Dr. Darko Granić: sve što ste htjeli znati o pomlađivanju mezonitima

Hijaluronskim filerima danas je moguće ispraviti velik broj znakova starenja poput nadoknade volumena u jagodicama, isticanje kontura čeljusti i popunjavanja usana i perioralne regije, dok Skinboosterima i mezoterapijom vraćamo koži vlagu, a botoxom ispravljamo bore na čelu i oko očiju.

No, neke je tragove godina na licu malo teže ukloniti – posebno one vezane za gubitak tonusa kože.

Pad tonusa lica u 40-ima nije jednostavno korigirati

Namreškana koža na vanjskim kutevima lica, opuštene konture, manjak tonusa u obrazima i čeljusti, nedostatak mladenačke zategnutosti lica i sve izraženiji podbradak – ako i vi primjećujete neke od ovih pojava, niste jedini.

Riječ je o tipičnim znakovima starenja povezanim s procesima koji se događaju u koži i potkožnim tkivima već nakon 30-e, no posebno izraženi postaju u četrdesetima.

Ove su pojave rezultat brojnih faktora koje povezujemo sa starenjem lica – smanjuje se produkcija prirodnog kolagena i elastina, padaju i zalihe hijaluronske kiseline u međustaničnom prostoru, masno tkivo koje oblaže lice ubrzano se razgrađuje, a lice gubi i koštanu potporu. Rezultat je gubitak tonusa i prirodne napetosti lica te karakterističan „pad“ i umoran izgled lica.

Što je “Thread lifting”?

Specifičnost ovih problema je i u činjenici da ih filerima i botoxom više nije jednostavno korigirati, a za kirurški facelifting još nikako nije vrijeme. Upravo zato sve je popularnije korištenje takozvanih mezoniti – a ovaj je zahvat poznat i kao „thread-lifting“.

Iako je riječ o postupku koji je na tržištu dostupan već godinama, mnogim damama on još nije dovoljno poznat.

Rezultat je izvrstan, a konačni dojam prirodan

Lifting lica nitima postupak je u kojem se koriste biorazgradivi kirurški konci, odnosno niti, koje liječnik precizno pozicionira pod kožu na pomno odabrane točke lica, kako bi njihovim zatezanjem kreirao lifting učinak na kožu i potkožna tkiva. Rezultat je vrlo efikasan, a konačni dojam prirodan.

Kako bismo saznali više o ovom tretmanu, za nekoliko smo ključnih informacija upitali dr. Darka Granića, makarskog liječnika i entuzijasta u polju estetike – o čijem smo radu već pisali – čitajte OVDJE.

Vaši Vas pacijenti poznaju kao ljubitelja naprednih metoda, a jedan od onih tretmana koji oduševljava brojne dame su mezoniti. Koliko dugo već primjenjujete ovu tehniku?

“Sama tehnika mi je poznata dugo, a s obzirom na to da imam mnogo iskustva s malom kirurgijom – moram priznati da mi nije predstavljalo problem educirati se i za ovu tehniku pomlađivanja te službeno početi primjenjivati lifting mezonitima u svojoj novoj poliklinici”.

Što su uopće mezoniti i kakvi se rezultati njima mogu postići?

“Mezoniti, iako se koriste kao jedinstven termin, zapravo su široka paleta proizvoda koji imaju različite tehnike izvođenja. No, ono što im je zajedničko je činjenica da u dobroj mjeri mogu – do određene granice – zamijeniti facelifting. Nakon što tu granicu prijeđemo, jedino učinkovito rješenje bit će plastična kirurgija, odnosno kirurško zatezanje lica. Mezoniti su ustvari konci od biorazgradivog, raspadajućeg materijala, a nakon postavljanja djeluju poput potkožnih šavova. Njihov mehanizam djelovanja je vrlo specifičan – u sebi imaju malene kukice, koje prilikom zatezanja niti ujedno nježno zatežu kožu. Važno je napomenuti kako se niti ne vide izvana, preko kože – a ne mogu se niti osjetiti pod prstima, jer se postavljaju u dublje slojeve. One vrste niti koje se postavljaju pliće iznimno su tanke te se ne osjete niti primjećuju izvana”.

Kome je namijenjen tretman mezonitima?

“Ovaj je tretman namijenjen svima koji žele zategnuti, osvježiti, ali i podići kožu lica, a pritom zadržati potpuno prirodan izgled. Uzimam u obzir građu lica, stanje kože, dob i želje pacijenta kako bih procijenio tko je dobar kandidat za tretman mezonitima, a kome je ipak namijenjena kirurgija, ili pak nešto treće”.

Može li se njima zategnuti i jako opuštena koža – ona koja bi inače morala na facelifting?

“Kao i svaki neinvazivni ili minimalno invazivni tretman, i zatezanje lica mezonitima ima svoje limite – pa kada pričamo o ‘jako’ opuštenoj koži, za tu je indikaciju kirurški facelifting neprikosnoven”.

Možemo li mezonitima zategnuti samo jednu regiju lica (npr donju trećinu) ili se mora tretirati cijelo lice?

“Koju god tehniku pomlađivanja koristio, moj pristup inače nije ‘jedna tehnika na jedan dio lica’, već smatram da gotovo uvijek moramo primijeniti više tehnika i na više regija. Na taj način djelujemo sinergijski i lice promatramo kao cjelinu – jer neke tehnike mogu direktno, a druge pak indirektno utjecati na cjeloviti zadovoljavajući izgled.”

Kako izgleda aplikacija i koliko traje postupak?

“Trajanje postupka ovisi o nekoliko faktora – koje niti koristimo, koja je regija u pitanju te koju tehniku koristimo. Uključujući cijelu pripremu, anesteziju i izvođenje postupka, cijeli proces traje oko pola sata”.

Je li postupak bolan i zahtijeva li oporavak? Kada su rezultati vidljivi?

“Iznimno mi je važno da se pacijent u svakom trenutku dobro osjeća, nema potrebe da u bilo kojem trenutku trpi bolove. Iz tog razloga, i inače sve tehnike volim primjenjivati u anesteziji, pa tako i aplikaciju mezoniti. Moje je mišljenje da niti jedan postupak iz domene estetike ne bi trebao boljeti, a kao liječnik se trudim da bol – ako već postoji, barem bude minimalna”.

Koliko dugo traju rezultati?

“Rezultati traju do 2 godine, s tim da se nekoliko mjeseci prije isteka dvije godine počinju vidjeti blage promjene  – a njima možemo doskočiti novim tretmanom. Proizvođač mezoniti spominje trajanje od 20-24 mjeseca, a u mojoj se praksi taj podatak pokazao točnim”.

Može li se ovaj tretman kombinirati s drugim tretmanima, poput filera i botoxa? Što vi preporučujete pacijentima?

“Uglavnom se može kombinirati s većinom drugih estetskih tretmana, osim s uređajima koji koriste radiofrekvenciju. S obzirom na to tretmani bazirani na radiofrekvenciji zagrijavaju tkivo, dolazi i do zagrijavanja niti, što proizvođač ne preporučuje zbog brže razgradnje. No, čak se i radiofrekvencija može koristiti na regijama na kojima nisu aplicirane mezoniti, što zapravo ima smisla – jer regijama gdje su postavljene drugi tip zatezanja nije niti potreban. Što se tiče kombiniranja s drugih postupcima, pacijentima preporučujem da pričekaju dva tjedna nakon postavljanja niti, nakon čega se mogu podvrgnuti svim ostalim tehnikama”.

Koja je okvirna cijena tretmana?

“Cijenu je nemoguće odrediti bez konzultacija s pacijentom, jer je određena prema vrsti niti koje postavljamo, ali i potrebnoj količini niti – koja se razlikuje od osobe do osobe. Okvirno bih mogao reći da je cijena tretmana usporediva s tretmanima filerima, s jednom važnom razlikom – efekt je mnogo duži nego kod hijaluronskih filera. S druge strane, ovaj je postupak svakako jeftiniji od primjerice kirurških tehnika, za koje napominjem da su ipak postupak izbora kod većih korekcija”.

Pročitajte još i ...