Vrijeme je školskih praznika, a čak i nekoliko slobodnih dana uvijek težimo iskoristiti za uživanje s obitelji ili prijateljima. Dok jedni ostaju kod kuće, drugi se odlučuju na zimske radosti, a treći pak odlaze u toplije krajeve.
Već smo nekoliko mjeseci udaljeni od ljeta, mora i obavezne zaštite od sunca na plaži, zbog čega ponovno intenzivno izlaganje suncu, bilo u planinama ili na plažama, zahtjeva podsjetnik zašto je važno zaštititi kožu od UV zraka i u siječnju. Navika redovitog nanošenja visokog zaštitnog faktora kao da nestane s izmakom ljeta, no upravo je odlazak na skijanje jedan od najrizičnijih perioda kad su oštećenja kože UV zrakama u pitanju.
Iako je izlaganje suncu u zimskim mjesecima vjerojatno kratkotrajno, značajno je intenzivnije nego ljeti jer nam se pred ljeto koža postepenim izlaganjem suncu u nekoliko proljetnih mjeseci već ima priliku pripremiti za intenzivno izlaganje suncu na plažama.
Svijest o opasnosti UV zračenja zimi je nepravedno manja
Pojačanoj svijesti doprinosi i činjenica da su u svibnju i lipnju dnevne novine i portali puni informacija o štetnom utjecaju sunca na kožu, a i organiziraju se različiti preventivni pregledi kože s ciljem što ranijeg prepoznavanja karcinoma ili melanoma kože. U prosincu su dnevne novine pune blagdanskog ozračja pa se čini kao da tada zaštita kože od sunca i nije toliko važna.
Iako smo svakodnevno izloženi UV zrakama, naravno da je njihov intenzitet u sjevernim krajevima Hrvatske manji nego u Dalmaciji ili Istri. Bez obzira na to, u cijeloj Hrvatskoj preporučljivo je svakodnevno nanositi kreme sa zaštitnim faktorom. Na taj način ćemo smanjiti rizik razvoja karcinoma i melanoma, ali i starenje kože. Iako su vjerojatno tom načinu zaštite sklonije žene jer danas i puderi i dnevne kreme imaju u sebi barem neki minimalni faktor zaštite od sunca, od sunca se moraju zaštiti svi, bez obzira na spol i dob.
UV zračenje se pojačava za 4% svakih 300 metara
Kako ne biste već drugi ili treći dan skijanja ili planinarenje trebali preskočiti zbog opeklina na licu, osobito nosu, usnicama i uškama, jer ta područja među prvima stradaju, na zimovanje ne zaboravite ponijeti adekvatnu zaštitu.
UV zračenje se pojačava za 4% sa svakih 300 metara porasta u nadmorskoj visini. Skijališta su često na preko 2 000 metara nadmorske visine pa nije teško izračunati koliki je to porast u izloženosti UV zračenju.
Osim toga, nepregledna planinska prostranstva i snježna bjelina reflektiraju dodatnih 80% UV zraka koje se odbiju od površinu. Usporedbe radi, pješčana plaža i plitko more na kojem bez problema ljeti možemo pocrvenjeti u svega desetak minuta, reflektiraju svega 20% UV zračenja.
Stoga, prije skijanja izvadite kreme sa zaštitnim faktorima ako su vam ostale od ljeta ili se obavezno uputite u ljekarnu.
Moja preporuka je kupiti kremu sa zaštitnim faktorom u obliku sticka za njegu usana i ne vaditi je iz skijaškog odijela. Obavezno nanesite debeli sloj na usnice, uške i nos te oko očiju. Ostali dio lica namažite kremom sa zaštitnim faktorom. Danas u ljekarnama postoje kreme koje obnavljaju kožu i sadrže SPF 50+ pa su, osim nakon estetskih tretmana, pogodne upravo i za njegu kože prilikom boravka u planinama.
Količina kreme utječe na zaštitni faktor
Osobito je važno nanijeti dovoljnu količinu kreme sa zaštitnim faktorom da bi ona uistinu pružila zaštitu koja na njoj piše. Ako npr. nanesete kremu sa SPF 50+ u duplo manjoj količini, tada ste u stvari nanijeli SPF 25. Nije samo broj na kremi garancija da krema pruža toliku zaštitu, vrlo je važna i količina kreme. Za površinu lica dovoljno je istisnuti dva puta duljinu prsta i tu količinu nanijeti na lice. Sve ostalo pruža manju zaštitu.
Osim kreme, obavezno je ponijeti i naočale za sunčanje jer one onemogućuju prodor UV zračenja kroz oči.
Naravno, najmlađi članovi obitelji zahtijevaju kreme namijenjene osjetljivoj dječjoj koži. Njihove kreme sadrže fizičke filtere koji odbijaju prolazak UV zraka do kože. I njima je preporučljivo nanijeti stick na usnice jer je koža usana iznimno osjetljiva. Za kraj, ne zaboravite nanijeti novi sloj svaka 2 h, osobito u razdoblju od 10 do 14 h.
Uživajte u planinama, ali pametno!