Ideali ljepote, iako nisu isti u svim dijelovima svijeta, ipak uvelike utječu na općeprihvaćeni pojam estetike. Pogrdno tretiranje i omalovažavanje osoba koje izgledom odudaraju od standarda ljepote pogađaju osobe oba spola i svih životnih dobi, no najuočljivije je među mladim ženama.
Žene su mnogo sklonije samokritici
U američkoj pop kulturi ova je pojava dobila naziv Body Shaming, u doslovnom prijevodu izazivanje srama kod osobe zbog izgleda njenog tijela. Žene su ovoj negativnoj navici mnogo sklonije, jer već od rane tinejdžerske dobi mnogo pažnje pridaju izgledu, a često i u ostatku života velik dio svog samopouzdanja vežu za fizički izgled.
Male grudi, široki bokovi, celulit, rijetka kosa i problematičan ten samo su neki od razloga Body Shaminga, a žene nerijetko postaju pretjerano zaokupljene onim dijelom tijela koji se ne uklapa u njihovo viđenje savršenstva te same sebi nametnu osjećaj manje vrijednosti, ne osjećajući se dovoljno lijepima.
Body Shaming u stalnom porastu
Filmska i modna industrija, kao i izloženost privatnog života na društvenim mrežama ovaj su trend posljednjih godina dodatno produbile, rezultirajući padom samopouzdanja kod mlađih djevojaka, koje često već u tinejdžerskim godinama imaju čitavu listu dijelova tijela koje bi željele promijeniti čim postanu punoljetne.
I Hollywood je imao značajnu ulogu
Ideju da je osobama savršenog tijela i lica mnogo lakše dostići privatni, društveni, ali i poslovni uspjeh, djelomično je nametnula filmska industrija. Brojne glumice su posljednjih dvadesetak godina progovorile o neugodnim iskustvima tijekom karijere, otkrivajući kako zbog manjka ili viška tjelesnih atributa često nisu dobivale uloge te da je u Hollywoodu u 90-ima bilo moguće dobiti ulogu samo ženama koje su bile visoke, mršave i pravilnih crta lica.
Posljednjih godina svjedočimo značajnoj promjeni ovog trenda pa tako danas u najvećim filmskim hitovima možemo vidjeti sve veću raznolikost po pitanju estetike pri odabiru glumica.
Protupokret: Body Positivity
Kao i svaka društvena pojava širokih razmjera, i Body Shaming pokret ubrzo je dobio protivnika – Body Positivity pokret. Riječ je o ideji po kojoj bi se svaka osoba trebala osjećati dobro u svojoj koži te se truditi biti zadovoljna sobom.
Iako je početno zadobio brojne poklonike, Body Positivity pokret posljednjih je godina na meti kritika. S njim se ne slažu liječnici, nutricionisti, ali niti psihijatri. Tvrde kako je istina da bi svaka osoba trebala imati samopoštovanja te da izgled ne treba utjecati na vlastiti osjećaj vrijednosti, no snažno se protive ideji odobravanja debljine i drugih štetnih navika.
Velik dio Body Shaming pokreta odnosi se na Fat Shaming (u prijevodu: posramljivanje zbog debljine), čemu se ideja pozitivnog stava o tijelu protivi, tvrdeći kako i pretili ljudi mogu biti lijepi. Takav je stav izazvao neodobravanje liječnika i zdravstvenih organizacija, koje tvrde kako se pretile osobe ne bi trebale osjećati manje vrijednima, no svakako ih se treba upozoravati na zdravstvene rizike koje debljina nosi, te se višak kilograma ne bi smio promovirati kao lijepa i pozitivna pojava, posebice zbog porasta pretilosti i vezanih bolesti u djece.
Ukusi su različiti, kao i ideali ljepote
Kad je u pitanju zdravlje, stručnjaci su složni – nezdrave navike ne bi trebale biti promovirane kao pozitivne, bilo da je riječ o pušenju, alkoholu, ili prevelikom višku kilograma. Ipak, kada govorimo isključivo o estetskom aspektu, činjenica je da su ukusi zaista različiti. Visina, veličina grudi, obujam struka, dužina kose ili broj stopala zaista ne bi trebali biti univerzalni ideal.
Brojne su slavne osobe vlastitim primjerom dokazale da se simbolom ljepote, atraktivnosti i ženstvenosti može postati i s kratkom kosom, i s viškom kilograma, i s problematičnim tenom. Neke su od njih svoju karijeru izgradile na sitnim nesavršenostima, zahvaljujući kojima odudaraju od ostalih – poput madeža Cindy Crawford, stražnjice Kim Kardashian, nosa Barbre Streisand, ili pak malih grudiju Kate Moss.
Naglašavanje prirodne ljepote umjesto potpune promjene izgleda
Iako su u današnje doba estetski tretmani i zahvati sofisticirani, napredni i dostupni gotovo svima, prije svakog se preporučuje savjetovanje s liječnikom, kako bi se izbjegle nepromišljene odluke. Iako ponekad svaka žena pomisli kako bi na sebi promijenila barem deset stvari, istina je da ustvari težimo suptilnim promjenama.
Niti jedna se žena nakon tretmana ili zahvata ne želi pogledati u ogledalo i pomisliti: „tko je to?“, jer bi nam potpuna promjena izgleda oduzela dio identiteta koji vežemo uz svoj izgled. Razvoj neinvazivnih estetskih metoda i tretmana omogućava nam da u vrlo kratkom vremenu i bez oporavka popravimo onih nekoliko sitnica koje nas smetaju u ogledalu. Bilo da je riječ o izgubljenom volumenu usana, prorijeđenoj kosi ili celulitu, najčešće će i minimalne intervencije biti dovoljne za naglašavanje prirodne ljepote i ženstvenosti.