Dr. Ana Maletić: zašto je transplantacija obrva zahvat koji se sve više traži

Guste, lijepo definirane obrve već duže vrijeme su must have trend. Osim što su vrlo važan estetski dio lica, obrve sudjeluju u mimici te izražavanju emocija. Njihova važna funkcija je sprječavanje ulaska znoja i prašine u oči, no što je in kad govorimo o njihovom izgledu mijenjalo se kroz povijest – od vrlo tankih do debelih.

Danas su većinom tražene deblje i guste obrve, što je glavni razlog sve veće popularnosti transplantacije obrva. To nam je potvrdila i dr. Ana Maletić, specijalist plastične, rekonstrukcijske i estetske kirurgije iz Poliklinike Maletić. Riječ je o jedinoj liječnici iz Hrvatske primljenoj kao redovni član u svjetsko udruženje najboljih liječnika koji se bave transplantacijom kose i drugih dlačica (ISHRS- international society of hair restauration surgery). Dr. Maletić nam je u intervjuu otkrila tko su najčešći kandidati za transplantaciju obrva, kako izgleda zahvat i kada počinju rasti nove dlačice.

Koji su najčešći razlozi zbog kojih se klijentice odlučuju za transplantaciju obrva?

Najčešći uzrok gubitka obrva ili prorijeđenih obrva je učestalo čupkanje. Vrlo često se obrve nakon dugotrajnog čupkanja ne oporave te je korijen zauvijek oštećen. Izgled obrva može biti i genetski uvjetovan, nasljedan. Do nedostatka dlačica u području obrva može doći i uslijed ozljeda i posljedičnih ožiljaka, te zbog opeklina.

Neke sistemske bolesti, bolest štitnjače, lupus, dermatitisi, mogu dovesti do gubitka obrva, a i konzumiranje nekih lijekova kao nus pojavu ima gubitak dlačica u obrvama. Starenje kao neminovan životni proces, kako dovodi do pojačanog gubitka kose, tako dovodi i do pojačanog gubitka obrva. Kod gubitka kose i nekih bolesti vlasišta, mogu se gubiti i dlačice u području obrva.

Što je potrebno obaviti prije samog zahvata transplantacije obrva?

Prije transplantacije obrva obavljamo detaljan pregled obrva i vlasišta trihoskopskom kamerom, te dogovaramo s klijentom izgled obrva. Nakon toga možemo procijeniti koliko je folikularnih jedinica potrebno transplantirati u područje obrva. Obavezno prije samog zahvata radimo i procjenu zdravstvenog stanja klijenta.

Koju metodu transplantacije koristite?

Jako je bitno kod transplantacije obrva poznavati i primjenjivati sve tehnike i vađenja i usađivanja folikula jer nisu svi klijenti najbolji kandidati za pojedinu tehniku. Za vrhunski rezultat bitan je individualan pristup i odabir one tehnike koja je u tom slučaju najbolji izbor.

Kako izgleda sam zahvat?

Zahvat se radi u operacijskoj sali po najvišim svjetskim standardima. Prvo dezinficiramo donorske regije dlačica i lice, te pokrivamo sterilnim pokrivalima.

Nakon toga dajemo lokalnu anesteziju u područje rada. Zahvat nije bolan. Za vrijeme ubrizgavanja lokalnog anestetika koristimo specijalan uređaj koji dodatno smanjuje osjećaj bola. Ovaj zahvat zahtijeva posebnu pedantnost u radu, te ga radimo s lupama. Kod vađenja folikularnih jedinica s donorske regije biramo one na kojima su dlačice koje su najsličnije po debljini dlačicama na obrvama kako bi dobili prirodan izgled.

Odakle se uzimaju dlačice i što je važno kod njihovog usađivanja?

Dlačice se najčešće uzimaju sa zatiljnog dijela vlasišta. U ovom slučaju možemo primijeniti FUE ili STRIP tehniku. Dlačice se mogu uzimati i s drugih regija tijela, ovisno o tome na kojoj su regiji najsličnije dlačice onima na obrvama. Ako dlačice uzimamo s drugih dijelova tijela, koristimo samo FUE tehniku. Kod FUE tehnike, folikularne jedinice vadimo jednu po jednu s donorske regije specijalnim instrumentima koji su najčešće promjera 0.6-0.8 mm, te nakon ovakvog zahvata ne ostaje na donorskoj regiji vidljiv ožiljak u obliku linije. Ova metoda je trenutno najprimjenjivanija.

Kod STRIP metode izrezujemo dio sa zatiljnog dijela vlasišta, te taj izrezani dio režemo na manje dijelove – folikule. Ovo radimo pod mikroskopom da se folikuli ne bi oštetili. Zatim zatiljni dio vlasišta ukoliko smo radili STRIP metodu, šivamo na poseban način, tako da kosa proraste kroz ožiljak. Na taj način dobivamo trihofitični ožiljak koji je znatno manje vidljiv od običnog ožiljka. Folikule brojimo, slažemo na specijalne podloške i čuvamo u hranjivoj otopini na niskoj temperaturi da bi preživjeli period dok su van tijela. Nakon toga folikule usađujemo u područje obrva. Pri usađivanju pazimo na kut i smjer pod kojim ćemo folikule usađivati. Transplantacija dlačica daje trajni rezultat.

Koliko traje oporavak i kad počinju rasti nove dlake?

Nekoliko dana nakon zahvata moguće je imati krastice na mjestima rada, te crvenilo, otok i modrice. Dlačice nakon desetak dana od transplantacije obično ispadnu, te ponovno izrastu iz transplantiranih korijena nakon 15-16 tjedana. Kod nas se vrlo često događa da dlačice nakon transplantacije ne ispadnu nego da samo nastave rasti.

Ovo se događa zbog naše izuzetno fine tehnike kod koje folikularne jedinice ne doživljavaju veliki šok tijekom mijenjanja mjesta. Konačan rezultat je nakon 6-12 mjeseci od transplantacije.

Koje su potencijalne komplikacije?

Ako se ovaj zahvat radi u adekvatnim sterilnim uvjetima u operacijskoj sali, te ako ga radi stručan liječnik s iskustvom u ovom području, potencijalne komplikacije kao što su infekcije, neadekvatan rast dlačica, svedene su na minimum.

S obzirom na to da se dlake presađuju s kose, treba li ih konstantno šišati?

Ako se radi transplantacija dlaka uzetih iz vlasišta, transplantirane vlasi potrebno je skraćivati. Često se transplantirane dlake nakon nekog vremena prilagode novom staništu, te više ne rastu u dužinu kao kosa.

Pročitajte još i ...