Nutricionistica savjetuje kako spriječiti klasično prejedanje za blagdane

Blagdani su vrijeme s puno izazova, ali vjerujte, uživanje u hrani i sprječavanje prejedanja mogu ići ruku pod ruku. Kako uspjeti da si ne uskratite omiljene poslastice, a da pritom ne „nabijete“ gomilu kilograma viška otkriva nutricionistica Ivana Barišić, vlasnica Nutrilife Centra.

Evo njezinih 7 ključnih pravila.

1. Uvedite “pravilo jedne plate”

Umjesto da tanjur punite nasumce, prvo napravite “obilazak” stola. Odaberite ono što zaista volite i napunite tanjur raznovrsno, ali samo jednom. Tako izbjegavate bezglavo ponavljanje odlazaka po hranu, a ujedno se fokusirate na kvalitetu umjesto kvantitetu.

2. Prije blagdanskog ručka pojedite manji, uravnotežen obrok

Možda zvuči čudno, ali dolazak gladni za stol obično znači da ćete se prejesti.

Moj savjet je uvijek isti: pojedite manji obrok 2-3 sata prije – npr. grčki jogurt s bademima ili proteinski smoothie s bananom. Time osiguravate stabilnu razinu šećera u krvi i smirujete “vuka” u trbuhu.

3. Koristite pravilo „20 minuta“

Kada završite svoj prvi tanjur, pričekajte 20 minuta prije nego odlučite hoćete li uzeti još. Mozgu treba vrijeme da shvati da ste siti, a ovaj trik često rezultira time da uopće ne poželite ponoviti porciju.

4. Desert? Svakako – ali jedan!

Uživanje u blagdanskoj torti ili kolačima je dio tradicije, no postavite si granicu. Ja uvijek preporučujem biranje jednog desertnog favorita i uživanje u njemu bez osjećaja krivnje.

Ako se trudimo “sve probati”, obično završimo osjećajući se loše.

5. Nutrilife “tajno oružje” za probavu

Klijentima često savjetujem dodatke prehrani koji podržavaju probavu. Blagdanski obroci često su bogati mastima i ugljikohidratima, što može preopteretiti probavni sustav. Probavni enzimi ili specifični probiotici mogu biti game-changer. Naš The Super Elixir ne samo da pomaže s probavom nego i smanjuje nadutost – idealno za ovakve prilike.

6. Šetnja prije i poslije obroka

Aktivnost ne mora biti trening u teretani – šetnja od 20 minuta s obitelji prije obroka potiče metabolizam i bolju probavu. Još bolji efekt postižete ako nakon jela organizirate obiteljsku šetnju – prošetati uz lampice i ujedno razbiti težinu u želucu? Zvuči savršeno.

7. Ne zaboravite tanjur povrća

Ovo je moj “zeleni savjet”. Kada birate obrok, pola tanjura uvijek popunite povrćem – blitvom, salatama, pečenim povrćem.

Ivana Barišić, magistrica nutricionizma i izvršna direktorica Nutrilife Centra

Ne samo da će vas to brže zasititi, već povrće s vlaknima usporava probavu šećera i masti, što je tijekom blagdana pravi bonus.

Zaključno, blagdani nisu vrijeme za striktne dijete, ali uz ove trikove možete uživati u svakom trenutku bez neugodne težine ili grižnje savjesti. Ja uvijek kažem – blagdani su za slavlje, a ne za borbu s hranom! – ističe Ivana Barišić.

Moj blagdanski guilty pleasure

Suhi kolači su moja slabost! Vanilija kiflice i cvjetići s marmeladom nešto su čemu se jednostavno ne mogu oduprijeti, ali nikada ne osjećam krivnju jer se nakon blagdana vraćam svom uobičajenom programu prehrane. Tri dana uživanja neće napraviti nikakvu štetu ako se znate vratiti u balans. Smatram da je najvažnije uživati u blagdanima bez grižnje savjesti, ali isto tako biti svjestan da blagdanski stol nije svakodnevica.

Upravo ta svijest i povratak strukturiranoj, uravnoteženoj prehrani omogućuju mi da uživam u omiljenim delicijama bez brige o posljedicama.

Naša trpeza za Badnju večer

Za Badnju večer, obitelj se okuplja kod svekrve i ona je zadužena za pripremu, a meni je uvijek zadovoljstvo pomoći. Na stolu se nađe riba – najčešće brancin ili orada, zatim pašteta od tune, bezglutenska pogača za one s intolerancijom i nezaobilazne lignje s krumpirom. Jedna od mojih omiljenih delicija je hobotnica na novaljski – pečena polako, uz vino, maslinovo ulje i začine, jednostavno savršena.

Pri pripremi jela za blagdane ključ je u malim prilagodbama! Koristite manje masnoće – npr. umjesto maslaca, jogurt ili maslinovo ulje. Zamijenite teške priloge poput pire krumpira pečenim povrćem. Kod deserta, dio šećera možete zamijeniti voćem ili zaslađivačem. I, najvažnije, držite se porcija! Uživajte u svemu, ali umjereno – okus je isti, a osjećaj poslije obroka puno bolji.

Evo jednog od mojih omiljenih blagdanskih recepata.

BRANCIN U ŠKARTOCU

Sastojci za brancina: 1 brancin (oko 1,5 – 2 kg), 3-4 češnja češnjaka, 1 vezica svježeg peršina, 2-3 grančice ružmarina, 1 žličica sušenog majčine dušice, 1 žličica crvene paprike, sol i papar po ukusu, 2-3 žlice maslinovog ulja, 1 čaša bijelog vina (po želji, za marinadu)

Povrće: 3-4 mrkve, 1 manja tikvica, 1 crvena paprika, 1 vezica mladog crnog luka, 3-4 rajčice, 1 vezica svježeg peršina, 1 žličica sušenog origana, sol, papar, maslinovo ulje

 Priprema brancina: Operite brancina i osušite ga papirnatim ubrusima. U zdjeli pomiješajte sitno nasjeckani češnjak, svježi peršin, ružmarin, majčinu dušicu, crvenu papriku, sol, papar i maslinovo ulje. Dodajte bijelo vino ako ga koristite. Brancin dobro utrljajte ovom marinadom, pazeći da začini dođu i ispod kože. Ostavite ga da odstoji najmanje 1 sat, a najbolje bi bilo da odstoji preko noći u hladnjaku.

Priprema povrća: Ogulite mrkvu te narežite na kolutove ili kockice. Narežite tikvicu, crvenu papriku i rajčicu na kockice. U velikoj zdjeli pomiješajte sve povrće, dodajte sol, papar, origano i malo maslinovog ulja.

Priprema škartoca: Na papir za pečenje rasporedite povrće ravnomjerno, a u sredinu stavite mariniranog brancina. Povežite krajeve papira kako biste formirali paket, tako da ništa ne ide van.

Pečenje: Zagrijte pećnicu na 180°C. Stavite paket u prethodno zagrijanu pećnicu i pecite oko 2-2,5 sata, ovisno o veličini brancina. Povremeno otvarajte paket i prelijte vlastitim sokovima kako bi ostalo sočno. Ako želite da bude hrskavo na površini, posljednjih 30 minuta otkrijte paket i zapecite brancina.

Pročitajte još i ...