Već se godinama koriste u profesionalnim tretmanima njege kože, a dermatolozima su jedno od najdražih oružja u borbi protiv mrlja, pigmentacija, ljuštenja kože, sivog tena i brojnih drugih neestetskih pojava na licu. Riječ je o alfa hidroksi i beta hidroksi kiselinama, popularnije nazvanima AHA i BHA kiseline, bez kojih više ne možemo zamisliti dobar režim njege lica.
Odnedavno se nalaze i u proizvodima za kućnu upotrebu, a kreme, serume i pilinge koje ih sadrže možete kupiti u ljekarnama ili naručiti samo jednim klikom miša, kako biste uživali u najljepšem tenu kojeg ste ikada imali.
Iznimno eksfolijacijsko djelovanje
Ipak, neke je stvari ipak potrebno znati prije nego se odlučite ove moćne kiseline nanijeti na lice. Trebaju li vam uopće, za što ih sve možete koristiti i kako uopće odabrati proizvod koji će vašoj koži donijeti najviše koristi?
Hidroksilne kiseline u cjelini imaju iznimno eksfolijacijsko djelovanje, a djeluju na naoko jednostavnom principu – utječu na slabljenje veza između stanica površinskog sloja kože, kako bi odumrle stanice mogle otpasti, radeći mjesta za nove.
Pitate li se treba li vašoj koži eksfolijacija ili je ona rezervirana samo za tretiranje određenih stanja kože, odgovor je – potrebna je baš svakome. Za razliku od mehaničkog pilinga koji fizičkim djelovanjem „struže“ površinu kože kako bi uklonio mrtve stanice, kemijski se piling bazira na djelovanju kiselina koje će nježno, ali učinkovito rastopiti „ljepilo“ koje mrtve stanice drži na okupu te ih vrlo jednostavno ukloniti s površine kože.
Koža se s godinama obnavlja sve sporije
Znamo da je naša koža iznimno složen organ s brojnim funkcijama, a zdrava i mlada koža sama otpušta mrtve stanice prirodnim procesom obnove i zamjene starih stanica novima. Ipak, s vremenom, prvenstveno kao rezultat starenja i pretjeranog izlaganja UV zrakama, proces obnove znatno se usporava, ponekad do te mjere da mrtve stanice nakupljene na površini kože uzrokuju brojne probleme tena, poput suhoće, proširenih pora, izraženih znakova starenja, neujednačenog tena i ljuštenja kože.
Korištenjem AHA i BHA kiselina ne radimo ništa drugo nego pomažemo koži u izvršavanju funkcije koju je u mladosti sama izvršavala, kako bi ispod mrtvih stanica otkrili sjajan, gladak i hidratiziran ten.
Struktura i izgled kože određeni su njenom sposobnošću samoobnove, a starenje znatno usporava taj proces – kod osoba mlađih od 40 godine, stanice se obnavljaju u okviru od mjesec dana, dok se nakon 50-e taj proces produžuje na više od dva mjeseca.
Ukloniti ili ne ukloniti sebum?
Obje kategorije hidroksilnih kiselina možda imaju zajedničku namjenu, no po mnogim se karakteristikama i učincima razlikuju.
Alfa hidroksilne kiseline često se nazivaju i voćnim kiselinama, a najpoznatije su glikolna, malična, citrična i mliječna. Najčešću primjenu pronalaze u tretiranju problema proširenih ili začepljenih pora, rozaceje i suhe kože sklone ljuštenju.
Topljive su u vodi, zbog čega najbolje djeluju na površini kože, a obožavaju ih žene normalne i suhe kože, kao i one s oštećenjima od sunca, jer AHA kiseline poboljšavaju prirodne hidratacijske faktore u koži i reduciraju znakove oštećenja nastalih zbog pretjeranog izlaganja suncu. Zbog njihovog nježnog djelovanja, prirodni sebum na površini kože ostat će netaknut, pa će ovaj tip eksfolijacije imati mnogo snažniji učinak na tanku i suhu kožu, nego na onu masnu čije su odumrle stanice zarobljene ispod sloja sebuma.
S druge pak strane, beta hidroksilne kiseline pravi su „superheroji“ kad je blistav i ujednačen ten u pitanju. Za razliku od nježnijih alfa kiselina, one će prodrijeti u dublje slojeve kože, a činjenica da su topljive u mastima znači da će učinkovito i bez muke otopiti sebum te djelovati ne samo na površini kože, već i duboko u porama.
Iz tog razloga, beta hidroksilne kiseline obožavaju žene čija je koža masna, sklona nepravilnostima i aknama, ali i proširenim porama i neravnoj teksturi kože. Osim toga, poznate su i po umirujućem djelovanju na kožu pa će odgovarati i tenu sklonom crvenilu i upalama. Iako u BHA kategoriju spadaju četiri kiseline, u dermatološkim i kozmetičkim krugovima misli se gotovo isključivo na salicilnu kiselinu.
Dok AHA kiseline razgrađuju veze između odumrlih stanica, djelovanje BHA kiselina potpuno je drugačije – one otvaraju stanice, čiste začepljene lojnice, djeluju antiseptički, reguliraju izlučivanje sebuma i smanjuju nastajanje prištića, mitesera i akni.Različiti tipovi kože, isti rezultat
Korištenje ovih moćnih kiselina u vrlo će kratkom roku pružiti vidljive rezultate, no suprotno uvriježenom mišljenju neće doći do klasičnog ljuštenja kože, već do postepenog proljepšavanja, zaglađivanja i popravljanja teksture tena.
Namijenjene različitim tipovima i problemima kože, obje će grupe kiselina zapravo rezultirati ujednačenim i glađim tenom, manje izraženim borama, mekšom teksturom i elastičnijom kožom lica.
Iako su grubo podijeljene na one koje odgovaraju masnoj i one koje odgovaraju normalnoj i suhoj koži, istina je pak da će svaka koža profitirati i od AHA i od BHA kiselina.
Istovremeno korištenje moglo bi uzrokovati iritacije, no naizmjenična upotreba donijet će najpotpunije rezultate – u jutarnju njegu uključite proizvod koji sadrži AHA kiseline kako bi zagladili suhe dijelove i riješili se mrtvih stanica, a večer završite salicilnom kiselinom koja će očistiti ostatke sebuma i makeupa iz pora i spriječiti pojavu nepravilnosti na T-zoni.