Svaka žena pamti onaj prijelomni trenutak u kojem je prvi put ugledala onu famoznu horizntalnu boru na čelu – iako je u tom trenu vjerojatno bila vrlo plitka, učinila sam kao brazda koja zauzima pola lica.
Mora li čelo izgledati starije od ostatka lica?
„To je to“ – u tom trenu pomislimo, mireći se sa sudbinom da službeno više nemamo mladenačko, zategnuto lice i da naše čelo odsad izgleda 5 godina starije od ostatka lica. No mora li to biti baš tako? Srećom – ne mora.
Pomlađivanju gornje trećine lica danas se može pristupiti na mnogo načina – od površinskih kozmetičkih tretmana i proizvoda, preko neinvazivnih i minimalno invazivnih dermatoloških i estetskih postupaka pa sve do operativnog pristupa (koji je zadužen za najizraženije znakove starenja, ali i za najdrastičnije rezultate).
Preventiva je pola anti-ageinga
Kad je u pitanju područje čela, najčešći znakovi starenja koje primijećujemo su horizontalne linije, spuštanje obrva i pad tonusa mišića i kože. Dok je pojava poprečnih bora normalan dio mimike i sasvim očekivana pri podizanju obrva, krajem 30-ima taj se dosadni znak starenja počinje zadržavati na licu čak i dok mirujemo.
Svaki razgovor o kvalitetnom anti-agengu svodi se na isti zaključak – trebali bismo ogromnu pažnju posvetiti preventivi, a tretmanima i zahvatima rješavati one znakove starenja koji su unatoč preventivnoj njezi pojavili.
Zlatni standard u podizanju obrva i smanjenu bora između očiju
Ipak, čak i uz dobru i redovitu preventivu, nastanak bora na čelu, spuštanje obrva i pad tonusa mišića ne čelu neizbježan je proces koji se događa s godinama kao posljedica gubitka elastičnosti kože i starenja potkožnih tkiva.
Dok još sitne bore oko usana ili manje nazolabijalne bore mogu licu dati i određeni šarm, spuštene obrve, naborano čelo i manjak čvrstoće u gornoj trećini lica čitavom licu daju umoran, pomalo tužan ili čak ljutit izgled. Za uklanjanje prvih znakova starenja na čelu, smanjenje bora od mrštenja, podizanje obrva i općenito kreiranje dojma „otvorenog pogleda“, već je desetljećima zlatni standard – Botox.
Pročitajte i: Tko filere i botox koristi najbolje, a tko najgore?
Lateralni lifting – filerima pomladite i zategnite čelo
Neinvazivno pomlađivanje različitih regija lica ne može proći bez spominjanja dermalnih filera. Hijaluronska kiselina, sastojak koji se prirodno nalazi u našoj koži i popunjava prostor između stanica, pritom osiguravajući normalnu sintezu kolagena i čvrstoću elastinskih vlakana, glavni je sastojak većine filera na tržištu.
Injektivnom aplikacijom hijalurona je popuniti usne, podići jagodice, zategnuti obraze, istaknuti liniju čeljusti, definirati bradu te zategnuti područje oko očiju i obrva.
Jedan od postupaka koji se koristi za pomlađivanje gornje regije lica je tzv. „lateralni lifting“, koji podrazumijeva aplikaciju filera na vanjske točke lica, kako bi za sobom „povukli“ opuštenu kožu i licu vratili mladenačke konture.
Dodavanjem volumena vanjskom obrubu lica, od čela, preko jagodica pa sve do sredine obraza, dolazi do zatezanja kože i podizanja centralnih točaka na gornjoj i srednjoj trećini lica – a posebno se dobar efekt postiže na području iznad obrva.
Pročitajte OVDJE tko su top zagrebački liječnici za filere
Kirurški pristup namijenjen je ozbiljnim znakovima starenja, a osigurava dugoročne rezultate
Dok se u 40-ima najčešće osobe odlučuju na neinvazivne metode zatezanja čela i podizanja obrva, u 50-ima se sve češće razmišlja o kirurškom zatezanju kože. Danas se problem spuštenih obrva i naboranog čela vrlo uspješno rješava manjim zahvatom koji se naziva lifting čela, odnosno „forehead lift“.
Kako izgleda zahvat? Kirurški rez najčešće se smješta u vlasištu, tako da ožiljak ostaje nevidljiv nakon zahvata – naprosto je skriven kosom. Ovisno o kirurgu i njegovom pristupu, zahvat se može izvoditi klasičnim rezom ili endoskopski – u tom slučaju kirurg radi niz manjih rezova na početku vlasišta, zateže mišiće koji izazivaju bore, a potom podiže obrve i zateže kožu.
Pročitajte i: Kome treba pravi, a kome “mini” facelifting?
Ovisno o slučaju, kirurg ponekad može predložiti temporalni lifting obrva koji se izvodi kroz rez skriven u kosi u visinu sljepoočnica, a opseg zahvata ovisi o izraženosti opuštene kože u području čela i jagodica. Ovaj zahvat možete napraviti u brojnim hrvatskim poliklinikama, uključujući Polikliniku Bolanča, Polikliniku Arcadia, Polikliniku Bagatin, DKlinik, Ordinaciju estetske kirurgije MM Medestetica, Centar za estetsku kirurgiju dr. Žgaljardić i drugdje.