Bilo da se s njima borite od tinejdžerskih godina ili su vam tek počele izbijati u odrasloj dobi, malo je, estetski gledano, stvari u životu koje su toliko frustrirajuće kao što je buđenje s aknama ili nemogućnost rješavanja tvrdokornih prištića. Stručnjaci kažu kako su akne (acne vulgaris) jedno su od najčešćih stanja kože koje pogađa milijune svake godine. Većina ljudi dobije ih u nekom trenutku svog života, a uzrok izbijanja može varirati ovisno o vrsti akni. Hormoni, genetika, okolišni čimbenici, stres, njega kože i prehrana…, ali na kraju dana, glavni uzrok je prekomjerna proizvodnja sebuma i začepljenje pora.
Mogu li se akne pripisati genetici
Dakle, akne su specifične za svaku dob, ali najviše su zastupljene u pubertetu i adolescenciji. Međutim, često se susrećemo i s problemima akni u u odrasloj dobi. Može biti riječ o upalnim aktivnim procesima ili ožiljcima koji su ostavili trag na našem licu. Pored liječenja i tretiranja simptoma, potrebno je i liječiti uzrok nastanka akni. Uz poznatu etiologiju, nastanak akni možemo pripisati i genetici.
Upravo zato, od naših današnjih sugovornika, dermatologa iz uglednih splitskih poliklinika koje su dio ovogodišnje nacionalne inicijative #pokažise portala estetica.hr, potražili smo odgovore na pitanja o važnosti rane intervencije u liječenju akni, najboljoj rutini u njezi kože, ali i o genetskim predispozicijama za nastanak akni.
Može li se već i prije puberteta procijeniti da će neka osoba imati problema s kožom i što učiniti, objasnila nam je dr. Mia Šušak Crnčević, specijalistica dermatologije i venerologije iz Poliklinike Mediderm.
“Akne su multifaktorijalna bolest koja zahvaća 85 % tinejdžera. Etipatogeneza akne je složena i nastaje zbog brojnih endogenih i egzogenih čimbenika. Danas se sve više istražuje uloga nasljeđa u nastanku akni te se istražuju genski lokusi koji su povezani s pojavom akne. Djeca čiji su roditelji imali akne imaju povećan rizik za razvoj istih, posebno djeca čije majke imaju akne što se može povezati s genima smještenim na X kromosomu”, kaže dr. Šušak Crnčević i dodaje:
“Iako i dalje nisu poznati točni geni koji su važni za razvoj akne, u studijama se sve više spominje važnost OVOL1, FST i TGFB2 koji su uključeni u stanični signalni put preko transformirajućeg čimbenika rasta β te djeluju na proliferaciju keratinocita i lučenje sebuma, dok su genski lokusi WNT10A, LGR6, TP63 i LAMC2 važni u nastanku i razvoju pilosebacealne jedinice”.
Dr. Haris Varupa, specijalist dermatovenerologije iz Poliklinike Bagatin objašnjava zašto je važan multidisciplinarni pristup u liječenju akni i koje sve posljedice mogu biti ako se ne liječe.
“U liječenju akni potreban je multidisciplinarni pristup – kvalitetnom anamnezom. Uz povijest bolesti pacijenta, potreban je detaljan pregled specijalista dermatovenerologije kako bi se utvrdilo što koži smeta te jesu li postupci njege kože lica ispravni. U trenutku kada se napravi plan terapije liječenja akni, potrebna je i discipliniranost pacijenta”, kaže dr. Varupa i upozorava kako svako češkanje, grebanje, mehaničko oštećenje i struganje kože ostavlja određeni trag i upalni proces privremenog ili trajnog karaktera.
“Ako se pacijent ne pridržava dogovorenog protokola, to može s vremenom rezultirati mnogo većim problemima fizičke i psihičke nesigurnosti zbog izgleda kože lica. Čest problem su i hiperpigmentacije, suha koža te ožiljci. Zbog toga je veoma bitno s pacijentom jasno komunicirati kako je liječenje akni dugotrajan proces za koji treba strpljenja i dosljednosti”, kaže dr. Varupa.
Dr. Irena Kovačević iz Poliklinike Idermsavjetuje kako je dermatologa potrebno posjetiti već kod pojave prvih znakova akni, što uključuje zatvorene i otvorene komedone. Ako se takav oblik akni ne liječi s vremenom može dovesti do nastanka još jačeg upalnog procesa i pojave upalnih papula, pustula, nodusa, a time i ožiljaka.
“Akne imaju jak psihološki učinak na pacijenta, te čak i one blage mogu dovesti do pojave nesigurnosti i smanjenog samopouzdanje pacijenata. Lokalna terapija smatra se standardom u liječenju blažih oblika akni, uključuje redovito pranje lica potrebno za uklanjanje viška sebuma, upotrebu kiselina s protuupalnim i komedolitičkim djelovanjem poput salicilne, glikolne ili azelaične kiseline kao i upotrebu lokalnih antibiotika, benzoil peroksida i različitih vrsta retinola”, savjetuje dr. Kovačević i dodaje:
“U svakodnevnoj praksi standardnu lokalnu terapiju kombiniram s kemijskim pilinzima posebno napravljenima upravo za takav tip kože, botulinom toksinom ili uređajima na principu plazme. Tako se, osim liječenja akni, djeluje i na kvalitetu kože te omogućava brža sanaciju postupalnih hiperpigmentacija, eritema i ožiljaka.”
Dr. Suzana Levarda Mornar iz Specijalne ordinacije za dermatologiju i venerologiju DerMal, nastavlja se na temu odgovarajući na pitanje koliko je važna rutina u njezi kože i koji koraci se ne smiju preskakati?
Svakodnevna ‘rutinska’ njega je, kaže naša sugovornica, iznimno važna za očuvanje prvenstveno zdrave, a potom i lijepe kože. Jer zdrava koža je i preduvjet. Posebno treba obratiti pozornost na zaštitu kože od štetnog utjecaja slobodnih radikala i utjecaja UVA sunčevog spektra te plavog svjetla kojem smo svakodnevno izloženi.
“Njega kože počinje svakodnevnim jutarnjim i večernjim umivanjem. Nakon toga potrebno je nanijeti termalnu vodu, potom u jutarnjim satima kremu ili serum s C vitaminom i hijaluronskom kiselinom te obavezno kremu sa SPF 50, koja nas štiti od UVA oštećenja. Večernja njega započinje umivanjem hidratantnim gelovima, potom treba nanijeti termalnu vodu i kremu i/ili serume s vitaminom B (niacinamid) i hijaluronskom kiselinom i retinolom (tijekom zimskih mjeseci), zaključuje dr. Levarda Mornar.
Briga o koži počinje pravilnom njegom
Sponzori akcije #pokazise su poznati brendovi posvećeni brizi o koži JeuDérm, Omnibiotic, Metacare, Bioderma, Advanced Nutrition Programme, Forever Young i Novexpert, Eau Thermale Avène, Ducray, Eptaderm, Skintegra, Gloria Prirodna kozmetika i Alkmene. Partneri u projektu odabrali su proizvode koji ciljano djeluju na akne te pripremili niz pogodnosti prilikom njihove kupnje.
JeuDérm Acnocell Mild Cleanser
Gel za čišćenje masne, porozne, upalne i kože sklone aknama s keratoliticima i peptidima učinkovito uklanja nečistoće, šminku i sebum. Poseban sastav koji sadrži veliku količinu prirodnih komponenti ima učinak čišćenja najdubljih slojeva kože.
Ne isušuje kožu, ne uništava epidermalnu barijeru i pogodan je za svakodnevno čišćenje masne i mješovite kože te sklone aknama. Sadrži aktivni kompleks koji oponaša djelovanje antibiotika, a nije antibiotik već kombinacija peptida i fitokompleksa, uz dodatak probiotika i beta glukana.
Novexpert Trio Cink vodica u spreju
Zahvaljujući efektu dubinskog čišćenja, umirivanja i matiranja, zauzima posebno mjesto među proizvodima za čišćenje i njegu kože. Za razliku od ostalih proizvoda, može se koristiti više puta dnevno, za različite namjene.
Ova pročišćena formula s jednostavnom primjenom garantira trenutno djelovanje na kožu sklonu nepravilnostima i značajno smanjenjuje višak sebuma. Trenutno hidratizira i dugotrajno djeluje na smanjenje sjaja, a može se koristiti kao tonik nakon čišćenja kože, za trenutno matiranje, za osvježenje kože te kao fiksator šminke.
Skintegra Tria Light Tretmanska krema
Ova tretmanska krema namijenjena je korištenju na normalnoj i masnoj koži sklonoj nesavršenostima, prvenstveno komedonima. Tria Light kontinuiranim korištenjem regulira količinu sebuma uz regenerativni učinak kože te time smanjuje pojavu novih prištića i komedona.
Čak četrnaest aktivnih i biljnih komponenti sinergijski djeluju protiv postojećih začepljenih pora i mrljica, a najznačajniji među njima su niacinamid ili vitamin B3, cink PCA i dva oblika vitamina E koja ubrzano obnavljaju oštećenu kožu.
Gloria Tonik za lice
Osim što uklanja nečistoće s kože i tonizira je, pomaže ujednačiti ten, sužava pore, hidratizira kožu te poboljšava njen izgled. Zahvaljujući sedmomolekularnoj hijaluronskoj kiselini, ovaj tonik, osim što vraća pH vrijednost, vlaži kožu.
Blaga kiselost tonika 4,5 neophodna je da se vrati pH vrijednost kože, a u sastavu Gloria tonika se našla i laktična kiselina, izuzetno sigurna kiselina koja vrši blagu eksfolijaciju i ujednačava teksturu kože. Također laktična kiselina se jako dobro pokazala na aknoznoj koži, pa se redovnim korištenjem sprečavaju upalni procesi te razvoj bakterija i gljivica.
Alkmene My Tea Tree Oil 3u1 tretman za čišćenje lica
My Tea Tree Oil 3u1 tretman za dubinsko čišćenje lica sadrži 100 % prirodno ulje čajevca farmaceutske kvalitete s antibakterijskim, protuupalnim i antiseptičkim djelovanjem. Daje koži mekan i gladak osjećaj, regulira proizvodnju sebuma, učinkovito čisti, a može biti piling i djelotvorna maska za lice.
Sadržava i aktivni sastojak cink PCA, koji se često koristi u njezi kože i osigurava čist i ujednačen ten. Formula za dubinsko čišćenje pora s jedinstvenom kombinacijom ulja čajevca i cinka PCA dokazano smanjuje prištiće i mitesere. Koža se učinkovito čisti od čestica prljavštine, viška sebuma i šminke bez isušivanja.
U akciju Pokaži se svakodnevno se uključuju novi dermatolozi i poliklinike. Slobodne termine potražite i rezervirajte OVDJE.
* Besplatni pregled akni u okviru akcije #pokazise uključuje dijagnosticiranje stanja kože lica te savjetovanje oko eventualnog potrebnog liječenja, a svoj termin možete rezervirati putem linka. Rezervacije će biti otvorene sve do popunjavanja predviđenog broja termina, a svaki daljnji tretman, odnosno propisana terapija, nisu dio ove akcije. Nakon prijave i uspješne rezervacije, obavijest o potvrdi termina bit će poslana na mail adresu navedenu u prijavnom obrascu. Prijave su moguće po sistemu jedna osoba-jedan termin, a dobiveni termini su fiksni te ih nije moguće naknadno mijenjati. Stoga je važno na pregled doći u zakazano vrijeme, bez kašnjenja.
Portal estetica.hr zahvaljuje dermatolozima te svim ostalim stručnjacima i partnerima na velikom odazivu i sudjelovanju u ovoj akciji.