Nema čovjeka bez ožiljaka, vidljivih ili nevidljivih, onih koje zadobijemo slučajno, koje napravimo sami sebi, onih koji nam spašavaju život ili pak onih koji daju život. Međutim, dok nas ovi metaforički bole iznutra i ljudima su nevidljivi, izvanjski nam mogu itekako zakomplicirati život. Ponajprije utječući na samopouzdanje i kvalitetu života.
Izvješće British Skin Foundationa pokazalo je kako 72 posto ljudi s vidljivim ožiljcima ili kožnim oboljenjima, poput akni, kaže kako im ožiljci utječu na samopouzdanje. Također, prema studiji objavljenoj prošle godine, većina pacijenata s mastektomijom u SAD-u osjeća manjak samopouzdanja zbog svojih ožiljaka, dok je dokazano da ožiljci na licu utječu na psihosocijalnu funkcionalnost, uzrokujući povećanu tjeskobu i nesigurnost. Nije stoga čudno što nam ponajprije društvo nameće imperativ kako je ožiljak nešto što treba – ukloniti.
Kako i kada nastaju ožiljci
Ožiljci mogu nastupiti nakon upalnih promjena koje zahvaćaju dublje strukture kože, nakon traume i kirurških zahvata. Ožiljci od prištića posljedica su upale akni. Pora iz koje izlazi akna bubri i dolazi do sloma u stijenci pore, a ponekad se i sebum kojim je napunjena akna izlije i izazove dublje ožiljke. Odgovor kože na pucanje akne je stvaranje novih kolagenskih vlakana. Ožiljak koji nastaje pri gubitku tkiva rezultira udubljenjem ili povišenjem u površini kože. Upravo je potonji znak da koža radi dobar posao jer stvara kolagen, tkivo za oporavak, kako bi što prije zaliječila ranu.
S obzirom na to da oko 80% osoba između 11 i 30 godina razvije neki oblik akna, ožiljci koje ostavljaju na licu nisu toliko rijetki, a kako se s njima nositi, kako ih spriječiti i koja je najbolja terapija ako su već na licu, pitali smo prim. dr. sc. Ružicu Jurakić Tončić iz Poliklinike Tončić.
Prije svega – prevencija
“Treba napomenuti kako je najbolje spriječiti stvaranje ožiljaka jer ne postoji tretman kojim bismo izbrisali ožiljak kao da ga nikada nije bilo. Prevencija ožiljaka se sastoji u pravodobnom i adekvatnom liječenju upalnih promjena na licu. Osim akni, bilo koja dermatoza koja zahvaća dublje slojeve kože može kao posljedicu imati ožiljke. Jednako takvo, agresivni tretmani lica, izvedeni od nestručnog osoblja, nekvalificiranog za liječenje kožnih problema, koji ne poznaje prirodu bolesti, debljinu kože ovisno o dobi i fototipu, mogu kao posljedicu imati ožiljke na licu”, objašnjava prim. dr. sc. Tončić i dodaje kako je najvažnije prepustiti se u ruke stručnjacima, specijalistima koji su školovani za prepoznavanje osobina različitih upalnih bolesti kože, a time i potrebe za protuupalnim liječenjem, kako bi se spriječilo ožiljkavanje.
Kako ih najučinkovitije liječiti
Liječenje ožiljaka samo po sebi je iznimno teško i zahtjevno s obzirom na to da ožiljak predstavlja cijeljenje kože nakon ozljede – finalnu fazu cijeljenja kože koja je nastala zbog defekta, traume ili upale. Ako je ožiljak nastupio, postoje određeni tretmani koji mogu ublažiti vidljivost ožiljaka i kojima možemo utjecati na hipertrofične i estetski neprihvatljive ožiljke.
“Ovisno o tipu kože, bolesti koja je rezultirala stvaranjem ožiljaka, dobi bolesnika, lokalizaciji na koži, debljini kože… mogu se provoditi različiti tretmane. Odabir metode će ovisiti uvelike o tipu ožiljka, njegovim specifičnostima kao i samim preferencijama pacijenta (kontraindikacije za određeni tretman, voljnost provođenja određenog opravka koji može biti kraći ili dulji ovisno o samom tretmanu)”, objašnjava naša sugovornica.
Najsnažnije terapijske učinke postižu oni tretmani koji djeluju na dublje strukture kože, koji utoliko predstavljaju tretmane s najduljim i najkompleksnijim oporavkom kao i češćim komplikacijama. Od klasičnih regenerativnih poput PRP tretmana, microneedlinga, laserskih tretmana do mehaničke dermoabrazije, kemijskih peelinga različitih dubljina (površinski, srednje duboki, duboki), odabir doista ovisi o stanju ožiljaka. Također, danas postoje i različiti injekcijski tretmani s pripravcima koji sadrže kolagen. Definitivno, kaže dr. Tončić, najbolja metoda ona koja je prilagođena karakteristikama ožiljka i samom pacijentu.
Koji su najtvrdokorniji
“Ne bih govorila o dobi pacijenta koliko o starosti pojedinog ožiljka. Svakako, imamo bolje terapijske učinke na ožiljke koji su ‘svježiji’. Također, treba reći da se dermatolozi klone nepotrebnih uklanjanja madeža (‘iz estetskih razloga’) jer svaki kirurški zahvat stvara ožiljke. Upravo najčešći zahtjev za uklanjanje madeža biva baš za madeže na licu. Ako doista želite ukloniti madež na licu iz estetskih razloga, učinite to poslije 40. godine života. Mlađi organizam je sposobniji cijeliti, a time i stvarati snažnije ožiljke, koji su estetski uočljiviji”, zaključuje prim. dr. sc. Ružicu Jurakić Tončić iz Poliklinike Tončić.