Znojenje je sasvim prirodan fiziološki proces – riječ je o mehanizmu kojim se organizam hladi i regulira tjelesnu temperaturu, odnosno oslobađa višak topline iz tijela. Sastav znoja može varirati ovisno o prehrani, konzumaciji tekućine, lijekovima koje koristimo i drugim faktorima, no pretežno se sastoji od vode, natrijevog klorida odnosno soli, elektrolita i drugih tvari. Pri izbijanju na površinu kože iz znojnih žlijezda, on postupno isparava i tako odnosi višak topline iz tijela.
Iako nam činjenica da se znojimo može smetati u svakodnevnom životu, bez ovog procesa naš organizam ne bi mogao regulirati temperaturu i bili bismo mnogo manje prilagodljivi temperaturnim promjenama i samim time – mnogo podložniji pregrijavanju i toplinskom udaru.
Pojava koja narušava samopouzdanje i ometa nas svakodnevnom životu
Zbog važne fiziološke uloge, potpuno zaustavljanje znojenja nije preporučljivo – što će vam potvrditi svaki respektabilan liječnik. No, neke su osobe pogođene pretjeranim lučenjem znoja, poremećajem koji se stručno naziva hiperhidroza.
Prva – i najvažnija stvar koju morate znati o prekomjernom znojenju jest da ono ponekad može biti pokazatelj različitih bolesti i stanja, poput srčanih problema, hipoglikemije, pa čak i tuberkuloze ili upale pluća – pa je svakako prvi korak isključivanje eventualnih bolesti koje mogu ležati iza pretjeranog znojenja. No, hiperhidroza može biti i urođena – pri čemu ne nosi zdravstvene rizike, već “samo” neugodne simptome koji nas često ometaju u svakodnevnom životu.
Poznati liječnik donosi rješenje
Ljeti je ovaj problem izraženiji no ikad – visoke temperature i vlažan zrak dodatno potiču žlijezde znojnice na proizvodnju znoja, a osobe pogođene ovim problemom mogu se susresti i sa značajno narušenim samopouzdanjem. Ako i vi spadate među osobe koje ljetni outfit biraju prema bojama i materijalima na kojima će se mokri kolutovi ispod pazuha najmanje vidjeti, važno je znati kako rješenje za ovaj problem postoji.
Za savjet smo se uputili jednom od najpoznatijih estetskih liječnika u Hrvatskoj – dr. Nikoli Milojeviću iz ugledne zagrebačke Poliklinike Milojević – u kojoj već godinama pomaže pacijentima iz cijele države s problemom prekomjernog znojenja.
Kako znati znojimo li se prekomjerno?
Prije svega, dr. Milojevića smo upitali – kako znati da je količina znoja koju naše tijelo proizvodi prekomjerna i postoji li uopće univerzalni odgovor?
“Hiperhidroza je stanje pojačanog lučenja znoja, koje je najčešće povezano s intenzivnom fizičkom aktivnošću, boravkom na vrlo visokim temperaturama, nošenjem neprimjerene odjeće, konzumacijom začinjene hrane i alkohola, ali i sa stresom, trudnoćom i prekomjernom tjelesnom težinom. Osim toga, postoje osobe koje su genetski naslijedile sklonost pojačanom znojenju – a te osobe promjenom životnog stila ne mogu riješiti svoj problem – jer su njihove žlijezde znojnice uvijek aktivnije nego kod prosječne osobe”, objašnjava dr. Milojević.
Organizam zdrave odrasle osobe u prosjeku dnevno izluči oko 700 ml znoja, no ta količina se može i utrostručiti u ekstremnim uvjetima poput visokih temperatura i tjelesnih napora. Naš sugovornik ističe kako ovdje govorimo samo prosjeku te da ne postoji univerzalna količina znoja koja se smatra “normalnom”, jer se ona razlikuje kod osoba različitih tjelesnih građa, starosti i životnih navika.
Na ljudskom tijelu nalaze se dvije vrste znojnih žlijezda – merokrine i apokrine. Naš organizam sadrži i do 5 milijuna merokrinih žlijezda, koje su najbrojnije na stopalima i dlanovima te izlučuju znoj pretežno vodenog sastava. Apokrine su žlijezde mnogo manje brojne, a najgušće su raspoređene u predjelu pazuha, oko spolnih organa te na dojkama – ove žlijezde izlučuju znoj koji sadrži bjelančevine i ugljikohidrate, čijom bakterijskom razgradnjom dokazi do oslobođenja metabolita i nastanka neugodnog mirisa. Iz tog razloga znoj u regiji pazuha razvija neugodan miris, dok primjerice znoj da dlanovima taj isti miris ne razvija čak niti kod pojačanog znojenja.
Tretman koji olakšava život i vraća samopouzdanje
Srećom, moderna nam medicina nudi mogućnost rješavanja, ili barem ublažavanja problema prekomjernog znojenja – i to na potpuno siguran i minimalno invazivan način. Preciznom aplikacijom botulinum toksina tipa A, poznatijeg kao botoxa, dr. Nikola Milojević svakodnevno pomaže pacijentima kojima pretjerano znojenje otežava svakodnevno funkcioniranje. Kako točno tretman izgleda?
“Primjenom botulinum toksina tipa A, u obliku intradermalnih injekcija u kožu pazuha, postižemo reverzibilnu blokadu sekrecije žlijezda znojnica – a rezultat je smanjenje znojenja na tretiranoj regiji. Prije tretmana, potrebno je procijeniti raspored i gustoću znojnih žlijezda na željenom području, a prije same injektivne aplikacije, nanosi se anestetska krema – kako bi tretman za pacijenta bio potpuno bezbolan“, objašnjava dr. Milojević.
Ovom su se tretmanu u jednoj od najistaknutijih domaćih estetskih poliklinika podvrgnule i brojne poznate osobe – tenisači Iva Majoli i Goran Ivanišević i javno su istaknuli zadovoljstvo rezultatima, jer im je tretman protiv prekomjernog znojenja pomogao i u profesionalnom, ali i privatnom životu.
Učinak je vidljiv već za nekoliko dana
“Pacijenti koji dolaze u Polikliniku Milojević rezultatima su oduševljeni. Znaju mi reći kako im je ovaj tretman doslovno promijenio život, jer se znojenje reducira za 80 do čak 100%. Osobe koje se s ovim problemom nisu susrele ne znaju koliko on može narušiti kvalitetu života, zato me zadovoljni pacijenti i porast njihovog samopouzdanja posebno raduje”, ističe naš sugovornik.
Osim na regiji ispod pazuha, na ovaj se način može tretirati i prekomjerno znojenje na drugim dijelovima tijela – poput dlanova, stopala i čela. Dr. Milojević ističe kako je tretman protiv znojenja dlanova sve češći zahtjev pacijenata, jer pretjerano znojni dlanovi mogu stvoriti psihološki problem prilikom rukovanja ili u situacijama koje zahtijevaju produljeno korištenje dlanova.
Ugledni estetski liječnik dodaje i kako sam tretman traje tek deset minuta, pa ćete za kompletnu pripremu i izvođenje trebati izdvojiti oko sat vremena – a njegov je učinak najčešće vidljiv unutar pet do sedam dana nakon tretmana – no kod nekih pacijenata za rezultat treba pričekati desetak dana, te razloga za brigu nema.
“Primjena botoxa u regiju na kojoj želimo smanjiti znojenje ima preventivnu ulogu – privremenim blokiranjem provodljivosti kemijskih signala živaca, znojne žlijezde mnogo su manje stimulirane na proizvodnju znoja. Ni na koji način ne dolazi do začepljenja žlijezda ili bilo kakve fizičke blokade već proizvedenog znoja, već samo do prevencije stvaranja novog – a to je ono što me pacijenti najčešće pitaju vezano za ovaj tretman”, objašnjava dr. Milojević.
Jedno od češćih pitanja je i – koliko traju rezultati?
“Rezultati najčešće traju između 9 i 12 mjeseci, no nakon tog vremenskog okvira znojenje se ne vraća ‘na staro’ preko noći, već se povratak aktivnosti znojnih žlijezda događa postupno. Kod većine pacijenata, za održavanje zadovoljavajućih rezultata postupak je dovoljno provoditi jednom do dva puta godišnje. Iako ih mnogo na tretman dolazi prije ljeta, kako bi u sezoni visokih temperatura izbjegla neugodne simptome pretjeranog znojenja – važno je napomenuti kako je ovaj tretman pogodan za sva godišnja doba. Pacijenti dolaze i u zimskim mjesecima zbog pojačanog znojenja uslijed stresa ili naglih prelazaka iz hladnih u vruće prostorije – što je posebno vidljivo kod osoba u uredskom okruženju koje čitav dan nose košulje. Tijekom zimskih mjeseci na tretman često dolaze i sportaši, kojima prekomjerno znojenje može utjecati na profesionalne rezultate, poput tenisača kojima znojni dlanovi ometaju držanje reketa, utega i slično”, ističe vlasnik Poliklinike Milojević.
Ima li ovaj tretman nuspojava i postoje li kontraindikacije?
Zanimalo nas je izaziva li ovaj tretman potencijalno i neke štetne posljedice te postoje li nuspojave?
“Tretman botoxom za smanjenje prekomjernog znojenja ne izaziva štetne posljedice po zdravlje. Na mjestu uboda može doći do blaže lokalne reakcije poput blagog otoka ili osjećaja peckanja, no riječ je reakciji na ubod, a ne na aplicirani botox. U rijetkim slučajevima može doći do pojačanog znojenja na drugim dijelovima tijela, no ta je pojava gotovo zanemariva u odnosu na prvotni problem zbog kojeg mi se pacijenti obraćaju”, objašnjava liječnik.
Kad su u pitanju kontraindikacije, dr. Milojević ističe kako ovaj tretman ne izvodi na osobama čije je prekomjerno znojenje rezultat druge bolesti ili stanja koje zahtijeva liječenje, kao i kod osoba koje su ranije kirurški odstranjivale znojnice na istoj regiji ili pak imaju poremećaje zgrušavanja krvi. Osim toga, prepreke za izvođenje tretmana ne postoje, jer ovaj tretman nema sistemskih nuspojava.