Iako nas ova jesen ‘časti’ temperaturama koje nerijetko prelaze 20 stupnjeva, sve su bliži hladniji dani kada nam glatke i meke noge više neće biti toliko u fokusu. Duge hlače, tople hulahopke, duge suknje i haljine ugrijat će nas, ali i produljiti razmak između dvije depilacije u omiljenom kozmetičkom salonu ili kod kuće.
No, ako zanemarimo zimsku toplu odjeću, osjećaj koji pruža glatka koža naprosto je nezamjenjiv. A upravo su hladniji dani savršeni za trajno rješavanje problema s dlačicama. Stoga, nećemo previše oklijevati, već ćemo se uhvatiti u koštac s njima.
Nećemo to činiti ni voskom, ni depilacijskim kremama, a ne daj bože ni britvicom, već ćemo posegnuti za zlatnim standardom kada je o odstranjivanju neželjenih dlačica riječ – laserom.
Bezbolno i učinkovito
Riječ je o postupku tijekom kojega laserske zrake prodiru u kožu i apsorbiraju se u pigmentu dlake, uzrokujući njezino ubrzano zagrijavanje i uništavanje. Obično se prporuča u jesen, kada sunce više nije toliko jako, a ni koža više nije intenzivno izložena UV zrakama.
Sam tretman nije bolan, a kako bi se osoba poštedjela i najmanje neugode, prije početka na regiju koja se tretira može se nanijeti anestetska krema. Uništene dlačice nakon tretmana spontano ispadaju kroz sljedećih desetak dana.
U prosjeku je potrebno šest tretmana, a razmak između njih trebao bi biti između tri i četiri tjedna. Nakon toga slijedi tretman održavanja, pri čemu se broj tretmana prilagođava svakom pojedinačnom slučaju.
Brojne prednosti lasera
Iako se dlačice nijednom tehnikom ne mogu ukloniti trajno, epilacija laserom osigurava dugotrajno smanjenje njihovog rasta. Također, tom je tehnikom izbjegnut još jedan problem koji se može pojaviti kod ostalih načina uklanjanja, a to je urastanje dlačica.
Sve žene znaju koliko ta pojava može biti iritantna: osim što ružno izgleda, urasla dlačica može izazvati infekciju i upalu… Premda obično ne rezultira ozbiljnim problemom, to zna biti iznimno neugodno i naporno. No, dlačice se ni laserom ne mogu sasvim uništiti, ali one koje će ponovno narasti na tretiranom mjestu, bit će svjetlije i rjeđe.
Ipak nije za svakoga
Najbolji se rezultati laserske epilacije postižu kod osoba svijetle kože s tamnijim dlačicama, dok kod onih sa svijetlim ili sijedim – koje ne sadržavaju dovoljno pigmenta – tretman ne postiže učinak. Također, ovaj se tretman ne provodi ni kod osoba s dijagnozom vitiliga.
Jesen je savršen period za tretman i zbog još jednog faktora: dlačice na području koje će se tretirati ne smiju se depilirati s korijenom četiri do šest tjedana prije laserske epilacije. Dakle, preporučuje se brijanje, što je mnogo lakše odraditi tijekom hladnijeg perioda godine, kad si možemo priuštiti da koji dan i preskočimo.
Nakon postupka može se pojaviti blago crvenilo ili otok koji se povlače kroz tri do četiri sata. Može doći i do promjene pigmenta – kad dio kože posvijetli ili potamni – no to je samo privremeno.