Crvene točkice na koži, a nisu madeži – kako ih ukloniti?

Proljeće je konačno tu, temperature rastu, sunce ljepše i jače sja, a mi mu se veselimo i kroz odabir odjeće. Tanke prozračne haljine, lagane majice i košuljice, kratki rukavi…pa onda i kupaći kostimi, majice bez rukava, kratke hlačice…No, prije nego uskočimo u ljetnu garderobu, svakako je uputno posjetiti dermatologa i pregledati kožu.

Osim madeža, možda ćete na njoj uočiti crvene točkice, poznate i kao cherry angioma ili senilni angiomi (hemangiomi). Riječ je o vrlo čestim promjenama na koži koje nalikuju madežima, ali je njihova boja tamno crvena. Mogu izgledati kao pjegice ili blago uzdignuti čvorići, a mogu biti skroz sitni do nešto većih.

Gdje se i kada javljaju?

Da vas odmah umirimo – riječ je o dobroćudnim izraslinama koje nastaju tako što se u koži umnožavaju male krvne žile. Hemangiomi mogu biti svjetlocrveni do izrazito tamno crvenih, mogu se pojaviti bilo gdje na tijelu, ali mjesta na kojima se najčešće javljaju su trbuh, prsa i leđa. Iako nisu opasne i nisu velike, mogu vam smetati, naročito ako o njih zapnete češljem, odjećom, torbom. Tada mogu prokrvariti i stvoriti dodatne probleme.

Uglavnom se počinju javljati nakon što prijeđemo tridesetu, a broj im se povećava s godinama – upravo zbog toga nazivaju se i senilnim angiomima. Kod starijih osoba nerijetko nalazimo na velik broj hemangioma koji se broje u desetinama, no, mogu se javiti i kod mlađih osoba.

Nije poznato što uzrokuje njihov nastanak, no zna se da ponekad, izloženost određenim kemikalijama može izazvati nastajanje angioma kao i aktivnost nekih enzima ili povećan broj mastocita.

Kako ih ukloniti?

Senilni angiomi mogu se ukloniti različitim metodama, kao što su elektrokoagulacija (spaljivanje strujom), laser, IPL (eng. intense pulsed light, bljeskovi svjetlosti). U postupku se uglavnom koristi laser kojim se hemangiomi mogu ukloniti brzo i bezbolno. Tijekom tretmana obično se osjeti lagano peckanje i nije potrebna lokalna anestezija.

Zbog toga se u jednom tretmanu može odstraniti i mnogo malih hemangioma, a nakon tretmana zaostaju male krastice koje nestanu kroz nekoliko dana.

Kada je riječ o prevenciji, angiomi ipak pokazuju određeni znak fotooštećenja kože, što znači da osobe koje se ubrajaju u svojevrsne ‘rižične’ skupine od najranije dobi moraju svakodnevno nanositi fotoprotektivne kreme s faktorom 50, svaka 2-3 sata ako se pojačano znoji, i držati se svih mjera zaštite od štetnih UV zračenja.

 

Pročitajte još i ...