„Kako znati da je netko vegan? Ne brinite, reći će vam sam“, stara je pošalica vezana uz osobe koje ne jedu meso i mesne proizvode, jaja i mliječne proizvode, odnosno sve namirnice životinjskog porijekla. Kako prenosi portal Allure, već godinama dermatolozi pokušavaju dokazati povezanost prehrane i stanja kože, a u fokusu rasprava često se pojavljuju pitanja – imaju li vegani zaista bolji ten i kako točno namirnice koje jedemo utječu na stanje i kvalitetu kože?
Posljednjih godina na svojim pacijentima viđam sve više akni koje nastaju kao posljedica hormona, tvrdi američka dermatologinja S. Manjula Jegasothy.
„Sve se to javlja kao posljedica hormona kojima se hrane životinje“, objašnjava, dodajući da meso koje nije proizvedeno u organskom uzgoju može izazvati poremećaj i disbalans hormona koji potiču masne žlijezde, zbog čega dolazi do upaljenih cističnih prištića.
Iako neki vegani žive na čipsu i slatkišima, takvi su ipak u manjini. Općenito, vegani jedu svježu hranu – svježe voće i povrće. Konzumiranje takve hrane ima pozitivan utjecaj na kožu. Nedavno je istraživanje pokazalo da žene (bjelkinje) koje jedu hranu bogatu karotenoidima (mrkva, bundeva, kuhana rajčica…) poprimaju žućkastu boju kože koja izgleda zdravo i privlačno, prenosi Allure.
Mlijeko uzrokuje akne?
Mnogi se dermatolozi slažu da je mlijeko jedan od glavnih uzročnika pojave akni.
„Da bi krava svom mladom teletu dala sve što mu je potrebno za rast i razvoj, u svom mlijeku ima visoku razinu hormona“, objašnjava dr. Jegasothy. Dermatolog William Danby ide toliko daleko da tvrdi kako je mlijeko „savršena hrana za stvaranje akni“.
Istraživanje provedeno među domorodačkim stanovništvom Papue Nove Gvineje i Paragvaja pokazalo je da oni koji jedu hranu koja nije industrijski obrađena, povrće i drugu hranu niske masnoće na svojoj koži nemaju niti jedan jedini prištić.
Znači li to da vegani imaju ljepšu kožu?
Bilo bi pogrešno generalno tvrditi da vegani imaju ljepšu kožu, ali namirnice koje konzumiraju u velikim količinama svakako pozitivno utječu na stanje kože. No, iako dobra za kožu, za zdravlje čitavog organizma ipak je potreba uravnotežena prehrana koja uključuje i meso, a pogotovo ribu koju vegani ne jedu. Tako je, primjerice, losos bogat proteinima i omega-3 masnim kiselinama koje su jako dobre za kožu jer potiču prirodnu proizvodnju kolagena koji je zaslužan za mladolik izgled kože.
Ako imate problema s aknama, svakako bi bilo poželjno da reducirate unos masne hrane i mliječnih proizvoda. Naime, prehrana utječe na stvaranje sebuma kod svih, a naročito kod ljudi koji u svojim genima imaju sklonost inzulinskoj rezistenciji i pretilosti, bez obzira na to je li ta sklonost izražena u fizionomiji. Hrana koju treba izbjegavati su masniji i mliječni proizvodi te svi oblici nezdrave brze hrane jer ona u sebi nosi visoki glikemijski potencijal. Neki će primijetiti da im se stanje kože pogorša i nakon pretjeranog unosa slatkiša. Slušajte svoj organizam i pružite mu što mu je potrebno – ako želite prekrasnu kožu, uravnotežena i zdrava prehrana jedan je od ključnih koraka.