvrstoće kostiju, kože i krvnih žila, ali je i snažan antioksidans koji neutralizira slobodne radikale i stvara barijeru od štetnih tvari iz okoline koje štete našem tijelu. Već je time dokazao svoju važnost za zdravlje kože, no njegovih je benefita još mnogo.
Vitamin C je neophodan čimbenik u sintezi kolagena, poboljšava elastičnost kože, osvjetljuje ten, ublažava vidljivost bora, sprječava sintezu melanina i prevenira razvoj hiperpigmentacija i diskoloracija, a pomaže i u blijeđenju postojećih mrlja na koži. Uzevši u obzir sve benefite vitamina C za kožu, jasno je da bez njega nema kvalitetne anti-age njege.
Iako su ga mnoge kozmetičke kompanije uvrstile u kreme, vitamin C ipak je najstabilniji u vodenim bazama, pa najčešće dolazi u obliku seruma u tamnim bočicama.
Kako ističe i dr. Željana Bolanča, spec. dermatovenerologije, kod vitamina C važan je oblik molekule, koncentracija, pH pripravak, ambalaža, skladištenje i u kojem je obliku pripravak (je li u obliku seruma ili kreme), a njegove su dobrobiti za kožu neupitne. Ljeti ga je potrebno nanositi sa SPF njegom.
Pročitajte i: Dr. Željana Bolanča: Zašto je vitamin C proizvod koji morate uvrstiti u njegu kože?
Retinol
Još jedan sastojak koji kvalitetna anti-age rutina ne smije zaobići je retinol, derivat vitamina A, poznat i kao vitamin A1. Osim što je snažan antioksidans, potiče obnovu oštećene kože, prevenira starenje kože, ali i pomaže u smanjenju fotostarenja, liječenju akni, hiperpigmentacija i melazme.
Djelovanjem vitamina A na kožu dolazi do pojačane sinteze kolagena, prevencije i reduciranja bora, ubrzava se proces izmjene stanica kože, a izuzetno je koristan i u borbi protiv hiperpigmentacija.
Redovitim korištenjem retinol učvršćuje površinski sloj kože, a što je veća koncentracija retinola u proizvodu, njegovo će djelovanje biti brže i snažnije. Dermatologinja Ava Shamban za masnu, oštećenu kožu preporučuje više postotke, dok onima osjetljive kože savjetuje koristiti slabije retinole u kombinaciji s hidratantnom kremom.
S obzirom na to da riječ o izrazito snažnom sastojku, retinol može imati i nuspojave poput iritacija i crvenila, pa se u početku korištenja preporučuje nanošenje nekoliko puta tjedno, a na svakodnevno korištenje može se prijeći nakon što se koža privikne. Dermatolozi retinol preporučuju uvrstiti u noćnu njegu kože, dok je ljeti potrebno paziti na osjetljivost kože i koristiti ga pažljivo, po mogućnosti u noćnoj njezi. Ujutro očistite lice i nanesite SPF njegu.
Hijaluronska kiselina
Popis zaključujemo omiljenim sastojkom u proizvodima za njegu kože, koji se već godinama nalazi u linijama gotovo svih proizvođača preparativne kozmetike. Pri pomisli na anti-age njegu, teško možemo zaobići hijaluronsku kiselinu. Njeni benefiti i uloga u prevenciji starenja već su dobro poznati, no korisna je i u proizvodima za obnavljanje kože, hidrataciju i vraćanje prirodnog volumena.
Razlog njene popularnosti leži u činjenici da je ona jedan od sastavnih elementa naše kože i odgovorna je za njen mladolik izgled i čvrstoću, jer zadržava i veže i do 1 000 puta svoje težine u vodi, što osigurava dubinsku hidrataciju kože. Hidratacija joj nije jedina uloga, pa je tako zaslužna i za transport nutrijenata u koži, ali i obranu od mehaničkih i kemijskih oštećenja.
Hijaluronska kiselina se smatra jednim od glavnih anti-age sastojaka jer vezanjem vode daje koži elastičnost i punoću, čime smanjuje vidljivost postojećih bora i nepravilnosti te prevenira stvaranje budućih bora. Iako je naša koža prirodno sadrži, ubrzano je gubi već nakon 30-e, pa ju je potrebno pravovremeno nadoknaditi.