Mnogima od nas prvi doticaj s pojmom „kemijski piling“ bilo je žarko crveno lice Samanthe Jones u kultnoj seriji Seks i grad, a od scene koja je postala dio pop-kulture prošlo je punih 20 godina.
Jedan od najučinkovitijih tretmana u svijetu estetske dermatologije
Kako se u svijetu mode, ljepote, anti-ageinga i dermatoloških tretmana u posljednja dva desetljeća promijenilo mnogo, vrijeme je i kemijski pilinzi izgube stigmu s kojom ih povezujemo i napokon zauzmu mjesto koje zaslužuju.
Riječ je o jednom od najučinkovitijih dermatoloških i estetskih tretmana i gotovo da ne postoji osoba koja nakon 30-e ne bi imala koristi od povremene profesionalne eksfolijacije.
Dermatolozi su složni – kod nekih indikacija, jednostavno ne postoji bolje rješenje od kemijskih pilinga, a rezultati koji njima možemo postići su brzi, dugotrajni, a često i nadmaše očekivanja pacijenata.
Što očekivati i kome je namijenjen?
Kako bismo provjerili što točno očekivati od ovog tretmana, kome je namijenjen, zašto ga liječnici preporučuju i na koju se vrstu odlučiti – obratili smo se zagrebačkog dermatologinji dr. sc. Jeleni Meštrović Štefekov.
S obzirom na to da je upravo zimsko vrijeme – kada nismo izloženi velikoj količini UV zračenja – idealno za izvođenje ovog tretmana, zaključili smo kako ne postoji bolji trenutak za saznati sve detalje koje zanimaju naše čitatelje.
Prije svega, važno je naglasiti kako izrazi kemijski piling obuhvaća razne vrste i koncentracije preparata – nije riječ o jednom, univerzalnom tretmanu koji će odgovarati baš svima. Naša nam je sugovornica otkrila što točno ovaj tretman radi koži i zašto mu popularnost ne pada niti nakon nekoliko desetljeća na sceni.
Jednostavan, siguran i učinkovit put do sjajnije i zaglađenije kože
„Unatoč brojnim novitetima na tržištu, kemijski piling i dalje opstaje kao jedna od najčešće korištenih procedura u dermoestetici – ponajprije zahvaljujući svojoj jednostavnosti, pristupačnosti, sigurnosti i učinkovitosti, ali i stalnom unaprjeđenju aktivnih sastojaka i njihovih kombinacija“, ističe dr.sc. Meštrović Štefekov.
Kakav se proces odvija u koži nakon kemijskog pilinga i koje su njegove koristi?
„Kemijski piling je postupak ablacije kože kemijskim sredstvom u svrhu eksfolijacije i rejuvenacije kože. Pilinzi ljušte kožu, pospješuju izmjenu starih stanica novima te neizravno potiču stvaranje kolagena i elastina. Time poboljšavaju izgled kože, čine ju sjajnijom, glađom i zategnutijom, a istovremeno smanjuju sitne bore, ožiljke i pigmentacijske nepravilnosti, ujednačuju ten i teksturu kože“, objašnjava dermatologinja, dodajući kako je riječ o jednom od rijetkih postupaka koji koži donose ovoliko različitih benefita.
Nije svaki kemijski piling isti
„Postoje različite vrste kemijskih pilinga, ovisno o aktivnoj supstanciji ili supstancijama koje sadrže – te o njihovim koncentracijama.
One su te koje određuju dubinu prodora pilinga u kožu, a time čine i osnovnu podjelu pilinga na površinske, srednje duboke i duboke (koji su specifična kategorija, i izvode se samo iznimno, u posebnim indikacijama i uvjetima). Svaki od kemijskih pilinga ima svoje indikacije, odnosno ciljeve koje njime želimo postići, a u svakodnevnoj se praksi izvode površinski i srednje duboki pilinzi“, ističe dermatologinja.
Kada odabrati površinski, a kada dublji piling?
„ Površinski pilinzi izazivaju samo blagu eksfolijaciju najpovršnijeg rožnatog sloja stanica epidermisa, gotovo su bez ikakvih nuspojava, a ono što njima dobivamo je svježija, zaglađenija koža, poboljšana tekstura i ujednačeniji izgled. Naravno, jedan takav blagi, površinski piling nije u stanju ukloniti izraženije nepravilnosti i oštećenja poput naglašenijih pigmentacija, bora, ožiljaka ili fotostarenja“.
„U svrhu uklanjanja ovakvih izraženijih problema upotrijebit ćemo srednje duboki piling, koji prodire u dublje slojeve epidermisa, sve do dermisa. Naravno, kod njega moramo biti spremni i na neizbježne nuspojave – poput prolaznog crvenila, osjećaja pečenja kao i izraženije ljuštenje kože.
Koje su to aktivne supstancije koje koristimo u kemijskim pilinzima?
„Razlikujemo nekoliko skupina supstancija koje koristimo: AHA ili alfa-hidroksi kiseline (glikolna, mandelična, citrična, mliječna i dr.), BHA ili beta-hidroksi kiseline (salicilna), PHA ili polihidroksi kiseline (glukonolakton, laktobionska), zatim TCA ili trikloroctena kiselina, retinoli.. Svaka od navedenih skupina kiselina, svaka ponaosob ili u kombinacijama, ima svoje specifičnosti. Primjerice, BHA će odgovarati masnim kožama, kožama sklonim aknama, i to zbog svoje topljivosti u mastima i protuupalnog djelovanja. S druge strane, PHA će odgovarati osjetljivim i fotooštećenim kožama zbog svoje polagane penetracije i antioksidativnih svojstava. S druge strane, fotooštećenim kožama neujednačene pigmentacije i općenito pigmentacijskim nepravilnostima izuzetno će odgovarati retinolski piling. Fotooštećenim i izrazitije naboranim kožama odgovarat će TCA…“
No, dermatologinja ističe kako je to samo osnovni putokaz, jer osim indikacije, odnosno problema kože, pri odabiru pilinga u obzir moramo uzeti i brojne druge parametre.
„Dob pacijenta, karakteristike kože – je li osjetljiva, suha, masna, koji je fototip, isto kao i moguće pridružene dermatoze poput rozaceje, seboroičnog dermatitisa, ali i izloženost UV zračenju, zanimanje osobe, spol… Sve su ovo faktori koje uzimamo u obzir kad ocjenjujemo želje i očekivanja pacijenta u odnosu na izbor i realne mogućnosti kemijskog pilinga. Iznimno je važna i dobra komunikacija s pacijentom, kako bismo procijenili koje su njegove želje i možemo i postići očekivane rezultate“, objašnjava dermatologinja.
Možemo li (i trebamo li) kemijski piling kombinirati s drugim metodama?
„Važno je znati kako, da bismo postigli što bolje rezultate, pilinzi se obično moraju ponoviti. Kad je u pitanju kombinacija s drugim estetskim metodama, kemijski se pilinzi vrlo uspješno nadopunjuju s tretmanima koji potiču prirodnu sintezu kolagena i elastina te obnavljanje kože prirodnom regeneracijom – poput microneedlinga i PRP-a“, otkriva dr. sc. Meštrović Štefekov.