Dok licu posvećujemo mnogo više pažnje, a čak i najmanje promjene na tenu shvaćamo vrlo ozbiljno, s kosom je stanje često potpuno drugačije.
Jedina prava razlika koju mnogi od nas primjećuju je promjena u volumenu kose, dok brojni drugi problemi kose i vlasišta često ostanu netretirani i zanemareni.
Ipak, zimske mjesece karakterizira još jedan problem – kosa je nakon pranja često gruba, oštre teksture, teško ju je stilizirati, a pod prstima osjećamo da joj nedostaje svilenkaste glatkoće. O raščešljavanju nije potrebno niti govoriti – sa zapetljanim čvorićima i isušenim, lomljivim vlasima svakodnevno češljanje vrlo se lako može pretvoriti u najomraženiji dio jutarnje rutine.
Ima li svaka druga osoba osjetljivo vlasište?
Petljanje i gruba tekstura kose često su popraćeni i svrbežom vlasišta, osjećajem suhoće i zatezanja, koji se nerijetko dodatno pogoršavaju nakon pranja kose. Prepoznajete li se u ovom opisu, vrlo vjerojatno imate osjetljivo vlasište.
Znate li da gotovo svaka druga osoba opisuje svoje vlasište kao osjetljivo? Iako stanje osjetljivog vlasišta nije medicinski precizno definirano, to nikako ne znači da ga trebamo ignorirati. Uostalom, nema zdrave kose bez zdravog vlasišta, jer će svi proizvodi za stiliziranje, sjaj i volumen kose djelovati samo privremeno, dok će zdravlje vlasišta ostati primarni faktor koji utječe na ljepotu, punoću, mekoću i kvalitetu kose.
Osjećaj zatezanja, svrbež, pečenje i crvenilo samo su neki od simptoma koji muče osobe s osjetljivim vlasištem, a dok se kod nekih osoba radi o pretjeranim reakcijama na agresivne proizvode i preparate, dok drugih je riječ o godinama zahtjevnog, stresnog i neurednog stila života, uključujući i neuravnotežen prehranu.
Tradicionalni recepti za zdravo vlasište
Epidermis na vlasištu, baš kao i na ostatku tijela i lica, osjetljiv je na nepovoljne promjene, a pod negativnim utjecajima, reagirati može i mnogo snažnije nego očekujemo. Lice smo navikli neprestano „tetošiti“ , a tek se u posljednje vrijeme okrećemo proizvodima i ritualima koji će jednaku pažnju i njegu donijeti i našem vlasištu.
Laboratoriji Klorane upravo su iz tog razloga razvili ritual njege obogaćen ekstraktom božura koji pruža trenutni osjećaj ugode za osjetljivo vlasište, a zahvaljujući raskošnom i opuštajućem cvjetnom mirisu, pruža relaksirajući spa doživljaj.
Dokazano umiruje vlasište i štiti od slobodnih radikala
Stručnost u iskorištavanju snage biljaka, čuvanje tradicionalnih recepata od zaborava, ali i duboko poštovanje prema prirodi snažno su ukorijenjeni u samu srž dermokozmetičkog brenda Klorane već više od pedeset godina. Tome vjerno svjedoči Klorane linija za njegu osjetljivog i iritiranog vlasišta na bazi kineskog božura.
Ova drevna biljka delikatne ljepote zbog svojih umirujućih svojstava koristi se u tradicionalnoj kineskoj medicini još od 10. stoljeća, a latinsko ime Paeonia lactiflora Pall., koje znači „pogodan za liječenje”, dokazuje da su ljekovita svojstva božura bila poznata i starim Rimljanima.
Meka, podatna i svilenkasta kosa nakon svakog pranja
Stručnjaci Laboratorija Klorane odlučili su se za božur zbog visoke razine peoniflorina, molekule sa znanstveno dokazanim umirujućim svojstvima i svojstvima djelovanja protiv slobodnih radikala. Taj spas za osjetljiva vlasišta uzgaja se u kineskim provincijama Shaanxi i Gansu, prema tradicionalnim metodama koje u potpunosti poštuju ljude i okoliš.
Ovaj je šampon s božurom formuliran kako bi se rizik od alergijskih reakcija sveo na minimum, ne sadrži silikone te je ispitan pod nadzorom dermatologa.
Lako raščešljavanje bez nadraživanja vlasišta
Osobama s osjetljivim vlasištem ponekad je vrlo teško naći balans u pranju, raščešljavanju i stiliziranju kose. S jedne strane, svjesne su kako je redovita njega kose i vlasišta specijaliziranim preparatima ključna, no s druge strane, znaju da će svako novo pranje kose donijeti dobro poznat osjećaj zatezanja, petljanja kose, ali i svrbeža koji se nakon raščešljavanje kose javlja.
Posljednjih se godina stručnjaci slažu oko nekoliko savjeta kad je njega osjetljivog vlasišta u pitanju, a jedan od njih odnosi se na redoslijed nanošenja proizvoda prilikom pranja kose.
Balzam prije šampona?
Hidratantni balzami svakako su jedno od najboljih rješenja kad je osjetljivo, isušeno i nadraženo vlasište u pitanju. Kako bi smanjili petljanje, pucanje i dodatno iritiranje već ionako osjetljivog vlasišta, stručnjaci predlažu da ustaljenu rutinu pranja kose ponešto promijenimo, te ritual započnemo regeneratorom.
Nanesen na vlasište i vrhove, Klorane Gel balzam s božurom u nekoliko će minuta pomoći održati optimalnu pH ravnotežu vlasišta te osigurati 24-satnu ugodu. Nakon nekoliko minuta, isperite ga Klorane Šamponom s božurom, a njegu kose završite ponovnim nanošenjem gel balzama uzduž kose zbog hidratacije i lakšeg raščešljavanja. Na samom kraju, kosu je potrebno temeljito isprati.
Još neki od savjeta koji bi mogli pomoći u smanjenju osjetljivosti vlasišta su izbjegavanje pretjerane stimulacije – barem nekoliko dana izbjegavajte direktan kontakt četke s vlasištem ili koristite vrlo mekanu četku za kose te pripazite da tijekom sušenja sušilo usmjerite prema kose, izbjegavajući vlasište koliko god je moguće, a imate li vremena, kosu posušite potpuno prirodnim putem, barem dok se iritacije vlasišta ne smire.