Postoje mnoga pitanja vezana uz probleme s kožom – akne, fine bore, tamne mrlje, opuštenost, sivilo, podočnjaci, proširene pore… Odgovor na sva je gotovo uvijek – retinol. Taj derivat vitamina A svoju moć pokazuje drastično poboljšavajući široki spektar “kožne problematike”. No, ako ga malo “proguglamo”, osim iznimne učinkovitosti, uočit ćemo i njegov “kontroverzni karakter” koji je u većini slučajeva povezan s “agresivnošću” samog sastojka. Zato smo tu kako bismo raskrinkali neke mitove i otkrili najbolje formule!
Kontroverzan, ali nužan
Retinol je, dakle, jedan od glavnih oblika vitamina A. Koristi se za tretiranje akni, znakova starenja, od fotostarenja i hiperpigmentacija do ublažavanja bora, a poznata je i njegova moć u zaglađivanju teksture kože. Također, dokazano pojačava sintezu kolagena i sprječava njegovu razgradnju, što pojačava kompaktnost dubljih slojeva kože i utječe na površinsku čvrstoću.
Ukratko, ova zvijezda među anti-ageing sastojcima odavno se etablirala kao ključni igrač u svakoj ozbiljnoj skin care rutini. Bez obzira na to jeste li se tek upustili u svijet njege kože ili već imate godine iskustva, nema šanse da niste čuli za čudesne učinke retinola na obnovu kože i smanjenje znakova starenja.
Ključni igrač u skin careu
No, kao i s bilo kojim moćnim sastojkom, postoji lepeza proizvoda koji sadrže retinol, a odabir pravog za vašu kožu može biti zbunjujući. Kako bismo vam olakšali potragu, donosimo vodič kroz svijet retinola – od odabira pravog postotka do prilagodbe rutine njezi kože.
Retinol, kao i drugi retinoidi poput retinaldehida, derivati su vitamina A. Retinol se najčešće spominje jer je vrlo učinkovit u poticanju obnove stanica, što rezultira glatkom, sjajnijom kožom s manje bora, hiperpigmentacija i nečistoća. Njegova sposobnost poticanja proizvodnju kolagena i poboljšavanja teksture kože čini ga neizostavnim dijelom anti-ageing rutine. Jedan od ključnih čimbenika pri odabiru retinola su jačina i način korištenja.
Različite jačine: kako odabrati pravu?
Proizvodi koji sadrže retinol dostupni su u različitim koncentracijama, a odabir prave ovisi o osjetljivosti kože i prethodnom iskustvu s ovim sastojkom. Ako ste početnik u korištenju retinola ili imate osjetljivu kožu, najbolje je započeti s niskim koncentracijama, poput 0,01% ili 0,03%. Ti blaži proizvodi omogućit će koži da se postupno privikne na djelovanje retinola, smanjujući rizik od iritacije.
Također, započnite s primjenom retinola dva puta tjedno, uvijek navečer. Ako primijetite blagu iritaciju, što je uobičajeno, možete “ublažiti” proizvod nanošenjem nježne hidratantne kreme prije i nakon retinola. Kada koža postane tolerantna i ne pokazuje znakove iritacije, možete povećati učestalost korištenja.
Koliko retinola nanijeti?
Količina retinola koju trebate nanijeti na lice ovisi o jačini proizvoda koji koristite. Međutim, opće pravilo je da je manje uvijek više. Ako ste u dvojbi, započnite s količinom veličine graška – to je obično dovoljno za cijelo lice. Tekstura je također važna i trebala bi biti prilagođena tipu kože. Ako imate suhu kožu, možda ćete preferirati retinol u obliku kreme ili ulja. S druge strane, ako imate masnu kožu, lagani serum može biti bolji izbor.
Za sve tipove kože vrijedi pravilo da je konzistentnost ključ uspjeha. Redovita upotreba, prilagođena vašim potrebama i stanju kože, donijet će najbolje rezultate. Važno je biti strpljiv – pozitivne promjene na koži neće se dogoditi preko noći, ali uz dosljednu upotrebu, retinol može postati vaš najbolji saveznik u borbi protiv starenja i održavanju zdrave, blistave kože. A za ovom su formulom dosloce “poludjele” sve žene širom svijeta, uključujući Hrvatsku.
Slavna francuska krema A313 iznimno djelovanje duguje specifičnoj kombinaciji sastojaka – retinolu i makrogolu. U njenom se sastavu nalazi retinil palmitat, derivat retinoične kiseline koji se u nju pretvara desetak minuta nakon nanošenja, koji sprječava da se pore zatvore te djeluje tako da uklanja nepravilnosti na koži – pore, bore, hiperpigmentacije i prištiće. A kako bi apsorpcija bila potpuna, pobrinuo se sastojak naziva makrogol. Poznat kao molekula koja djeluje putem osmotskog mehanizma, makrogol je svojevrstan magnet za vlagu, što znači da privlači vodu na površinu kože i pomaže u njenom zadržavanju. Rezultat je puniji izgled kože, površinska zategnutost i nevjerojatno glatka tekstura lica.
Je li peckanje kože normalno?
A313 nanosi se isključivo navečer na čistu i obvezno suhu kožu. Ovisno o tome koliko je koža osjetljiva, potrebno je neko vrijeme da se navikne na retinol. Krema A313 može se koristiti svaku večer. Osjetite li peckanje i svrbež, to je normalna reakcija kože na retinol. Ako ne možete izdržati, preko A313 kreme nanesite svoju hidratantnu kremu ili Cicaplast. Postepeno smanjujte hidratantnu kremu i nastojte nanositi A313 kremu svaku večer.
Nakon apliciranja A313 kreme, na površini kože stvara se tanki svilenkasti film, koji privlači vodu na površinu kože i stvara barijeru prema vanjskom svijetu – sprječavajući tako prekomjerni transepidermalni gubitak vlage, koji inače očekujemo kod upotrebe preparata s retinolom. A znamo da više vode u međustaničnom okruženju, znači i puniji, svježiji izgled lica te zaglađena površinska tekstura. Upravo iz tog razloga, ova je formulacija pridobila simpatije ljubitelja kozmetike diljem svijeta – jer njen učinak zaista možete vidjeti već nakon prvog nanošenja.
Postupno uvođenje u rutinu njege
Dermatolozi preporučuju nanositi retinol najprije jednom tjedno, pa dva puta tjedno te povećavati do nanošenja svaku večer. Nakon što nanesete A313 kremu, ne trebate koristiti dodatnu večernju njegu. A313 se ne koristi u kombinaciji s kiselinama. Također, ne smiju je koristiti trudnice i dojilje te je nipošto ne kombinirajte s kiselinama.
A313 kremu s retinolom možete nabaviti u ljekarnama te u online trgovini Vaše zdravlje.